Lomy Amerika

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 5.6 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 48 m Hodnocení: 60/5

Praha a okolí, Česká Republika

Lomy Amerika

Booking.com

Tento výlet začíná na dobře přístupném a bezplatném parkovišti nedaleko od autobusové zastávky č. 311 Mořina (MHD). Odtud se vydáte uličkou na konci parkoviště po žlutém turistickém značení k prvnímu lomu Velká Amerika.

Po pár metrech si užijete první vyhlídku na lom Velká Amerika. Odtud se vydejte pěšinkou po žluté značce. Pokračujte podél zábradlí k rozcestí ve tvaru Y, kde odbočte vlevo na další vyhlídku na lom. Od této vyhlídky pokračujte stále po žlutém turistickém značení k lomu Mexico.

 
 
 

Prohlédněte si lom Mexico a pokračujte stále po pěšince, která vás dovede na louku u lomu Kanada. Zde přejdete přes silnici, na které zvyšte svou opatrnost, protože zde projíždí těžební vozidla.
Jděte po pěšince zpět do lesa, kde se držte žlutého značení na stromech. Na konci lesa přejdete přes louku k dalšímu lesu, kde vstoupíte do národní rezervace a pokračujte stále po žlutém značení. Lesní cestou dojdete k vyhlídce na lom Malá Amerika.

 

Od vyhlídky se vraťte po stejné cestě k rozcestníku „Lom a pomník politických vězňů" u lomu Mexico. U něhož se dáte vpravo a prohlédnete si pomník politických vězňů. Za pomníkem odbočte vpravo a pokračujte po druhé straně lomu Velká Amerika zpět k parkovišti.

Varování: Kolem všech lomů jsou zábradlí, za která je vstup zakázán.

Legenda: K lomu Mexico panovala legenda o Hansovi Hagenovi. Existuje mnoho různých verzí legendy. V nejčastějších podáních je Hans Hagen nacistickým vojákem, jenž se zde ukryl po skončení 2. světové války. Zcela neočekávaně se objevuje a během malé chvilky opět zmizí. Občas v noci okrádá spící trampy o jídlo, vraždí a podobně. V jedné ze štol visí umístěna traverza a gong. Kdo na ni třikrát zabouchá a zavolá „Hagene – vem si mě", musí se na stejné místo do roka vrátit, jinak zemře.

Doprava: Na trasu je možnost dopravení pražskou MHD, linka č. 311. 

 

 

 • Parkoviště Velká Amerika

 • Lom Velká Amerika

 • Vyhlídka na lom

 • Lom Mexiko

 • U lomu Kanada

 • Lom Malá Amerika

 • Pomník politických vězňů

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Velká Amerika Parkoviště Velká Amerika

  Výchozí bod trasy. Nedaleko od parkoviště se nachází autobusová zastávka Mořina,odb.lom. 

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Velká Amerika
TOPlist
Neustále přidáváme trasy