Hardcore cyklo Šumava II.

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 96.6 km Obtížnost: Hardcore Převýšení: 684 m Hodnocení: 100/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Hardcore cyklo Šumava II.

Stručný popis: První kilometry cyklotrasy berte jako rozcvičku před náročným stoupáním na Černou horu. Následný prudký sjezd z Černé hory vám bude odměnou za vynaložené úsilí. Ovšem pak pojedete sice krátké ale celkem výživné stoupání k rozcestí pod Strážní Stezkou. Potom se dlouho povezete až do Strážného. Za Strážným se vám ušetřené síly budou opět hodit. Zbytek úseku na Borovou Ladu je náramný a odpočinkový. Další stoupání pojedete na Nové Hutě a Pláně. Pro cyklisty co se nebojí takhle dlouhého výletu naprostá pohoda. Na Zhůří se dostanete také celkem v pohodě. Ovšem sjezd ze Zhůří k řece Otavě to je mazec ! :-)) No a abyste nezapomněli, že náš výlet se jmenuje hardcore, tak do Srní pojedete do kopce zhruba to samé, co jste fičeli ze Zhůří... Na závěr si ještě celkem slušně zahřejete svalstvo od rozcestí Hakešická cesta k rozcestí Pod Oblíkem. Od slati k Modravě si už jen podržte klobouky... Trasa vede až na malé vyjímky zpevněnými lesními cestami nebo po asfaltových komunikacích. Trasa vám zabere přibližně 8 hodin.

 
 
 

Cyklovýlet začíná na Modravě za centrálním parkovištěm u muzea Dřevařství. První úsek k Modravskému mostu a rozcestí Na Ztraceném je naprostá pohoda. Stoupání na Ptačí nádrž vás jen zahřeje před následným výšlapem na Monte Negro :-). Budete-li mít trochu štěstí uvidíte ve směru jízdy panoramata Alp a vpravo rozhlednu Poledník. Až se vyfotíte ve fotopointu připravte se na prudký sjezd k rozcestí U pramene Vltavy ( ve sjezdu můžete odbočit k vyhlídce nad prameny Vltavy). Pokud si cestu kousek prodloužíte uvidíte prameny Vltavy. Pak se vraťte k rozcestí U pramene Vltavy odbočte vlevo a za okamžik vyjedete krátké ale velmi strmé stoupání k rozcestí Pod Stráží. Dále pokračujte rovně k dalšímu rozcestí. Zde odbočíte doprava a krátkým sjezdem s následným proti kopcem dojedete na asfaltové rozcestí (Bučina rozc.). Vyhlídka s restaurací je kousek vpravo, nocoviště kousek vlevo od Bučina – rozc. 

 

Z Bučiny se vraťte kousek na Bučina rozcestí a odbočte doprava na Knížecí Pláně. V prudkém sjezdu si dejte pozor, neboť vám téměř jistě potlačí kola cyklisté v opačném směru! Sjezd je po kilometru ukončen nepříjemným přechodem na štěrkovou cestu! Dobrou zprávou ale je, že se od tohoto místa povezete ještě hodně dlouho :-).

Minete Furík a dojedete k rozcestí Knížecí Pláně. Zde odbočte doprava k místu, kde býval kostel a osada. Vraťte se zpět na rozcestí a pokračujte na nedaleké Knížecí Pláně. I zde je možnost občerstvení a příjemného posezení.

Za restaurací odbočte doprava na Strážné. Na Ždáreckém sedýlku odbočte doprava a pokračujte novým úsekem asfaltky ke Ždárskému jezírku.

Od jezírka pokračujte mírným sjezdem do Strážného. Ignorujte veškeré odbočky a jeďte stále rovně. Za rybí restaurací odbočte doleva. Pokud za restaurací odbočíte doprava, dojedete k nouzovému nocovišti. Odbočka k němu je před domem do lesa po žluté značce (tip pro pěší na přespání).

Na rozcestí Strážný - bus odbočte doleva a pokračujte mírným stoupáním okolo bytovek a samoobsluhy. Za bytovkami se chvilku svezete k malé sjezdovce, u které se na rozcestí dejte vlevo. Teď se vám budou hodit našetřené síly. Následné stoupání není sice dlouhé ale o to obtížnější. Ve stoupání si můžete odpočinout u místa, kde je znázorněna historie zaniklé osady Samoty. Za památníkem na prvním rozcestí jeďte rovně a vzápětí na druhém rozcestí se dejte doleva. Zde pojedete sjezdem přerušovaným dřevěnými odvodňovacími kanálky.

Na konci lesa na rozcestí Nad Polkou (chyběl název rozcestí) jeďte rovně přes paseku k nedalekému brodu přes Polecký potok. Za brodem odbočte doleva a pokračujte stoupáním opět po asfaltce. Za nedlouho přijedete k rozcestí Nová Polka – rozcestí ve tvary Y. Odbočte vpravo a pokračujte stoupáním. Strmějším stoupáním dojedete k rozcestí v lese. Zde pokračujte rovně. Dále jedete dobrou lesní cestou s mírnými stoupáními a sjezdy až ke skále s vytesaným erbem.

Pokud chcete jet okolo Vltavského potoka zahněte necelé dva kilometry za skálou doprava na betonovou cestu. Držte se vpravo na levém okraji cesty. Jsou zde tu a tam schody. Jedete okolo kouzelného Jeleního potoka, kde zhlédnete i Jelení studánku.Na konci lesa odbočíte doleva, projedete okolo sádek. Přijedete k rozcestí před Borovou Ladou, kde se dáte doprava do obce.

Pokud budete pokračovat dle mapy jeďte od skály znovu na Knížecí Pláně a zde odbočte doprava na Borovou Ladu. Na křižovatce u restaurace a samoobsluhy odbočte doleva směr Kvilda. 200 metrů rovně od křižovatky (u pošty) se nachází placené parkoviště – možný výchozí start trasy. Pokud budete vyrážet z tohoto parkoviště držte se směrem Kvilda.

Přejedete teplou Vltavu a před malým parkovištěm odbočíte doprava směrem k Chalupské slati. U informačního střediska se po dřevěné lávce dostanete až k Chalupské slati. Je zde i dětské hřiště a mnoho informačních tabulí.

Od informačního střediska pokračujte doprava směrem na Nové Hutě. Na tomto úseku jedete kolem kouzelných chaloupek. Po příjezdu na hlavní komunikaci odbočíte doleva. Po nepříjemném 2 km dlouhém stoupání se dostanete k penzionu Klostermann. Zde odbočte doleva a již mírnějším stoupání se dostanete až na 2 km vzdálené Pláně (prostorné placené parkoviště). S opatrností přejeďte hlavní komunikaci. (na obě strany jsou zatáčky, do kterých nevidíte!)

Po 500 m odbočte doprava ke skokanskému můstku. Od můstku se vrátíte zpět na rozcestí, kde zahnete doprava a za chvilku vás čeká sjezd do Churáňova. Na dalším rozcestí u cukrárny zahněte doleva.

Minete lanové centrum a další prostorné parkoviště na Churáňově. Pokračujete po trase č. 1203.Z parkoviště na Churáňově vyrazíte severně okolo cedule Churáňov po trase č. 1203. Po chviličce minete Churáňovské chalupy a na nedalekém rozcestí ve tvaru Y s názvem Pod Churáňovem pokračujte vlevo směrem na Mezilesní slať. Záhy minete odbočku zpět na Churáňov a dostanete se k dalšímu rozcestí ve tvaru Y. Zde odbočte doleva a po kamenité lesní cestě vyšlápnete krátké stoupání. Pod Churáňvským vrchem jeďte směrem k již zmiňované Mezilesní slati, kde zahnete doprava na nedalekou Zlatou Studnu. 

Od Zlaté Studny pokračujte stoupáním a po 800 m na rozcestí ve tvaru T (Ranklovská rovina) se napojíte na asfaltku. Zahnete doprava a po pěkné lesní cestě dojedete na Zhůří k hlavní silnici (za lesem doleva). Na hlavní komunikace zahněte doprava směrem Svojše. Následný 8 km dlouhý sjezd se serpentýnami vám bude odpočinkem před velmi dlouhým a náročným výšlapem do Srní. Jěště před řekou Vydrou odbočte u parkoviště doprava k nedalekému soutoku s říčkou Křemelnou. Tímto místem vzniká řeka Otava. Pak se vraťte a na Srní. Stoupání se serpentýnami začíná za muzeem Šumavské energie.

V Srní pojedete u informačního střediska, za kterým je i restaurace s rychlým občerstvením, rovně k Mossau (Mechov). U autobusové zastávky a parkoviště v Mechově odbočte vlevo (po osmnácti kilometrech sjedete z asfaltky a napojíte se na cyklotrasu č. 2114) a pokračujte proti proudu Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu k Hauswaldské kapli. Od kaple se vraťte ke kanálu a jeďte k rozcestí Hakešická cesta.

Na Hakešické cestě odbočte doprava k rozcestí Pod Oblíkem. Vystoupáte poslední náročné stoupání na trase. Pod Oblíkem odbočíte doleva k Tříjezerní slati. Od slati k Modravě si už jen podržte klobouky... 

Z Kvildy se můžete napojit na trasu třemi způsoby. Buďto vyjedete přijatelné stoupání na Bučinu, nebo sjedete z kopce ke Svinné Ladě a u malého parkoviště odbočíte doleva k Chalupské slati (směr Borová Lada). Popřípadě vyšlápnete na Horskou Kvildu a pokračujete na Svojše. 

Z Horské Kvildy jeďte směrem na Zhůří a Svojše. Na konci výletu odbočte za Zlatou Studnou na rozcestí ve tvaru T (Ranklovská rovina) doleva směr Horská Kvilda. V popisu trasy se jede doprava na Zhůří.

 

 

 • Modrava parkoviště (výchozí bod)

 • Soutok Roklanského a Modravského potoka

 • Bufet Modrava

 • Muzeum dřevařství

 • Černá Hora

 • Vyhlídka nad prameny Vltavy

 • Pramen Vltavy

 • Bučina

 • Nouzové nocoviště Bučina

 • Bývalý kostel

 • Knížecí Pláně

 • Žďárecké jezírko

 • Strážný - U Časté

 • Památník osady Samoty

 • Brod přes Polecký potok

 • Polka

 • Skála s vytesaným erbem

 • Odbočka k Jelení studánce

 • Jelení studánka a Vltavský potok

 • Borová Lada

 • Chalupská slať

 • Skokanský můstek Churáňov

 • Churáňov parkoviště

 • Rozcestí ve tvaru Y

 • Zlatá studna

 • Parkoviště a bufet Čeňkova pila

 • Čeňkova pila a soutok

 • Srní

 • Mechov

 • Hauswaldská kaple

 • Tříjezerní slať

 • Rybárna

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Modrava parkoviště (výchozí bod) Modrava parkoviště (výchozí bod)

  Parkoviště slouží jako výchozí bod naší trasy. 

  Otevřeno: Vstupné:
 • Churáňov parkoviště Churáňov parkoviště

  Z parkoviště v Churáňově se můžete napojit na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:
  Churáňov parkoviště Churáňov parkoviště
TOPlist
Neustále přidáváme trasy