Povydří, Pramen Vltavy, Chalupská slať

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 72.6 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 688 m Hodnocení: 100/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Povydří, Pramen Vltavy, Chalupská slať

Stručný itinerář trasy najdete pod popisem

V první polovině trasy vystoupáte na Černou horu, ze které se parádně svezete k Pramenům Vltavy. 

V nedalekém Srní pokračujte rovně. Kousek za Srním odbočte doleva k Hauswaldské kapli. Pokud tuto odbočku minete nic se neděje, odbočíte ke kapli na Mechově. Po prohlídce kaple pojedete proti proudu Vchynicko - Tetovského plavebního kanálu mírným stoupáním až k rozcestníku Hakešická cesta. I zde máte na výběr kudy budete pokračovat k Tříjezerní slati. Kratší, ale o hodně náročnější cesta vede doprava. My doporučujeme pokračovat podél kanálu až k asfaltové komunikaci, kde odbočíte doprava a celkem pohodovým stoupáním dojedete ke kouzelné Tříjezerní slati. Odměnou za vynaložené úsilí vám bude prudký sjezd na Rybárnu. Pokud si dáte pozor na turisty, kteří se na Rybárně občerstvují, tak to pusťte. Dojedete až k nouzovému nocovišti na Modravě. U nocoviště přejeďte přes Roklanský potok a okolo místního pivovaru dojedete k Muzeu dřevařství. Těsně za muzeem odbočte doprava. 

 
 
 

Pokračujete proti proudu Modravského potoka k Modravskému mostu. Vyberte si sami kudy dojedete na Ptačí nádrž. Přijatelnější cesta vede okolo potoka přes rozcestí Na Ztraceném, náročnější přes Černohorskou nádrž. Na Ptačí nádrži odbočte na Černou horu. Začátek stoupání je v pohodě. Poslední dva kilometry už ne. Na vrcholu Černé hory uvidíte vpravo rozhlednu na zmiňovaném Poledníku a ve směru trasy Alpy. Lépe jsou Alpy vidět na podzim a brzkém jaru. Odměna je na pořadu dne. Prudký sjezd k Pramenům Vltavy je náročný na vaši brzdovou soustavu. Kdo se chce podívat na jěště jednu pěknou vyhlídku jižním směrem, může si ve sjezdu přibrzdit a odbočit doleva k vyhlídce Nad prameny Vltavy. Ještě před Prameny Vltavy projedete rovně rozcestí U pramene Vltavy, na které se po prohlídce pramenů vrátíte a odbočíte na Bučinu.

V případě zhoršeného počasí, nebo úbytku sil, si cestu od Pramene Vltavy zkraťte a pokračujte náramně pohodovým sjezdem na Kvildu. Dále Horskou Kvildu, Zhůří, Srní. Nebo Kvilda, Filipova huť, Modrava, Srní, což je lepší varianta.

Ti co pokračují dále na Bučinu si užijí výživné stoupání přerušované odvodňovacími kanálky k rozcestí Pod Stráží. Dále pokračujte rovně k dalšímu rozcestí. Zde odbočíte doprava a krátkým sjezdem s následným proti kopcem dojedete na asfaltové rozcestí (Bučina rozc.). Vyhlídka s restaurací je kousek vpravo, nocoviště kousek vlevo od Bučina – rozc. Z Bučiny se vraťte kousek na Bučina rozcestí a odbočte doprava na Knížecí Pláně. V prudkém sjezdu si dejte pozor, neboť vám téměř jistě potlačí kola cyklisté v opačném směru! Sjezd je po kilometru ukončen nepříjemným přechodem na štěrkovou cestu!

 

Na Knížecích plání odbočte za restaurací doleva a pokračujte na Borovou Ladu. Tento úsek je naprosto v pohodě. Na Borové ladě, spisovně Borových Ladách odbočte u restaurace doleva. U lesa přejedete přes Teplou Vltavu a u malého parkoviště sjedete z hlavní silnice doleva. U informačního střediska zamkněte kola a dojděte po lávce k Chalupské slati. Pak pokračujte užší asfaltkou pohodovým stoupáním k rozcestí Pod Zvěřínem. Zde se napojíte opět na hlavní komunikaci a odbočíte doleva. Trochu nepříjemným stoupáním dojedete na Nové Hutě. Před Klostermannovým penzionem odbočte doleva na užší asfaltku. Již mírnějším stoupání dojedete na Pláně (prostorné placené parkoviště). S opatrností přejeďte hlavní komunikaci. (na obě strany jsou zatáčky, do kterých nevidíte!) Po 500 m odbočte doprava ke skokanskému můstku. Od můstku se vrátíte zpět na rozcestí, kde zahnete doprava a za chvilku vás čeká sjezd do Churáňova. Na dalším rozcestí u cukrárny zahněte doleva.

Minete lanové centrum a další prostorné parkoviště na Churáňově. Pokračujete po trase č. 1203. Z parkoviště na Churáňově vyrazíte severně okolo cedule Churáňov po trase č. 1203. Po chviličce minete Churáňovské chalupy a na nedalekém rozcestí ve tvaru Y s názvem Pod Churáňovem pokračujte vlevo směrem na Mezilesní slať. Záhy minete odbočku zpět na Churáňov a dostanete se k dalšímu rozcestí ve tvaru Y. Zde odbočte doleva a po kamenité lesní cestě vyšlápnete krátké stoupání. Pod Churáňvským vrchem jeďte směrem k již zmiňované Mezilesní slati, kde zahnete doprava na nedalekou Zlatou Studnu.

Od Zlaté Studny pokračujte stoupáním a po 800 m na rozcestí ve tvaru T (Ranklovská rovina) se napojíte na asfaltku. Zahnete doprava a po pěkné lesní cestě dojedete na Zhůří k hlavní silnici (za lesem doleva). Na hlavní komunikace zahněte doprava směrem Svojše. Následný 8 km dlouhý sjezd se serpentinami vám bude odpočinkem před náročným výšlapem k penzionu. Ještě před řekou Vydrou odbočte u parkoviště doprava k nedalekému soutoku s říčkou Křemelnou. Tímto místem vzniká řeka Otava. Pak se vraťte a pokračujte na Srní. Stoupání se serpentinami začíná za muzeem Šumavské energie.

 

 

Itinerář trasy

 1. Chata Povydří (start trasy) - Od ubytovací kapacity se vydejte směr Srní.
 2. Srní - Srní projeďte rovně
 3. Staré Srní - Na rozcestí Staré Srní, které se nachází kousek za Srním, odbočte doleva a napojte se na cyklotrasu č. 2121
 4. Pod Kostelním vrchem - Pokud se chcete podívat na bývalou Hauswaldskou kapli, odbočte doprava a následně doleva. 
 5. Hauswaldská kaple - Od kaple se vraťte k rozcestí Pod Kostelním vrchem a pokračujte po cyklotrase č. 2114 směr Hakešická cesta
 6. Hakešická cesta -  Kratší ale strmější cesta vede doprava k rozcestí Pod Oblíkem po cyklotrase č. 2122. Přijatelnější vede proti proudu kanálu a na hlavní silnci odbočíte doprava.
 7. Pod Oblíkem - odbočte doleva.
 8. Tříjezerní slať - Tříjezerní slať se nachází kousek vlevo od rozcestí. Naše trasa pokračuje vpravo stále po cyklotrase č. 2122.
 9. Rybárna - Pokračujte rovně po cyklotrase č. 2113 a podél Roklanského potoka.
 10.  Nouzové nocoviště Modrava - Možnost k přenocování.
 11.  Modrava rozc. - U muzea dřevařství odbočte doprava a pokračujte po cyklotrase č. 1023.
 12.  Na Ztraceném - Odbočte doleva.
 13.  Ptačí nádrž - Odbočte doprava.
 14.  Prameny Vltavy - vyhlídka odbočka - Odbočte doleva na nedalekou vyhlídkou. Z vyhlídky se vraťte zpět na rozcestí a pokračujte směrem k "Pramen Vltavy".
 15.  U Pramene Vltavy - Pokračujte rovně k Pramenu Vltavy. Zde si můžete cyklovýlet výrazně zkrátit přes Kvildu.
 16.  Pramen Vltavy - Po prohlédnutí pramene se vraťte zpět na rozcestí U Pramene Vltavy a odbočte doleva. Cyklotrasa č. 1023 vás dovede k Bučině.
 17.  Bučina rozc. - Na tomto rozcestí se vlevo nachází další nouzové nocoviště, vpravo Bučina, muzeum železné opony i hraniční přechod. Trasa pokračuje rovně.
 18.  Knížecí pláně rozc. - Nedaleko vpravo od toho rozcestí se nachází místo bývalého kostela s památníkem. Trasa pokračuje rovně do Knížecích Plání.
 19.  Knížecí Pláně - Odbočte doleva a pokračujte po cyklotrase č. 1040.
 20.  Borová Lada - V Borových Ladách odbočte na hlavní silnici doleva.
 21.  Parkoviště Svinná Lada - U parkoviště za mostem přes Teplou Vltavou odbočte doprava na Svinnou Ladu.
 22.  Svinná Lada - Vpravo od tohoto rozcestí se nachází Chalupská slať, která stojí určitě za návštěvu. Trasa pokračuje rovně a po cyklotrase č. 1040 na Nové Hutě, Churáňov.
 23.  Nové Hutě - Z hlavní silnice odbočte doleva na rozcestí Nové Hutě - bus (před penzionem Klostermann). Stále se držte na cyklotrase č. 1040.
 24.  Pláně - Přejeďte přes hlavní silnici a na rozcestí Pláně pokračujte rovně. Napojíte se na cyklotrasu č. 1203.
 25.  Odbočka na skokanský můstek Churáňov - Nedaleko od rozcestí Pláně je odbočka doprava k bývalému skokanskému můstku, který nyní slouží jako rozhledna.
 26.  Churáňov - Churáňov projeďte rovně.
 27.  Churáňov - rozc.- Odbočte doleva a pokračujte po cyklotrase č. 1203.
 28.  Ranklovská rovina - Odbočte doprava a napojte se na cyklotrasu č. 2133.
 29.  Zhůří - Odbočte doprava a pokračujte po cyklotrase č. 331.
 30.  Křižovatka ve tvaru T - Na křižovatce u autobusových zastávek Rejštejn odbočte doleva. SJÍŽDÍTE Z CYKLOTRASY Č. 331.
 31.  Čeňkova pila - Za parkovištěm se nachází cesta k vodní elektrárně Čeňkova pila a soutoku Křemelné a Vydry, čímž vzniká řeka Otava. Trasa pokračuje rovně, kde minete vodní elektrárnu Vydra a muzeum Šumavské energie. Po hlavní silnici dojedete stoupáním zpět k ubytovací kapacitě.

 

 • Chata Povydří

 • Srní

 • Mechov

 • Hauswaldská kaple

 • Tříjezerní slať

 • Rybárna

 • Nouzové nocoviště Modrava

 • Muzeum dřevařství

 • Bufet Modrava

 • Soutok Roklanského a Modravského potoka

 • Černá Hora

 • Vyhlídka nad prameny Vltavy

 • Pramen Vltavy

 • Bučina

 • Nouzové nocoviště Bučina

 • Bývalý kostel

 • Knížecí Pláně

 • Borová Lada

 • Chalupská slať

 • Skokanský můstek Churáňov

 • Churáňov parkoviště

 • Rozcestí ve tvaru Y

 • Zlatá studna

 • Parkoviště a bufet Čeňkova pila

 • Čeňkova pila a soutok

Booking.com

Námi doporučené ubytování a start trasy

Chata Povydří

Chata PovydříChata Povydří se nachází v Srní v Plzeňském kraji, 28 km od německého města Bodenmais. Nabízí saunu, lyžárnu, 2 venkovní bazény, z toho 1 sezónní, gril a restauraci, kam si můžete zajít na jídlo. K dispozici je i bezplatné soukromé parkoviště a v celém objektu lze zdarma využívat Wi-Fi. Více informací zde

Cena od: 681 Kč

 


Další alternativa ubytování v okolí

Hotel Srní depandance - Šumava ***

Hotel Srní depandance - ŠumavaHotel Srní se nachází uprostřed krásné šumavské přírody, obklopený čerstvým vzduchem, rybníky a svěžími zelenými lesy, a nabízí vyhřívaný bazén, saunu a fitness centrum.

Noci můžete strávit v klidu plně zařízených pokojů a den začít snídaní formou bufetu zdarma. Více informací zde

Cena od: 838 Kč

 


Pension Efekt No 2 ***

Pension Efekt No 2Pension Efekt No 2 se nachází v obci Srní, 13 km od lyžařského areálu Kašperské hory. Nabízí bezplatné veřejné Wi-Fi, parkování zdarma a plně vybavené společné kuchyně na každém patře. Více informací zde

Cena od: 2 122 Kč

 


Hotel Srní ****

Hotel SrníHotel Srní se nachází v obci Srní, 28 km od města Bodenmais, a nabízí dětské hřiště, lyžárnu, restauraci, bowlingovou dráhu i soukromé parkoviště.

Hotel Srní poskytuje ubytování v pokojích s vlastní koupelnou i TV s plochou obrazovkou a ve všech jeho prostorách je zdarma dostupné Wi-Fi.

Okolí hotelu je oblíbeným cílem milovníků lyžování, přičemž lyžařské vybavení si lze stejně jako jízdní kola půjčovat přímo na místě. Více informací zde

Cena od: 1 098 Kč

 


Apartmán Srní 121

Apartmán Srní 121Součástí apartmánu je kuchyň s mikrovlnnou troubou a chladničkou, TV s plochou obrazovkou i vlastní koupelna s vanou nebo sprchou. Více informací zde

Cena od: 3 567 Kč

 


Apartmány Vydrýsek

Apartmány VydrýsekApartmány Vydrýsek jsou situované v domě v Srní. Mají posezení, satelitní TV a lze v nich bezplatně využívat Wi-Fi. V každém je dále plně vybavená kuchyň s klasickou i mikrovlnnou troubou a koupelna se sprchou, bidetem a toaletními potřebami zdarma. Můžete si z nich užívat výhled do přilehlé zahrady a na hory. Více informací zde

Cena od: 2 163 Kč

 


Chata Kamínek

Chata KamínekChata Kamínek nabízí ubytování s domácími mazlíčky a zahradou v Srní, 28 km od Bodenmaisu. Na místě je soukromé neplacené parkoviště. K dispozici je kuchyň se sporákem, mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí. V ceně jsou ručníky a ložní prádlo. Více informací zde

Cena od: 10 403 Kč

 


Chalet Gabrettina ****

Chalet GabrettinaChata Gabrettina nabízí ubytování v Rokytě, 4 km od Srní a 47 km od Deggendorfu. Chata Gabrettina má posezení, jídelní kout, kuchyň s troubou, ručníky, ložní prádlo a koupelnu s vanou nebo sprchou. Více informací zde

Cena od: 18 645 Kč

 


Chata Antýgl

Chata AntýglChata Antýgl nabízí neplacené parkoviště a možnost ubytování se zvířecími mazlíčky v Srní, 30 km od Bodenmaisu a 47 km od Deggendorfu. K dispozici je kuchyň s troubou, mikrovlnnou troubou, ledničkou a kávovarem, satelitní TV a koupelna se sprchou. Více informací zde

Cena od: ???

 Zájezd v Srní

Hotel Srní ****

Oblíbený hotelový komplex je situován v panenské přírodě chráněné krajinné oblasti, přímo v centru obce Srní. Železná Ruda je vzdálena 30 km od hotelu. Nákupní možnosti a zábavu mají hosté v bezprostřední blízkosti ubytování. Díky bezprostřední blízkosti turistických stezek, cyklostezek, udržovaných tras pro běžecké lyžování, sjezdovek, řeky Otavy a skal u Dlouhé Vsi se nabízí mnoho možností jak trávit čas outdoorovými aktivitami. 


TOPlist
Neustále přidáváme trasy