Gerlova Huť, Pancíř, Prenet

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 40.9 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 458 m Hodnocení: 80/5

Výlety Šumava, Česká Republika

Gerlova Huť, Pancíř, Prenet

Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

Fotografie a zajímavosti naleznete v ''Bodech zájmu''.

 
 
 

Začátek tohoto okruhu je poměrně pohodový. Z parkoviště Gerlova Huť se vydáte lesem k rozcestí Nový Brunst – háj, kde odbočíte úplně vlevo a na následném rozcestí u lesa pokračujete opět vlevo k prameništi Řezné. Po vrstevnici se dostanete k rozcestí Hofmanky. Za rozcestím od garáží jsou za dobré viditelnosti vidět Alpy. V zimě něco úžasného. Od rozcestí pokračujte rovně po asfaltce k 600 m vzdálené odbočce u hotelu, zde odbočte doprava a  stoupáním se dostanete k rozcestí Pod Švýcárnou. Pokračujte po asfaltce stále strmějším stoupáním minete odbočku k pramenům Úhlavy. Tuto odbočku si zapamatujte, protože zde odbočíte po návratu z rozhledny ostře doprava a budete tudy pokračovat.

 

Po prohlídce pramenu Úhlavy pokračujte na Tomandlův křížek, odkud je nádherný pohled na Nýrskou přehradu. Po chvilce dorazíte na rozcestí Můstek. Dále následuje sjezd až k rozcestí Na sjezdovce. Za ním je nalevo do cesty studánka. Od studánky se dostanete na rozcestí, kde se dáte vpravo a poklidně dojedete až na Prenet. Na návsi odbočíte doprava a zde začíná asfaltový sjezd, ve kterém si přibrzdíte a zhlédnete opravenou kapličku. Za ní pokračujte cestou dále a za rozcestím pod Prenetem si pohlídejte velmi ostrou zpětnou pravotočivou odbočku a pokračujte po cyklostezce č. 2053.

Další kritické místo na vás čeká po 2,6 km sjezdu v ostré levotočivé zatáčce, kde odbočíte doprava na lesní cestu. K brodu přes potok Jelenka se držte vždy „lepší cestou” a nehleďte odboček. Po překročení brodu vás cesta navede až na rozcestí, kde odbočíte doleva a krátkým stoupáním se dostanete na rozcestí Suché Studánky.

Pokračujte doprava krátkým stoupáním směrem na Šukačku. Na návsi odbočíte vlevo a sjedete až k hlavní komunikaci. Zde odbočíte doprava a hned přijedete k hospůdce s terasou v Javorné. Po našich zkušenostech můžeme tuto hospodu doporučit.

Poté pokračujte po hlavní silnici směrem Železná Ruda. Po ní dojedete zpět, na parkoviště Gerlova Huť. Cestou se ještě připravte na táhlá nepříjemná stoupání.

Na tento výlet doporučujeme vzít s sebou mimo itineráře i popis trasy!

Popis z parkoviště na Špičáckém Sedle: Přejdete přes hlavní silnici a ignorujte první odbočky vlevo a vpravo. Pokračujtete rovně širší asfaltkou, minete hotel Hrnčíř, hotel Špičák a u bytového domu Špičák odbočíte doleva k rozhledně Pancíř. V tomto místě jste již na naší trase a pokračujte po trase k hlavní silnici, kde odbočíte doprava. Závěr popisu je níže.

Za restaurací na Javorné pokračujete po asfaltce 9km k rozcestí, zde odbočíte doprava a po chvilce minete rozcestík Gerlova Huť. Toto jsou dvě rozdílné místa oproti původnímu popisu. Za rozcestím Hofmanky u bytového domu Špičák jeďte rovně na parkoviště Špičácké sedlo.

Booking.com

 

 • Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod)

 • Prameniště Řezné

 • Rozhledna Pancíř (1214 m. n. m.)

 • Prameny Úhlavy

 • Můstek a výhled na vodní nádrž

 • Studánka na sjezdovce

 • Prenet - kaple sv. Kunhuty

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

 • Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod) Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod)

  Výchozím bodem této trasy je parkoviště Gerlova Huť.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod) Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod) Parkoviště Gerlova Huť (výchozí bod)
 • Parkoviště Špičácké sedlo Parkoviště Špičácké sedlo

  Další parkoviště odkud se můžete napojit na trasu.

  Otevřeno: Vstupné:
  Parkoviště Špičácké sedlo
TOPlist
Neustále přidáváme trasy