Pražský hrad z hlavního nádraží

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 6.5 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 73 m Hodnocení: 100/5

Praha a okolí, Česká Republika

Pražský hrad z hlavního nádraží

Booking.com

The English version can be found here

Trasa začíná před novou budovou Hlavního nádraží. Od nové budovy se dejte doleva po Washingtonské ulici na křižovatku u Národního muzea. Momentálně je historická hlavní budova rekonstruována a muzeum je přístupné z nové prosklené budovy, která se nachází po levé straně přes silnici. Naproti vchodu do muzea se nachází jeden ze vstupů do stanice metra C Muzeum.

 
 
 

Od muzea se dejte přes přechod na Václavské náměstí s dominantní sochou svatého Václava na koni. Projděte přes celé náměstí od muzea dolů. Zde si můžete prohlédnou velké množství restaurací a obchodů. Přibližně v půlce náměstí se nachází stanice metra A a B Můstek a tramvajová restaurace. Pokračujte až na konec náměstí, které plynule přechází do ulice Na Můstku. Pokračujte ulicí Na Můstku. Ulice končí křižovatkou s ulicí Rytířská. Zde se nachází turistické informační centrum. Projděte křižovatkou rovně a pokračujte Melantrichovou ulicí až na Staroměstské náměstí

 

Otevře se před vámi jedna z historicky nejzajímavějších částí Prahy. Budova Staroměstské radnice s orlojem a náměstí plné zajímavostí. Doporučujeme si projít celé náměstí a posléze se vrátit zpět k orloji. Pokračujte na Malé náměstí. Odsud se dejte Karlovou ulicí, která vás dovede až na Karlův most.
Na Karlovo mostě doporučujeme využít možnosti navštívit mostecké věže, ze kterých jsou nádherné výhledy na celou Prahu. Z Karlova mostu plynule přejděte do Mostecké ulice, kterou dojdete až na Malostranské náměstí. (Výlet k pramenům Vltavy)

Projděte kolem kostela sv. Mikuláše na severní konec náměstí. Odtud se dejte mírně stoupající Zámeckou ulicí doprava. Na konci ulice před budovou Červeného kříže zahněte doleva Thunovskou ulicí. Ta plynule navazuje na Zámecké schody, po kterých vystoupáte až k nádvoří Pražského hradu. V případě, že by pro vás byly schody z jakéhokoliv důvodu překážkou se vydejte z Malostranského náměstí místo doprava rovně Nerudovo ulicí. U památníku Jana Nerudy zahněte ostře doprava a ulicí U Hradu dojdete před Pražský hrad.

Zde se můžete projít po Hradčanském náměstí plném historických budov a paláců. Nachází se zde několik restaurací a expozic. Poté projděte hlavní branou Pražského hradu nádvořím. Podloubím projdete přes vnitřní nádvoří až před katedrálu svatého Víta. Po návštěvě katedrály pokračujte dále na zadní stranu. Odsud vede jediná cesta vedoucí k zadní bráně Pražského hradu. Po pár set metrech odbočte doleva a dojdete před vchod do Zlaté uličky. Vstup do uličky je zpoplatněn. Lístky se kupují v kanceláři naproti vstupním turniketům. Samotnou uličkou pak můžete projít buď přímo domky, které skýtají zajímavé výstavy zahrnuté v ceně vstupného, nebo se pouze projít uličkou až k východu z hradu. Pokud nechcete z nějakého důvodu Zlatou uličku navštívit, nebo kdyby byla uzavřena, se k zadní bráně dostanete po ulici, kterou jste opouštěli katedrálu.

Pražský hrad opustíte zadní branou. Nachází se zde krásné vyhlídky na Prahu a přilehlé zahrady. Po starých zámeckých schodech dojdete až k silnici, kde zahněte doprava a pokračujte podél silnice až ke stanici metra A Malostranská. Turistické značky vás bezpečně navedou ke stanici Malostranská, jejíž vstup se nachází v nádvoří Valdštejnské jízdárny. Metrem se pak již dostanete, i když se nejspíše nevyhnete jednomu přestupu (doporučujeme si raději koupit jízdenku za 32Kč na 90 minut, která vám bude bohatě stačit),na kterékoliv záchytné parkoviště či nádraží. V případě že máte dostatek času a energie můžete si výlet prodloužit kolem jízdárny Valdštejnskou ulicí zpět na Malostranské náměstí pod Pražský hrad a odtud zpět proti směru trasy. 

 

 

 • [Hlavní nádraží : 10 m] Hlavní nádraží

  Výchozí bod této trasy je nová budova Hlavní nádraží. Od hlavního vchodu jděte doleva směrem k Muzeu a Václavskému náměstí, které již z dálky uvidíte. 

  Nejvýznamnější pražské železniční nádraží. Otevřeno 14. prosince 1871 jako Nádraží císaře Františka Josefa. Přímo v budově nádraží se nachází stanice metra C Hlavní nádraží, množství obchodů, restaurace, lékárna, bankomaty, úschovna zavazadel a placené WC včetně sprch. 

  Nástupiště Úschovna zavazadel Hlavní nádraží Pasáže Eskalátory Stanice metra C Hlavní nádraží v budove Koridory k nástupištím Hlavní vchod Směr trasy

  více

 • [Národní muzeum : 455 m] Národní muzeum

  Od muzea se dejte přes přechod na Václavské náměstí s dominantní sochou svatého Václava na koni. 

  Budova Národního muzea byla postavena roku 1891. Momentálně probíhá generální rekonstrukce budovy, která by měla být ukončena v roce 2018. Expozice nyní probíhá pouze ve vedlejší nové budově, které se nachází po levé straně.

  Nová budova muzea Vstup Vstupné

  více

 • [Stanice metra A/C - Muzeum : 513 m] Stanice metra A/C - Muzeum

  Přestupní stanice linek metra A a C. 

  Přestupní stanice linek metra A a C.

  více

 • [Václavské náměstí : 541 m] Václavské náměstí

  Václavské náměstí projděte až na konec.

  Náměstí dlouhé 682m s dominantní jezdeckou sochou svatého Václava od Josefa Václava Myslbeka z roku 1912.

  Václavské náměstí s Národním muzeem Pohled směrem od muzea Stanice metra Můstek Václavské náměstí Café Tramvaj Václavské náměstí

  více

 • [Konec náměstí : 1,221 km] Konec náměstí

  Na konci Václavského náměstí pokračujte rovně ulicí Na Můstku.

 • [Ulice Melantrichova : 1,349 km] Ulice Melantrichova

  Z ulice Na Můstku přejděte rovně do ulice Melantrichova. Na křižovatce se nachází Havelské tržiště, trhy na tomto místě probíhaly už v roce 1232.

  Havelské trhy

  více

 • [Staroměstské náměstí : 1,726 km] Staroměstské náměstí

  Melantrichovou ulicí dojdete až před Staroměstskou radnici s orlojem. Po prohlídce Staroměstského náměstí pokračujte od orloje na Malé náměstí a dále Karlovou ulicí, která vede na Karlův Most.

  Při příchodu na Staroměstské náměstí vás jako první zaujme Staroměstská radnice s orlojem z počátku 15. století. Orloj se spouští každou celou hodinu. Samotné náměstí je plné galerií, restaurací a zajímavých památek.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Staroměstské náměstí Prohlídka staroměstské věže otevírací doba věže Staroměstské náměstí Kostel sv. Mikuláše Otevírací doba kostela Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí Památník Jana Husa

  více

 • [Malé náměstí : 2,302 km] Malé náměstí

  Malé náměstí projděte rovně a pokračujte Karlovou ulicí až na Karlův most.

  Malé náměstí Malé náměstí

  více

 • [U Absintherie : 2,351 km] U Absintherie

  Před hotelem U Kočků zahněte doprava stále po Karlově ulici. Bezpečně vás navedou turistické značky.

  U Absintherie U Absintherie

  více

 • [Křižovatka s Husovou ulicí : 2,413 km] Křižovatka s Husovou ulicí

  Na této křižovatce odbočte doprava a následně doleva. Kolem kostela Nejsvětějšího Salvátora v Klementinu dojdete až na křižovatku před Staroměstskou věž Karlova mostu. 

 • [Karlův most : 2,749 km] Karlův most

  Přes Karlův most pokračujte rovně Mosteckou ulicí.

  Nejstarší stojící kamenný most přes řeku Vltavu v Praze. Byl dokončen roku 1402 a spojuje Staré město s Malou stranou. Most je doplněn třemi věžemi s možností prohlídky. Do konce 17. století byl postupně doplněn o 30 převážně barokních soch. Svůj dnešní název získal až kolem roku 1870 na základě podnětů Karla Havlíčka Borovského. Pokud si chcete z prahy odvést hezké fotky doporučujeme si zaplatit návštěvu Staroměstské věže.

  Pro školy: Skupina žáků (min. 10 osob) ZŠ a SŠ: 30 Kč/os., mateřské školy: 10 Kč/os. Pedagogický dozor zdarma. 

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Staroměstská věž Karlova mostu Pohled z mostu na Pražský hrad Pohled z mostecké věže na Karlův most Karlův most Barokní sochy na mostě Začátek Malé strany

  více

 • [Malostranské náměstí : 3,423 km] Malostranské náměstí

  Mosteckou ulicí z Karlova mostu dorazíte na Malostranské náměstí

  V minulosti toto náměstí neslo různá jména Rynk, Štěpánské náměstí či náměstí Maršála Radlického. Fakticky se jedná spíše o dvojici náměstí rozdělenou kostelem sv. Mikuláše. Podél náměstí se nachází množství historických budov a paláců. V minulosti sloužilo náměstí jako tržní prostor, či pro různé společenské události, včetně poprav. Nachází se zde tramvajová zastávka "Malostranské náměstí" linek 12, 20, 22, 57 a také velké množství restaurací.

  více

 • [Malostranské náměstí 2 : 3,681 km] Malostranské náměstí 2

  Na konci náměstí u morového sloupu zahněte doprava do Zámecké ulice.

  Malostranské náměstí 2

  více

 • [Zámecké schody : 3,752 km] Zámecké schody

  Po zámeckých schodech vystoupáte až před nádvoří Pražského hradu.

  Zámecké schody Zámecké schody

  více

 • [Pražský hrad : 4,523 km] Pražský hrad

  Projděte hlavní branou Pražského hradu, přes vnitřní nádvoří dojdete až před katedrálu sv. Víta.

  Nejvýznamnější český hrad a sídlo českých panovníků. Oblast pražského hradu byla osídlena již v období neolitu. První písemné prameny se o tomto území zmiňují v roce 885, kdy zde byl postaven knížetem Bořivojem kostel Panny Marie. Stavbu samotného hradu nejspíše započal až Bořivojův syn Spytihnev I.. Velkého rozšíření a přestaveb se hrad dočkal za vlády Přemysla Otakara II., posléze Lucemburků, Jagellonců a Habsburků. Posledních úprav se hrad dočkal za První republiky.

  Pražský hrad - akce tento rok 
  Oficiální web hradu

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Výhled z Hradčanského náměstí Pražský hrad Salmovský palác Hlavní brána Pražského hradu Výstava Ceník výstavy

  více

 • [Katedrála svatého Víta : 4,970 km] Katedrála svatého Víta

  Kolem katedrály pokračujte Jiřskou ulicí. Odbočte na prvním rozcestí vlevo a dojdete ke vstupu do zlaté uličky.

  Celým názvem katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Trojlodní gotická katedrála se třemi věžemi a sídelním kostelem pražského arcibiskupa. Stavba probíhala v několika etapách a trvala bezmála 600 let. V Korunní komoře chrámu sv. Víta jsou uloženy české korunovační klenoty.

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Vstup Otevírací doba Zadní pohled Katedrála svatého Víta Mše Katedrála svatého Víta

  více

 • [Zlatá ulička : 5,477 km] Zlatá ulička

  Projděte zlatou uličkou a vyjděte zadní branou Pražského hradu. Tento východ bývá občas uzavřen, v takovémto případě se vraťte zpět na Jiřskou ulici a pokračujte z mírného kopce až k zadní bráně. Po Starých zámeckých schodech pokračujte dolů.

  Zlatá ulička vznikla po vybudování severního opevnění Hradu. Tento prostor byl využit ke stavbě skromných obydlí začleněných do klenutí hradeb, která jsou posledním zbytkem drobné zástavby Pražského hradu. Bydlela zde hradní čeleď, v 16. století zde měli žít zlatníci a od nich zřejmě dostala ulička svůj název. Domky byly obývány až do druhé světové války. V domku čp. 22 žil v letech 1916-17 spisovatel Franz Kafka. 

  Zadní část s Bílou věží Vstup do obranné chodby plné zajímavých expozic Expozice středověkých zbraní a zbrojí Expozice obléhacích strojů Konec Zlaté uličky Výhled

  více

 • [Odbočka na metro : 6,352 km] Odbočka na metro

  Na konci Starých zámeckých schodů zahněte doprava. Jděte podél silnice až ke stanici metra.

  Informační cedule na křižovatce pod schody Silnice vedoucí k metru Přechod před vstupem k metru

  více

 • [Stanice metra A - Malostranská : 6,447 km] Stanice metra A - Malostranská

  Stanice metra A - Malostranská. Tato stanice je poněkud nezvykle skryta na nádvoří Valdštejnské jízdárny vedle přilehlé kavárny.

  Konečná zastávka naší trasy. Pokud máte stále dost energie a času můžete se vrátit Valdštejnskou ulicí na Malostranské náměstí a přes Karlův most zpět na Václavské náměstí. 

  Vstup na nádvoří se stanicí metra Vchod do stanice metra A Malostranská Stanice metra A - Malostranská

  více

 • Hlavní nádraží

 • Národní muzeum

 • Stanice metra A/C - Muzeum

 • Václavské náměstí

 • Stanice metra A - Můstek

 • Staroměstské náměstí

 • Karlův most

 • Malostranské náměstí

 • Pražský hrad

 • Katedrála svatého Víta

 • Zlatá ulička

 • Stanice metra A - Malostranská

 • Křižíkova fontána

 • Přístaviště Čechův most

 • Přístaviště Rašínovo nábřeží

 • Přístaviště Císařský ostrov

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Zličín parkoviště Zličín parkoviště

  Z tohoto parkoviště nasedněte na metro linky B a dojeďte na stanici Můstek. Ze stanice vyjděte na Václavské náměstí a jděte k soše sv. Václava a budově Národního Muzea kde se napojíte na trasu..

  Otevřeno: Vstupné:
 • Černý most Černý most

  Nachází se zde dvě hlídaná rozsáhlá parkoviště. Po zaparkování vozidla se vydejte směrem k nedaleké  budově autobusového nádraží, kde se nachází stanice metra B Černý most. Metrem dojeďte na stanici Můstek. Ze stanice vyjděte na Václavské náměstí. U sochy svatého Václava, před budovou Národního muzea se napojíte na trasu.

  Otevřeno: PO-NE 07:30 H – 00:30H Vstupné: 20Kč na den
  Černý most Černý most Černý most
 • Letňany Letňany

  Z parkovište sejděte do blízké stanice metra C Letňany a dojeďte na stanici Muzeum, kde se napojíte na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:
  Letňany Letňany Letňany
 • Chodov

  Stanice metra C se nachází přímo v obchodím centru Chodov. Nasedněte na metro směr Letňany a vystupne na stanici Muzeum. Zde se napojíte na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy