Restaurace Rovina, Zhůří

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 26.6 km Obtížnost: Střední Převýšení: 314 m Hodnocení: 60/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Restaurace Rovina, Zhůří

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 

 

 Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''. 

Zaparkujete u restaurace na Rovině, která se nachází nedaleko nad Hartmanicemi směrem Prášily, Železná Ruda. Přímo u restaurace se natáčel díl Zmizelé Šumavy Hotel Seno. Od restaurace se stoupáním vydáte jižním směrem po kamenité cestě. Na vrcholu kopečka se vám otevřou nádherné výhledy do vnitrozemí na hrad Kašperk, rozhlednu Svatobor a pod ní na část Sušice. Na rozcestí Pod Březníkem odbočíte doprava k nedaleké kapličce pod Vintířovou skálou. Pak pokračujte na nedaleké rozcestí Pustina (kousek vpravo mimo trasu najdete ruiny z natáčení Zmizelé Šumavy, Doktor na koni). Pak se narozcestí vrátíte a odbočíte doprava, k nedaleké asfaltce v horším stavu, zde zahnete vlevo a sjedete na parkoviště u Dobré Vody.

 

Na parkovišti odbočíte vlevo a zákazem vjezdu pokračujte do nedaleké Dobré Vody. V Dobré Vodě můžete navštívit muzeum dr. Šimona Adlera. Nenechte si ujít úžasnou vyhlídku do vnitrozemí okolo Sušice. Podél domků se dostanete k hlavní silnici, odbočíte doprava a sjezdem se dostanete do nedalekých Hartmanic.

Na začátku Hartmanic ještě před zrcadlem,odbočíte dvakrát doleva a napojíte se na cyklostezku č. 2103. Po kraťoučkém stoupání vás čeká sjezd do Pekla. Tohoto rozcestí si jen těžko všimnete, protože rozcestník je zarostlý. S tím si ale nelamte hlavu, zbytečně byste se přibrzdili před následujícím proti-kopcem. Dále pokračujte krátkými ostrými kopečky až k vesnici Busil, kde si můžete prohlédnout domky s doškovými střechami (Královácký dvůr). Doporučujeme krátký odpočinek. Za Busilem vás čeká asi nejtěžší stoupání celého okruhu. Ještě před Starou hutí v lese pokračujte rovně.

Od Hartmanic až po Starou Huť se držte vždy lepší cestou. Na rozcestí Stará Huť je další parkoviště, kde můžete nastoupit na tento okruh. Na Staré Huti se dáte rovně. V případě, že zaparkujete na Staré Huti vraťte se kousek na rozcestí a odbočte doprava. Následuje kilometrový sjezd a rovinka na Bývalé Zhůří, kde si můžete u kapličky oddychnout.Kousek za kapličkou naleznete památník z druhé světové války. Po pokochání výhledem do krajiny se vrátíte cca 200 m, zahněte ostře doprava dolů na kamenitou cestu a přejeďte přes Zhůřský potok. Na rozcestí se stejným názvem se dáte vlevo do nepříliš dlouhého stoupání, za kterým následuje ostrý sjezd po štěrkové cestě až k Slatinnému potoku.

Těsně před potokem je vybudováno v cestě umělé koryto pro případ povodní. Dejte si pozor a přibrzďte! U Slatinného potoku je přímo u lávky krásná tůňka, kde se vám může podařit uvidět pstruhy. V těchto místech se ještě koncem 19. století nacházela brusírna skla, ale dnes již v terénu kolem Slatinného potoka mnoho pozůstatků nenaleznete. Dýchne tu na vás atmosféra klidu a pohody. Poté se napojíte na hlavní silnici, kde se dáte vlevo a pojedete rovné k dalšímu parkovišti s menší kapacitou. Toto parkoviště se nachází u rozcestí Skelná. Zaparkujete-li zde pokračujte okolo objektu NP stoupáním k restauraci na Rovině. Před restaurací odbočte doprava na polní cestu k Vintířově skále. Dále se držte popisu od restaurace Rovina.

Zde pokračujte rovně směrem Hartmanice. Od tohoto místa je tříkilometrové stoupání až k restauraci Rovina. 

 

Vstupné a otevírací doba Muzeum Dr. Šimona Adlera:

duben - říjen: úterý - neděle 9.00 - 17.00 (12.00 - 12.30 pauza)                                                               listopad - březen: úterý - neděle 9:00 – 12:00, 12:30 – 16:00

Dospělí: 40Kč

Důchodci, Studenti, Děti do 15let: 20Kč

Rodinné vstupné: 80Kč (rodiče + 1 nebo 2 děti)

 
 
 

 • Restaurace Rovina (výchozí bod)

 • Vintířova skála

 • Dobrá Voda - muzeum Dr. Šimona Adlera

 • Busil

 • Rozcestí a parkoviště Staré Hutě

 • Bývalé Zhůří

 • Slatinný potok

 • Rozcestí a parkoviště Skelná

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Rozcestí a parkoviště Skelná Rozcestí a parkoviště Skelná

  Další parkoviště, ze kterého je možné naskočit na trasu. Skelná huť vznikla roku 1654 a zanikla v roce 1970, neboť se nacházela hluboko ve vojenském prostoru.

  Otevřeno: Vstupné:
  Rozcestí a parkoviště Skelná Rozcestí a parkoviště Skelná
 • Restaurace Rovina (výchozí bod) Restaurace Rovina (výchozí bod)

  Výchozí bod trasy. V restauraci si vždy pochutnáme na pečené kachně. Dobíjecí stanice pro elektrokola. Elektrokolo si zde můžete půjčit.

  Otevřeno: Vstupné:
  Restaurace Rovina (výchozí bod) Restaurace Rovina (výchozí bod) Restaurace Rovina (výchozí bod)
TOPlist
Neustále přidáváme trasy