Praha, Karlštejn

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 42.7 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 121 m Hodnocení: 100/5

Praha a okolí, Česká Republika

Praha, Karlštejn

The English version can be found here

Z Řeporyjského náměstí pokračujte ulicí Dalejská k nedalekému viaduktu. U viaduktu sjeďte s opatrností doleva přes mostík. V lese přijedete k rozcestí ve tvaru Y. Zde odbočte doprava přes potok. Minete bývalou továrnu, kde se cesta stočí vlevo.

V těchto místech začíná horší povrch cesty. Kousek za továrnou odbočíte u cedule ostře vpravo. Projedete okolo PP Černý lom. Cesta se zde stává kamenitou. Dále přejedete přes potok a chatovou osadu k lávce u železnice.

 

 

Lávku přejeďte a za ní vás čeká krátké strmé stoupání. Na vrcholu stoupání odbočte vpravo. Zde projedete nebezpečný sjezd úzkou pěšinou podél zábradlí. Ve sjezdu jsou schůdky. Zanedlouho přijedete k PP Červený lom. Okolo rezervace jsou v cestě zpomalovací dřevěné retardéry. V místě, kde se trať potkává s trasou je další odbočka. Doporučujeme jet kousek vlevo a po 50 metrech odbočit na asfaltce doprava směr Hlubočepy. U viaduktu pokračujte rovně okolo dětského hřiště.

Nacházíte se uprostřed kouzelné PR Prokopské údolí. Po projetí dvou viaduktů po pěkné asfaltce přijedete k odbočce k jezírku. Velmi pěkné místo mezi skalkami. Za jezírkem přijedete k trojúhelníkové křižovatce v Hlubočepech. Pokračujte rovně k nedalekému kamennému mostu. Ten podjedete a na rozcestí v Hlubočepech odbočíte doleva, kde se napojíte se na hlavní silnici. Mírným sjezdem podjedete další kamenný most, za kterým si pohlídejte odbočku doprava na Radotín. Za viaduktem je hned další odbočka, kde jeďte vpravo. Podjedete silniční uzel, až vás cesta okolo Barrandovských teras dovede k dalšímu viaduktu. Za ním sjedete doleva pod hlavní silnicí na Radotín.

Konečně jste se dostali k řece Vltavě. Ti z vás, co přijedou z centra (od Malé Strany), zde pokračují podél řeky. Odbočte vpravo proti proudu řeky. Přes řeku uvidíte zanedlouho i golfové hřiště.Ti z vás, co přijedou z centra (od Malé Strany), zde pokračují podél řeky. Po pravé ruce přijedete k parkovišti a podjezdu pod silnicí. To je místo, kde se na trasu mohou napojit z Velké Chuchle, kteří u řeky odbočí doprava. Vy ostatní pokračujte pořád okolo řeky. Teď vás čeká kousek projetí jednosměrkou, která pro cyklisty neplatí.

 

Za fotbalovým hřištěm se nachází pěšinka k řece a přívozu, který vás přivede na trasu z Modřan. Na dalším rozcestí sjedete vlevo a pokračujete pod mostem, za kterým se držíte rovně okolo řeky. Právě jste se napojili na řeku Berounku. Za mostem objedete po chodníku areál, za kterým vás cesta navede zpět k řece. Právě jste přijeli k Radotínskému mostu, jenž je součástí Pražského okruhu. Pod tímto mostem je nově otevřená cyklostezka ze čtvrti Komořany. Přijedete-li odtud zahnete doprava a pokračujete proti proudu Berounky.- Vy ostatní tento most pouze podjedete.

Za mostem se držte vlevo a po zámkové dlažbě pokračujte dále a vcukuletu jste v Radotíně. Zde se u bufetu nachází parkoviště. Radotínští jen dojedou k řece a zahnou doprava. Ti co přijedou po lávce ze Zbraslavi zahnou za řekou doleva. Nad lávkou se nachází pěkný kostel sv. Petra a Pavla. Ostatní podjedete lávku a pokračujete podél řeky. U stožáru vysokého napětí pokračujte rovně po cyklotrase č.3 do nedalekých Černošic. Zde najedete na pěknou asfaltku. Při příjezdu do tohoto městečka minete kouzelný jez, za kterým vás stezka před lávkou navede doprava. U trati zahnete doleva a pokračujete rovně. Ignorujete odbočky. Podél trati jedete, tak dlouho až přijedete k hlavní silnici a odbočíte doleva. V obci pokračujte po hlavní silnicí Dr. Janského. Za kaplí v pravotočivé zatáčce sjeďte z hlavní silnice a pokračujte rovně k lávce přes Berounku. Za lávkou je nepříjemný sjezd ukončen zatáčkou. Pokračujte vpravo podél tratě. Minete vlakovou zastávku Všenory a okolo trati dojedete k rozcestí na hlavní silnici. Zde se držíte vpravo na stezce. Za nádražím Dobřichovice odbočte doprava přes trať. Po chvilce odbočte doleva na lávku a za ní se dejte vlevo. Tři sta metrů za lávkou se stezka stočí nejdříve doleva a po chvilce doprava k nedalekému zámku.

U pěkného zámku Dobřichovice odbočte doprava na nedalekou promenádu. Zde se dejte vlevo a na konci promenády v zatáčce odbočte doleva k řece. Před řekou zahnete doleva ještě jednou. Okolo řeky pojedete až se stezka stočí doprava a za tenisovým kurtem odbočíte opět doleva. Za školou pokračujte vpravo a na rozcestí se stopkou odbočte doleva přes most.

Za mostem odbočte doprava a pokračujte po druhém břehu řeky k železničnímu přejezdu. Přejedete přes trať a za ní odbočíte doprava. Podél trati najedete za chvilku na betonku a za ní na hlavní silnici pokračujte rovně. Až uvidíte pěšinku s cedulkou, tak na ni sjeďte doprava k trati. Na návsi odbočte doprava přes přejezd a za ním doleva. Zde minete kouzelný jez. Za ním přijedete k lávce, kterou nejdříve podjedete a pak na ní odbočíte. U lávky se nachází nádraží Zadní Třebaň.

Za lávkou odbočíte doleva a po hlavní silnici dojedete do Karlštejna. Za informačním střediskem je přechod pro chodce, u kterého zahnete doprava. Zde se nachází bankomat. Za potokem odbočte doprava na promenádu, která vás dovede k muzeu hodin a betlémů. Promenáda vás dovede k hradu, kde stojí za návštěvu muzeum voskových figurín. Prohlídka hradu je možná pouze po předchozí rezervaci.

Od hradu sjedete zpět k hlavní silnici, kde se dáte doprava. Za chvilku přejdete přes řeku a za ní odbočíte doprava k nádraží. Zpět do Prahy se svezete vlakem.

Samozřejmě se můžete vrátit zpět tou samou cestou, kterou jste přijeli. 

vlakové spojení 

Pěší výlet na Karlštejn

 
 
 

 • Parkoviště Lužinky

  Výchozí bod trasy se nachází na parkovišti Lužinky.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Černý lom Černý lom

  Zajímavosti si přečtete na informační tabuli.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Červený lom Červený lom

  Přírodní památka Červený lom.

  Otevřeno: Vstupné:
  Červený lom
 • Jezírko Jezírko

  Kouzelné jezírko.

  Otevřeno: Vstupné:
  Jezírko Jezírko Jezírko
 • Parkoviště u řeky Parkoviště u řeky

  Zde je možnost od Barrandova a Velké Chuchle napojení na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště u řeky Tudy přijedete od Velké Chuchle
 • Odbočka za parkovištěm Odbočka za parkovištěm

  Zde je možnost dalšího napojení na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště u bistra Parkoviště u bistra

  Další parkoviště na trase. Pokud zde zaparkujete, dejte se u řeky doprava. Bohužel v období, kdy jsme trasu projížděli byla na parkovišti pouť.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Bistro U Ondřeje Bistro U Ondřeje

  Možnost občerstvení v bistru U Ondřeje.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Kostel sv. Petra a Pavla Kostel sv. Petra a Pavla

  První zmínka o kostele je z roku 1298. Současná podoba je z let 1740 – 1750. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Bufet Bufet

  Bufet s posezením na konci Radotína.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Jez v Černošicích Jez v Černošicích

  Jez na řece Berounka v Černošicích.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Zámek Dobřichovice Zámek Dobřichovice

  Původní tvrz zbořili Švédové za třicetileté války. Křižníkovci na jejím místě vystavěli v roce 1676 jednoduchý zámek s kaplí. V 18. století zámek vyhořel a byl vystavěn pozdně barokně. V roce 1990 je zámek postupně rekonstruován.

  Otevřeno: Vstupné:
  Zámek Dobřichovice
 • Nádraží Zadní Třebaň Nádraží Zadní Třebaň

  Možný nástup na trasu z  nádraží Zadní Třebaň.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Karlštejn Infocentrum Karlštejn Infocentrum

  Infocentrum v Karlštejně.

  Otevřeno: Vstupné:
 • Parkoviště Karlštejn Parkoviště Karlštejn

  Dalším možným výchozím bodem trasy je placené parkoviště v Karlštejně. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Karlštejn Parkoviště Karlštejn Parkoviště Karlštejn
 • Muzeum betlémů Muzeum betlémů

  Barokní budova z 18. století dříve sloužila jako fara, dnes je doslova od sklepení po půdu nacpaná exponáty muzea. Oficiální web muzea

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: leden – duben: sobota - neděle 10.00 – 16.00
  květen – červen: úterý - neděle 10.00 – 17.00
  červenec – srpen: pondělí - neděle 9.00 – 19.00
  září – listopad: úterý - neděle 10.00 – 17.00
  prosinec: pondělí - neděle 10.00 – 17.00
  Vstupné: Dospělí: 50 Kč
  Děti, studenti, důchodci: 30 Kč
  Muzeum betlémů Muzeum betlémů Muzeum betlémů Muzeum betlémů Muzeum betlémů Muzeum betlémů
 • Muzeum voskových figurín Muzeum voskových figurín

  Potkáte se zde se známými panovníky, vojevůdci, umělci z české a zahraniční historie, ale také s katem, krysařem či Bílou paní. Oficiální web musea

  Poslední aktualizace 3. 4. 2017

  Otevřeno: 10:00 - 16:00 Vstupné: dospělí: 100 Kč / 4 EUR
  snížená: 70 Kč / 3 EUR
  rodinná 2 + 2: 270 Kč / 11 EUR
  Muzeum voskových figurín Muzeum voskových figurín Muzeum voskových figurín Muzeum voskových figurín Muzeum voskových figurín Muzeum voskových figurín
 • Karlštejn Karlštejn

  Gotický hrad Karlštejn byl založený českým králem a římským císařem Karlem IV. v roce 1348. Hrad byl zbudován podle tradovaného výkladu pro ochranu říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků, ty zde však spolu s českými korunovačními klenoty nalezly umístění později. Karlštejn patří mezi největší národní kulturní památky a je jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku.

   Prohlídku Karlštejna byste bohužel nestíhali. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Karlštejn Karlštejn

Fotogalerie

TOPlist
Neustále přidáváme trasy