Vlakem do Zlaté Koruny, přes Velešín do Budějc na kole

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 40.1 km Obtížnost: Střední Převýšení: 274 m Hodnocení: 60/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Vlakem do Zlaté Koruny, přes Velešín do Budějc na kole

Doprava vlakem
Odkud: Datum:
Kam: Zlatá Koruna Čas:

 

Z parkoviště ve Zlaté Koruně se před mostem vydáte po proudu řeky. Podél řeky dojedete za necelých 700 m k „Rozcestí v lese", kde odbočíte doprava. Tady vás čeká velmi nepříjemné, strmé a půl kilometru dlouhé stoupání. Na konci stoupání projedete kolem kaštanu až do vesničky Štěkře.

 Vyhledat ubytování v okolí

Na křižovatce ve Štěkřích odbočíte doprava. Následné 2km se držte po stejné cestě, až dojedete k místu, kde se silnice kříží s hlavní silnicí I. třídy. Zde s opatrností přejděte rovně a pokračujte po silnici III. třídy jako tomu bylo doposud. Minete osadu Sklář a dojedete až do 1,5 km vzdálené vsi Černice.

 

 

V Černicích minete rozcestník a pokračujete rovně. Za chvilku dojedete k malebnému kostelíku, u kterého zahněte doleva. V křižovatce na konci vesničky pokračujte rovně. V dálce vidíte značku určující konec vsi.
Další vesničkou, kterou navštívíte je necelé 2 km vzdálené Mojné. Mojné projedete z vašeho pohledu po levém břehu rybníčka. Znovu přejděte hlavní silnici I. třídy a za 200 m na rozcestí ve tvaru Y se dejte doprava

 

Na tomto úseku se po kilometru rozloučíte s asfaltovou cestou a budete pokračovat po polní cestě. Po ní pojedete zhruba 700 metrů. V Skřidlech se povrch cesty změní znovu na asfaltový. U kapličky na rozcestí ve Skřidlech se dejte vlevo. Na konci vesnice znovu končí asfaltový povrch, dál pokračujete po zpevněné polní cestě. Zanedlouho u silážní jámy odbočíte doprava k železničnímu přejezdu. Za ním si pohlídejte v zahrádkářské kolonii odbočku doleva. Po projetí kolonie po velmi špatné a rozbité cestě se dostanete k rozcestí, na kterém se držte vpravo.

Přejděte další hlavní silnici I. třídy a na následném rozcestí zahněte doprava. Tady se rozjeďte z kopce, protože vás čeká táhlé stoupání až k autobusovému nádraží ve Velešíně. Minete ho rovně a za kostelem odbočíte z hlavní silnice doleva. Mírným sjezdem dojedete k rozcestí ve tvaru Y, kde se držte vlevo a na následném rozcestí Y také vlevo. Za chvíli se vám asfaltová cesta změní na polní. Po ní dojedete až k trojúhelníkovému rozcestí. Na tomto rozcestí se vydejte doprava do lesa.

Lesem se po necelých 700 m dostanete k rozcestníku „Velešín (u kamenné věže)". Zde se dáte nejdříve doprava ke kamenné věži, kam dojedete podle turistických značek na stromech. Na tomto místě si můžete prohlédnout základy kamenné věže i vodní nádrž Římov. Po prohlídce se vrátíte stejnou cestou zpět na rozcestí „Velešín (u kamenné věže)" a vydáte se dolů směrem na Římov. Je zde úzká cesta, proto si dejte pozor na projíždějící automobily. Dojeďte až na rozcestí ve tvaru T, na kterém se dáte doprava a po hlavní silnici dojedete až k rozcestníku „Horní Římov". Tento rozcestník jenom minete a nevadí, pokud ho nezaregistrujete, protože se držíte stále po hlavní silnici. Klesáním dojedete až ke kostelu v Římově.

Projeďte Římov po hlavní silnici a za zastávkou Římov - Třeboňská odbočte doleva směrem České Budějovice. Sjedete tedy z cyklotrasy č. 1018 a pokračujte až do Doudleb. V Doudlebách odbočte doprava a znovu pokračujte po cyklotrase č. 1018. Doudleby projeďte po hlavní silnici a za mostem máte možnost zhlédnout místní kostel. Pokud se tedy chcete podívat na kostel sv. Vincenta, odbočte za mostem doprava. Poté se na toto rozcestí vraťte a u obchodu odbočte vpravo. Dojedete k lávce Maxe Biaggiho a za ní se asfaltová cesta stáčí vlevo. Projedete chatovou osadou, cestou přijdete na krátký úsek asfaltky, kde zahnete 2x vpravo. Podél řeky po cyklotrase č. 1018 se dostanete až k mostíku. Zde na kamenném podstavci si můžete, prohlédnout, kam dosahovala voda při povodních. Za lávkou se po schůdkách dostanete až na vyhlídku, ze které je vidět řeka a část chatové kolonie.

Z vyhlídky zahněte doprava a hned doleva. Uvidíte vesnici Plav a hned u prvního stavení žluté barvy se dáte doleva. Za zrcadlem u lípy odbočíte vpravo a jedete po asfaltce. Za vodárnou v zatáčce sjedete na pěšinu, kde jsou sloupky bránící vjezdu aut. Po 500m se vám pěšinka rozdvojuje. Můžete se vydat jak rovně tak doleva. Vlevo jedete kratší cestou. Za fotovoltaickou  elektrárnou pokračujete vpravo do vsi Vidov. Ve Vidově se držte cyklotrasy č. 1018, která vás dovede až k mostu přes Malši. 

Ten přejeďte a v Roudném na návsi pokračujte po hlavní silnici. Za křižovatkou zahněte doprava do Jakubovy ulice. Projedete mezi vilkami, za nimi se napojíte na hlavní komunikace a odbočíte odbočíte vpravo. Mírným sjezdem se dostanete až do Českých Budějovic, kde vás stezka před bytovými domy navede doprava zpět k řece. Po chvilce přejeďte přes lávku na druhý břeh řeky. Držte se podél řeky, kde minete čtyři mosty. Až u pátého mostu'' Železný most'', se vydejte doprava a ulicí Biskupská se dostanete na náměstí Přemysla Otakara II. 

 

Link na vlakové spojení

 
 
 

 • Klášter Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna

  Klášter byl založen r.1263 Přemyslem Otakarem II. a dnes je pokládán jako jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Doporučujeme prohlídku, kde zajisté zjistíte více zajímavostí o klášteru. Poslední prohlídka se koná vždy pul hodnu před koncem otevírací doby. Od 12:00 - 13:00 je polední pauza. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: Duben - Květen
  úterý - neděle 09:00 - 15:30
  Červen - Srpen
  úterý - neděle 09:00 - 16:30
  Září - Říjen
  úterý - neděle 09:00 - 15:30

  * Pokud vychází na pondělí státní svátek, je klášter otevřen, ale v tomto případě je objekt uzavřen v úterý.
  Vstupné: Cena: 100 Kč
  Snížená: 70 Kč
  Rodinná: 250 Kč
  Klášter Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna Klášter Zlatá Koruna
 • Kostelík v Černicích Kostelík v Černicích

  Gotický kostel, který vznikl pravděpodobně v 13. - 15. století. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Kostelík v Černicích cesta, kterou jedete dále.
 • Základy Kamenné věže Základy Kamenné věže

  Dnes zde bohužel uvidíte pouze základy Kamenné věže. Archeologický výzkum v roce 1976 potvrdil existenci hradu ze 13. století. Byly zde nalezeny zlomky keramických nádob z doby bronzové (2000 - 800 př. n. l.). 

  Otevřeno: Vstupné:
  Základy Kamenné věže Základy Kamenné věže Základy Kamenné věže
 • Kostel Sv. Vincence a keltské hradiště v okolí Kostel Sv. Vincence a keltské hradiště v okolí

  Farní kostel na vyvýšené šíji ostrohu v prostoru někdejšího hradiště. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Kostel Sv. Vincence a keltské hradiště v okolí Kostel Sv. Vincence a keltské hradiště v okolí Kostel Sv. Vincence a keltské hradiště v okolí
 • Vyhlídka na Malši Vyhlídka na Malši

  Vychutnejte si vyhlídku na ostrohu nad Malší u sochy sv. Jana Nepomuckého.

  Otevřeno: Vstupné:
  Vyhlídka na Malši Vyhlídka na Malši
 • Malý jez s dětským hřištěm Malý jez s dětským hřištěm

  Cestou pojedete okolo Malého jezu, kde kousek od něj je i dětské hřiště. Je zde možnost se vykoupat v řece i občerstvení. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Dětské hřiště.
TOPlist
Neustále přidáváme trasy