Zlatá koruna, Římov, Záluží a zpět

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 42.8 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 234 m Hodnocení: 40/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Zlatá koruna, Římov, Záluží a zpět

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 Vyhledat ubytování v okolí

Z nádraží se dejte k hlavní silnici. Na hlavní silnici odbočte doprava a po hlavní silnici sjeďte na rozcestí Zlatá Koruna, na tomto rozcestí pokračujte rovně a prohlédněte si klášter Zlatá Koruna. Po prohlídce se vraťte na hlavní silnici a pokračujte k řece, za kterou odbočte doleva. 

 

 

Podél řeky dojedete za necelých 700 m k „Rozcestí v lese", kde odbočíte doprava. Tady vás čeká velmi nepříjemné, strmé a půl kilometru dlouhé stoupání. Na konci stoupání projedete kolem kaštanu až do vesničky Štěkře.

Na křižovatce ve Štěkřích odbočíte doprava. Následné 2 km se držte po stejné cestě, až dojedete k místu, kde se silnice kříží s hlavní silnicí I. třídy. Zde s opatrností přejděte rovně a pokračujte po silnici III. třídy jako tomu bylo doposud. Minete osadu Sklář a dojedete až do 1,5 km vzdálené vsi Černice.

V Černicích minete rozcestník a pokračujete rovně. Za chvilku dojedete k malebnému kostelíku, u kterého zahněte doleva. V křižovatce na konci vesničky pokračujte rovně. V dálce vidíte značku určující konec vsi.

 

Další vesničkou, kterou projedete je necelé 2 km vzdálené Mojné. Mojné projedete z vašeho pohledu po levém břehu rybníčka. Znovu přejděte hlavní silnici I. třídy a za 200 m na rozcestí ve tvaru Y se dejte doprava.

Na tomto úseku se po kilometru rozloučíte s asfaltovou cestou a budete pokračovat po polní cestě. Po ní pojedete zhruba 700 metrů. V Skřidlech se povrch cesty změní znovu na asfaltový. U kapličky na rozcestí ve Skřídlech se dejte vlevo. Na konci vesnice znovu končí asfaltový povrch, dál pokračujete po zpevněné polní cestě. Zanedlouho u silážní jámy odbočíte doprava k železničnímu přejezdu. Za ním si pohlídejte v zahrádkářské kolonii odbočku doleva. Po projetí kolonie po velmi špatné a rozbité cestě se dostanete k rozcestí, na kterém se držte vpravo.

Přejděte další velmi frekventovanou silnici I. třídy a na následném rozcestí zahněte doprava. Tady se rozjeďte z kopce, protože vás čeká stoupání až k autobusovému nádraží ve Velešíně. Minete ho rovně a za kostelem odbočíte doleva. Mírným sjezdem dojedete k rozcestí ve tvaru Y, kde se držte vlevo a na následném rozcestí Y také vlevo. Za chvíli se vám asfaltová cesta změní na polní. Po ní dojedete až k trojúhelníkovému rozcestí. Na tomto rozcestí se vydejte doprava do lesa.

Lesem se po necelých 700 m dostanete k rozcestníku „Velešín (u kamenné věže)". Zde se dáte nejdříve doprava ke kamenné věži, kam dojedete podle turistických značek na stromech. Na tomto místě si můžete prohlédnout základy kamenné věže i vodní nádrž Římov. Po prohlídce se vrátíte stejnou cestou zpět na rozcestí „Velešín (u kamenné věže)" a vydáte se dolů směrem na Římov. Je zde úzká cesta, proto si dejte pozor na projíždějící automobily. Dojeďte až na rozcestí ve tvaru T, na kterém se dáte doprava a po hlavní silnici dojedete až k rozcestníku „Horní Římov". Tento rozcestník jenom minete a nevadí, pokud ho nezaregistrujete, protože se držíte stále po hlavní silnici. Klesáním dojedete až ke kostelu v Římově.

Na náměstíčku v Římově odbočíte z hlavní silnice doleva a ulicí K Loučení se dostanete na rozcestí s osmihrannou kapličkou Loučení Ježíše s pannou Marii. Za kaplí pokračujte rovně a hned doprava.Zde se napojíte na trasu č. 1198. Mírným sjezdem, ve kterém vás přibrzdí vyvýšený zpomalovací pruh, se dostanete mezi domky. Zde odbočte doleva a při výjezdu z osady se silnice stane polní cestou. Pokračujte stoupáním okolo rybníka. Cesta vás zavede do lesa (že jedete správně vám napoví žlutá cedulka 1198). V následném rozcestí v lese se držíte rovně značení. Za rozcestím následuje krátký, ale nebezpečný sjezd až k lávce přes potok. Za lávkou je to již jenom kousek k rozcestí s kapličkou. U ní se dáte doprava a napojíte na asfaltku.

Nikam neodbočujte, dokud vás cesta nedovede k rozcestí v Plavnici. Na tomto rozcestí odbočte doleva a táhlým stoupáním se dostanete až k trati. Plavnická ulice vás dovede až na náměstí s rybníkem, kde odbočíte doleva. Po hlavní komunikaci se dostanete k podjezdu pod hlavní silnicí, za kterým odbočíte druhou odbočkou vlevo na Rančice a Opalice. Zde se napojíte na velmi dobře značenou cyklotrasu č. 7 (dríve č. 12), která vás dovede zpět do Zlaté Koruny. Projedete vesničkou Rančice, za níž vás čeká krátký a prudší sjezd s následným proti kopcem do vesničky Opalice. V těchto místech si dejte pozor na protijedoucí automobily.

V Opalicích se na rozcestí ve tvaru Y dejte doleva směrem na Radostice, kde odbočíte doprava na Čertyni. V Čertyni dojedete na rozcestí ve tvaru T, kde odbočíte doleva na Záluží. Tam na návsi odbočíte doprava a po 200 m u lípy odbočíte opět doprava k pomníku amerického pilota a dále ke keltskému hradišti. Poté se stejnou cestou vrátíte zpět do Záluží a odbočíte doprava.

V nedalekých Štěkřích se na konci vsi, ještě před cedulí Štěkře, dáte doprava. Na tomto místě chybí značka cyklotrasy č. 7 (dříve č.12). Za Štěkřemi minete rovně rozcestí u kaštanu a ještě před vjezdem do lesa vás informační tabule upozorní na velmi nebezpečný sjezd. U řeky Vltavy odbočte vlevo a po chvilce se dostanete k mostu, který vede do Zlaté Koruny. Na návsi odbočte doprava podél úřadu ke klášteru. Po prohlídce kláštera se buď vrátíte přes řeku na parkoviště, nebo pokračujete nahoru k vlakovému nádraží. 

 

Link na vlakové spojení

 
 
 

 • [Nádraží Zlatá Koruna : 217 m] Nádraží Zlatá Koruna

  Vystupte na nádraží ve Zlaté Koruně. Od nádraží se vydejte směrem k hlavní silnici.

  Výchozí bod trasy.

  více

 • [Odbočka před železničním přejezdem : 381 m] Odbočka před železničním přejezdem

  Na tomto rozcestí odbočte doprava. Po přejetí železničních kolejích pokračujte stále po hlavní silnici na cyklotrase č. 7 až dojedete ke klášteru.

 • [Rozcestí Zlatá Koruna : 1,804 km] Rozcestí Zlatá Koruna

  Na tomto rozcestí se vydáte rovně na prohlídku klášteru Zlatá Koruna. Po prohlídce budete pokračovat směrem dolů po hlavní silnici.

  Rozcestí Zlatá Koruna

  více

 • [Rozcestí u mostu : 2,272 km] Rozcestí u mostu

  Přes most a po hlavní silnici dojedete ke klášteru. Trasa pokračujte od parkoviště vpravo.

  Upozornění: Část cyklostezky do Štěkře je uzavřená, proto za řekou neodbočujte doleva ale doprava. Za chvilku se dostanete k hlavní silnici, kde odbočte doleva a na vrcholku stoupání za zastávkou odbočte vpravo. Následně minete osadu Sklár a dojdete do vsi Černice. Následující dva odstavce ignorujte až do opravení cyklostezky.

  Z pohledu úvodní fotky rozcestí pokračujte vpravo.

  Rozcestí u mostu

  více

 • [Rozcestí v lese : 2,834 km] Rozcestí v lese

  Odbočte doprava a následuje nebezpečné a strmé stoupání.

  Rozcestí v lese Rozcestí v lese

  více

 • [Rozcestí u kaštanu : 3,699 km] Rozcestí u kaštanu

  Pokračujte rovně do obce Štěkře.

  Rozcestí u kaštanu

  více

 • [Křižovatka ve Štěkřích : 3,861 km] Křižovatka ve Štěkřích

  Odbočte doprava a napojujete se na cyklotrasu č. 1197.

  Křižovatka ve Štěkřích Cesta kterou pojedeme

  více

 • [Přejezd přes hlavní silnici : 5,829 km] Přejezd přes hlavní silnici

  Zde si dáte pozor! Silnice, kterou přejíždíte je velmi frekventovaná !

 • [Rozcestník Černice : 7,385 km] Rozcestník Černice

  V Černicích pokračujte vpravo.

  Rozcestník Černice

  více

 • [Křižovatka v Černicích : 7,764 km] Křižovatka v Černicích

  Pokračujte rovně směrem pryč ze vsi.

  Po této cestě budete pokračovat.

  více

 • [Křižovatka v Mojném : 9,531 km] Křižovatka v Mojném

  Odbočte vlevo a pokračujte kolem rybníčka na návsi.

  rybníček ve vsi projedete po levém břehu z vašeho pohledu

  více

 • [Přejezd přes hlavní silnici v Mojném : 9,880 km] Přejezd přes hlavní silnici v Mojném

  Přejeďte přes hlavní silnici a pokračujte rovně. Zde sjíždíte z cyklotrasy č. 1197.

  Přejezd přes hlavní silnici v Mojném

  více

 • [Rozcestí ve tvaru Y v Mojném : 10,354 km] Rozcestí ve tvaru Y v Mojném

  Pokračujte vpravo.

  cesta, kterou pokračujete

  více

 • [Změna povrchu cesty : 11,697 km] Změna povrchu cesty

  Zde se cesta mění z kvalitní asfaltky na neupravenou polní cestu.

 • [Rozcestí ve Skřídlech s kapličkou : 11,979 km] Rozcestí ve Skřídlech s kapličkou

  Na rozcestí s kapličkou pokračujte doleva.

 • [Změna povrchu cesty při výjezdu ze Skřidel : 12,122 km] Změna povrchu cesty při výjezdu ze Skřidel

  Vyjedete ze Skřidel a znovu se zhorší povrch cesty.

 • [Rozcestí u silážní jámy : 12,957 km] Rozcestí u silážní jámy

  Zde odbočte doprava.

  Rozcestí u silážní jámy

  více

 • [Odbočka za tratí : 12,957 km] Odbočka za tratí

  Zde odbočíte doleva a pokračujete velmi špatnou neupravenou cestou. Projedete podél trati chatovou kolonii až k hlavní silnici.

  Odbočka za tratí

  více

 • [Rozcestí z chatové kolonie : 13,845 km] Rozcestí z chatové kolonie

  Pokračujte vpravo až k hlavní silnici, kterou přejedete.

 • [Odbočka na hlavní silnici k Velešínu : 13,909 km] Odbočka na hlavní silnici k Velešínu

  Po přejetí velmi frekventované hlavní komunikace se napojíte na silnici, kterou dojedete až do Velešína. Ve Velešíně vás čeká nepříjemné stoupání na náměstí. U autobusového nádraží je samoobsluha a bankomat.

 • [Rozcestí ve tvaru Y ve Velešíně : 14,753 km] Rozcestí ve tvaru Y ve Velešíně

  Pokračujte vlevo.

 • [Odbočka za kostelem ve Velešíně : 14,753 km] Odbočka za kostelem ve Velešíně

  Za kostelem sjeďte z hlavní silnice doleva. Zde se napojujete na cyklotrasu č. 1198.

  Odbočka za kostelem ve Velešíně

  více

 • [Rozcestí ve tvaru Y ve Velešíně 2 : 15,274 km] Rozcestí ve tvaru Y ve Velešíně 2

  Na druhém rozcestí ve tvaru Y ve Velešíně pokračujte znovu vlevo.

  Rozcestí ve tvaru Y ve Velešíně 2

  více

 • [Rozcestí ve tvaru T za Velešínem : 15,763 km] Rozcestí ve tvaru T za Velešínem

  Odbočte doprava do lesa.

  Rozcestí ve tvaru T za Velešínem

  více

 • [Rozcestník u Kamenné věže : 16,416 km] Rozcestník u Kamenné věže

  Na tomto rozcestí se nejdříve vydejte rovně ke kamenné věži, kde budete muset slézt z kola. Poté se vraťte na toto rozcestí a pokračujte směrem dolů na Římov.

  Rovně do lesa vede cesta podle značek ke kamenné věži. Poté doleva dolů pojedete směrem do Římova.

  více

 • [Rozcestí ve tvaru T při výjezdu z lesa : 19,886 km] Rozcestí ve tvaru T při výjezdu z lesa

  Na hlavní silnici odbočte doprava a dojedete do Římova.

  Rozcestí ve tvaru T při výjezdu z lesa Rozcestí ve tvaru T při výjezdu z lesa

  více

 • [Rozcestník Horní Římov : 20,638 km] Rozcestník Horní Římov

  Pokračujete rovně po hlavní silnici.

  Rozcestník Horní Římov

  více

 • [Rozcestí na náměstí v Římově : 21,194 km] Rozcestí na náměstí v Římově

  Na náměstí J. Gurreho odbočte doleva a pokračujte ulicí K Loučení.

  Po zelené pojedete zkratkou a po červené pojedete kolem místní samoobsluhy.

  více

 • [Rozcestí u kaple : 21,407 km] Rozcestí u kaple

  Pokračujte rovně a minete kapli Loučení Ježíše s Pannou Marií. Na konci sjezdu si dejte pozor na nebezpečný odvodňovací rigol! Držte se na cyklotrase č. 1198.

  Rozcestí u kaple

  více

 • [Rozcestí v lese : 23,861 km] Rozcestí v lese

  Jeďte rovně po trase č. 1198.

  Rozcestí v lese Rozcestí v lese

  více

 • [Nebezpečný sjezd : 24,072 km] Nebezpečný sjezd

  Strmý sjezd po velmi špatném povrchu. 

  Strmý sjezd po velmi špatném povrchu.

  více

 • [Lávka přes potok : 24,329 km] Lávka přes potok

  Nebezpečným sjezdem dojedete k této lávce, po které přejedete potůček.

 • [Odbočka na asfaltovou komunikaci : 24,392 km] Odbočka na asfaltovou komunikaci

  Napojujete se na asfaltovou komunikaci a stále pokračujete na cyklotrase 1198.

  Odbočka na asfaltovou komunikaci

  více

 • [Rozcestník Plavnice : 26,032 km] Rozcestník Plavnice

  Odbočte doleva a dále budete pokračovat na cyklotrase č. 1121.

  Rozcestník Plavnice Rozcestník Plavnice

  více

 • [Rozcestí u rybníka v Kamenném Újezdě : 27,817 km] Rozcestí u rybníka v Kamenném Újezdě

  Ulicí Plavnická se dostanete na náměstí v Kamenném Újezdě, které projedete rovně. Na konci náměstí odbočíte doleva na ulici Budějovická, která vás dovede až k podjezdu pod hlavní silnicí. Stále se držíte cyklotrasy č. 1121. 

  Rozcestí u rybníka v Kamenném Újezdě Rozcestí u rybníka v Kamenném Újezdě Rozcestí u rybníka v Kamenném Újezdě

  více

 • [Rozcestí za podjezdem : 28,442 km] Rozcestí za podjezdem

  Zde se napojíte na cyklotrasu č. 7 (dříve č. 12) a odbočíte doleva směrem na Rančice, Opalice.

  Rozcestí za podjezdem Rozcestí za podjezdem

  více

 • [Rozcestí Opalice : 31,642 km] Rozcestí Opalice

  Po projetí Rančic se dostanete do Opalic. V Opalicích se dáte na první rozcestí doleva po cyklo trase č. 7.

  Rozcestí Opalice

  více

 • [Rozcestí Radostice : 32,844 km] Rozcestí Radostice

  Na rozcestí v Radosticích odbočíte doprava (cyklo č. 7).

  Rozcestí Radostice Rozcestí Radostice

  více

 • [Rozcestí v Čertyni : 33,791 km] Rozcestí v Čertyni

  Čertyni projeďte po hlavní silnici.

 • [Rozcestí v Záluží 1 : 34,815 km] Rozcestí v Záluží 1

  Odbočte doprava a pokračujte směrem do obce Záluží.

  Rozcestí v Záluží 1

  více

 • [Rozcestí v Záluží 2 : 34,995 km] Rozcestí v Záluží 2

  Na návsi odbočte doprava do zákazu pro motorové vozidla. Dojedete až k pomníku amerického pilota a nedalekého hradiště. Po zhlédnutí pomníku a hradiště Záluží se vydáte zpět stejnou cestou na toto rozcestí. Poté odbočíte doprava a pokračujete stále na trase č.7.

  Rozcestí v Záluží 2 Za rozcestím minete kapličku.

  více

 • [Rozcestí Štěkře : 39,254 km] Rozcestí Štěkře

  Odbočte doprava (cyklo 7).

 • [Rozcestí u kaštanu : 40,550 km] Rozcestí u kaštanu

  Držte se rovně a dejte si pozor na strmý a nebezpečný sjezd. Vjezd na vlastní nebezpečí!

  Rozcestí u kaštanu ukázka cesty Rozcestí u kaštanu Rozcestí u kaštanu Rozcestí u kaštanu

  více

 • [Rozcestí přes řeku u Zlaté koruny : 41,153 km] Rozcestí přes řeku u Zlaté koruny

  Na tomto rozcestí se dáte vpravo přes řeku (cyklo 7) a dojedete se podívat na klášter Zlatá Koruna. U rozcestí je i možnost občerstvení. Po prohlídce kláštera se vraťte zpět k výchozímu bodu na parkoviště.

  Rozcestí přes řeku u Zlaté koruny Rozcestí přes řeku u Zlaté koruny Rozcestí přes řeku u Zlaté koruny Rozcestí přes řeku u Zlaté koruny

  více

 • Nádraží Zlatá Koruna

 • Klášter Zlatá Koruna

 • Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou

 • Kostelík v Černicích

 • Základy Kamenné věže

 • Nebezpečný sjezd

 • Pomník sestřeleného amerického pilota

 • Hradiště Záluží

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou

  Pokud jste na okruh přijeli autem zaparkujte na místním parkovišti u řeky. Od parkoviště pokračujte podél a po proudu řeky.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou Parkoviště u řeky pod Zlatou Korunou
TOPlist
Neustále přidáváme trasy