Dálková cyklotrasa Železná Ruda, Modrava, Písek, Zvíkov, Praha
Dálkové cyklotrasy, Česká Republika
Dálková cyklotrasa Železná Ruda, Modrava, Písek, Zvíkov, Praha
Dálkové cyklotrasy díl I.
Tento dlouhý cyklovýlet ze Železné Rudy do Prahy není zdaleka jen o tom, že ho prosvištíte za pár dní bez zastávky. V zajímavých místech, jakými jsou např. Železná Ruda, Modrava, Srní, Kašperské Hory (kousek mimo trasu), Písek, Živohošť, Davle, Praha, jsme připravili povídání i výlety. ad fotkami najdete prolink na výlety z místa, kudy projíždíte a můžete si upravit cyklotrasu dle libosti.
|
Již po 40 km jízdy se napojíte v Modravě na vodní tok Vydru posléze Vchynicko-Tetovský plavební kanál, řeku Otavu, přehrady Orlík, Slapy, Štěchovice, v.n.Vrané a u Prahy řeku Vltavu. Nejvíce vás bude bavit úsek z vrchu hory Poledník do Rejštejna, z nadmořské výšky 1315 m.n.m. sjedete na 33 km dlouhém úseku 785 výškových metrů do nadmořské výšky 570 m.n.m. v Rejštejně! Pro zajímavost Karlův most v Praze leží v nadmořské výšce 200 m.n.m.
Zajímavá místa, která navštívíte seřazena chronologicky - Jezero Laka, rozhledna Poledník, Tříjezerní slať, Hradlový most-Rechle, Hauswaldská kaple, Vlčí výběh, Čeňkova pila, muzeum lehkého opevnění Annín, zvon Pátera Ferdy v Sušici, zřícenina hradu Rabí (mimo trasu), Žižkův most, hrad Strakonice, vodní tvrze v Kestřanech, Švejkovo Putim, nejstarší kamenný most v Písku, hrad Zvíkov, zámek Orlík, Schwarzenberskou hrobku a na konci Karlův most. Tedy hodně stručně řečeno. Horská, treková elektrokola nejsou od věci! :-).
Přejdete-li pod mapou do Bodů zájmu a zvětšíte mapu, uvidíte zajímavosti na trase, všímejte si i slziček mimo trasu, jsou to další zajímavá místa, která můžete cestou navštívit. Při najetí na slzičku se vám za chvilku ukáže název a po kliknutí srolujete na popis. V některých místech, kterými projedete se natáčela Zmizelá Šumava.
Možný plán vaší cesty na týden. Z důvodů obsazenosti ubytovacích kapacit v hlavní turistické sezoně doporučujeme tento výlet na jarní či zářijové dny. GPS vás dovede až k hlavnímu nádraží.
Přibližné vzdálenosti mezi turistickými centry:
1. den: Železná Ruda - Modrava 40 km.
2. den: Modrava - Sušice 40 km.
3. den: Sušice - Strakonice 40 km, Sušice - Písek 65 km. Pokračujeme z Písku. Ze Strakonic je cesta do Zvíkova o 25 km delší!
4. den: Písek - Zvíkov 30 km, Zvíkov - parníkem do Orlíka nad Vltavou a na kole kemp Orlík Loužek-chaty Vlachová 20 km, Orlík nad Vltavou - Kamýk n.Vlt. cca. 30 km, celkem na kole 60-70 km.
5. den: kemp Orlík Loužek chaty Vlachová, nebo Kamýk nad Vltavou - Živohošť, cca 30-40 km,
6. den: Živohošť - Praha-50 km.
Pokud se budete chtít zdržet v Železné Rudě máme připraveny výlety.
Tipy na výlety v Železné Rudě
První den tohoto více jak 300 km dlouhého cyklovýletu projedete nejtěžší úsek na trase. Poradíme vám, jak se první den vyhnout stoupáním u jezera Laka a na Poledníku.
|
Popis:
Z nádraží či přilehlého parkoviště v Železné Rudě se vydáte okolo stoky do Sklářské ulice. V ulici odbočíte doleva, přejedete přes trať, za kterou odbočíte vlevo. Zde se napojujete na cyklotrasu č. 2113. Na nedalekém Debrník rozcestí odbočíte opět vlevo a stoupáte k Zámeckému lesu. Toto rozcestí projedete rovně a pokračujete stoupáním k vyhlídce Pod Polomem. Cestou si přečtete na informačních tabulích něco ze života tetřeva hlušce. Za vrcholem vás čeká 1,5 km dlouhý sjezd perfektní asfaltkou. Přijedete k místu nazvaném příznačně "V zátočině'', ostrá levotočivá zatáčka vás velmi přibrzdí. Dalších 600 metrů k ''Rudské křižovatce'' pokračujete ve sjezdu a odbočíte doprava. Za lesem přijedete k nouzovému nocovišti Hůrka. Jen kousek za nocovištěm si můžete prohlédnout hrobku rodiny Abelů (zde se natáčely dva díly Zmizelé Šumavy). Od hrobky se vraťte kousek k rozcestí a odbočte vlevo k jezeru Laka. Ještě před jezerem odbočte za potokem doprava.
Upozornění: V zimním a jarním období: 15.11. - 15.7. je pro cyklisty úsek za jezerem Laka z důvodu ochrany tetřeva hlušce uzavřen. Ovšem přijedete-li na jaře či v červnu, nezoufejte. Od jezera Laka se vraťte k hrobce, kterou minete a za chvíli na rozcestí Stará Hůrka odbočíte doprava na ''Vysoké lávky''. Příjemným sjezdem dojedete do Prášil, kde se opět napojíte na trasu. Vyhnete se jednomu velmi nepříjemnému stoupání a ušetříte spoustu sil.
Za jezerem vás čeká velmi nepříjemné strmé stoupání s následným prudkým sjezdem (cesta byla velmi pěkná). Za Horními Ždánidly do Prášil je další prudký sjezd, kde buďte velmi opatrní. V Prášilech na hlavní komunikaci odbočíte doleva. Zde je cukrárna, restaurace, bufet a archeopark. Od archeoparku se vraťte k zatáčce a pokračujte po hlavní silnici vlevo. Ještě před Prášilským potokem můžete navštívit botanickou zahradu s bizony.
Za Prášily na rozcestí sjedete z hlavní silnice doprava na cyklostezku. Minete parkoviště na Slunečné a stanoviště národního parku. Na Grubergu je třeba se dobře rozhodnout. Ti co si nevěří pojedou směrem na Velký Bor, Mechov, Srní, Rejštejn a mazáci to vezmou na Poledník! Stoupání je z počátku velmi přijatelné, to nejhorší vás čeká až od rozcestníku ''Liščí díry''. Kdo chce, může vytlačit kola k Prášilskému jezeru. Z Poledníku se vraťte na ''Předěl'' a pokračujte sjezdem na ''Bavorskou cestu''. Zde si dejte pozor na odvodňovací kanálky, které mohou být nebezpečné. Dá se říci, že to nejhorší z cesty do Prahy máte za sebou. Na ''Bavorské cestě'' odbočte doprava a asfaltkou sjeďte k ''Javoří pile'' (cestou můžete odbočit k vyhlídce Oblík mimo trasu, i zde kola potlačíte). Zde odbočíte doleva a již přijatelným stoupáním se dostanete k Tříjezerní slati. Od slati vás čeká další prudký sjezd k Rybárně (pokud nepřibrzdíte a odbočíte vlevo, dojedete k nouzovému nocovišti před Modravou). U nocoviště přejeďte přes Roklanský potok a okolo pivovaru, muzea dřevařství (sjíždíte z cyklotrasy č. 2113) a centrálního parkoviště (na druhém konci parkoviště vzniká dravá říčka Vydra). Dojedete k hlavní silnici směr Srní.
Tipy na výlety v okolí Modravy
Zde odbočte doleva a napojíte se na cyklotrasu č. 33. Po dvou kilometrech jízdy odbočíte doleva k hradlovému mostu Rechle a sjedete z cyklotrasy č. 33 na č. 2114. Okolo Vchynicko-tetovského plavebního kanálu se báječně svezete až k odbočce k Hauswaldské kapli. Po prohlídce kaple se vraťte ke kanálu a pokračujte k parkovišti Mechov. Na hlavní komunikaci odbočte doprava a dojeďte do Srní. GPS je prodloužena k Vlčímu výběhu. Pokud nechcete za vlky, jeďte rovně okolo samoobsluhy a pošty.
Výlety v okolí Srní
Na konci Srní je benzínka a placené parkoviště. Upozorňujeme, že devítikilometrový úsek ze Srní do Rejštejna je velmi frekventovaný a plný serpentin!!! V Čenkově pile minete muzeum Šumavské energie a přejedete říčku Vydru. Za mostem odbočte na začátku parkoviště doleva a kousek dojeďte k soutoku Vydry a Křemelné, čímž vzniká řeka Otava. Nedaleko proti proudu Křemelné se nachází nepřístupný Paštěcký vodopád. Pak se vraťte na hlavní silnici a jeďte na Rejštejn. Pokračujte Otavskou cyklotrasou č. 331, 313, ale záhy zjistíte, že také č. 12 a u Velkých Hydčic č. 312. V Rejštejně minete velké parkoviště, autobusovou zastávku a před mostíkem odbočíte doleva. Sjedete na úzkou asfaltku i zde dávejte pozor! Z mostíku si prohlédnete soutok Losenice a Otavy. V nedalekém Radešově odbočte ostře vpravo a přejeďte přes řeku.
Výlety z nedalekých Kašperských Hor
Za řekou odbočte doleva a pokračujte opět po hlavní směrem na Annín. V Anníně minete most a u autobusové zastávky vyšlápnete krátký kopeček k muzeu lehkého opevnění. Pak se k mostu vraťte a přejeďte na druhou stranu řeky.
V Anníně projedete okolo muzea skla. Za muzeem můžete odbočit doleva k nedalekému kostelu sv. Mouřenec (i zde se natáčela Zmizelá Šumava) a k hrobce rodiny Schmidtů. Dále pokračujte až k hlavní silnici a odbočte doprava. Přejedete znovu řeku Otavu a odbočíte doleva na Dlouhou Ves, Sušici. V Dlouhé vsi u požární zbrojnice a samoobsluhy odbočte doleva mezi domky. Za chvilku dojedete k lesu, kde můžete potkat in-line bruslaře. Přejedete přes řeku a v pohodě dojedete k rozcestí, u kterého je betonová lávka pro pěší a vlevo letní plovárna. Za lávkou je občerstvení a nápis na zemi "odbočka ke zvonu Pátera Ferdy''. Pak se vraťte na druhou stranu řeky a pokračujte do centra Sušice. Minete Off park a dětské hřiště. Na hlavní silnici odbočte doleva a hned doprava na náměstí Svobody. Z náměstí pokračujte hned první kraťoučkou ulicí (Mostní ulice), a přejeďte na druhou stranu řeky. Hned za řekou odbočte doleva a pokračujte po proudu řeky. Ještě v Sušici můžete projít křížovou cestu k nedaleké kapli sv. Anděla Stážce.
Za městem projedete vilovou čtvrť a přejedete železniční přejezd. Za tratí odbočíte doleva a vyšlápnete celkem nepříjemné kilometr dlouhé stoupání. Potom budete odměněni pohodovým sjezdem do Chmelné, kde odbočíte na hlavní silnici doleva. Chmelnou projedete po hlavní silnici a pokračujete ve sjezdu. Přijedete k lesu a jedete pěknou lesní cestou podél trati. Za lesem u železničního přejezdu odbočíte doprava na hlavní komunikaci. Na rozcestí Žichovice u Zámku si můžete cestu prodloužit ke zřícenině Rabí. Ti co pokračují přejedou kamenný mostík přes Nezdický potok a po 300 metrech odbočí z hlavní silnice doleva. Při přechodu na polní cestu uvidíte vlevo velmi pěkné výhledy na Rabí. Za chvilku jsme jeli krátký, ale bahnitý úsek okolo řeky Otavy. V Hrůbatech jsme přejeli přes trať a v lese potkali stroje na těžbu dřeva (opět jde o velmi krátký úsek). Za lesem pokračujete již po slušné polní cestě do nedalekých Velkých Hydčic. Minete fabriku, projedete vsí a u přejezdu pokračujte vpravo. Za kopečkem v ostré pravotočivé zatáčce můžete odbočit vlevo ke zřícenině hradu Prácheň. Ovšem pozor, můžou vás míjet stejně jako nás, naložené kamiony!!! Ke zřícenině vystoupáte krátké nepříjemné stoupání. Pak pokračujte ve sjezdu do Horažďovic. Ve sjezdu budete muset přibrzdit a odbočit doleva k mostu. Pokud chcete do města přejeďte most odbočte doprava a hned doleva. Prácheňskou ulicí dojedete do ulice Ševčíkova a odbočíte doleva na náměstí.
Ti co minou Horažďovice pokračují vpravo mírným stoupání k odbočce ke kapli sv. Anny a odbočí doleva. Až do Katovic nás kromě cyklo značení provedlo také červené turistické, které je téměř na každém stromě či sloupu. Za kaplí jsme jeli kousek pěšinkou přes pole. V lesíku pojedete krátké stoupání lepší cestou. Dále do Kozlova byla cesta v pohodě. V Kozlově odbočíte na hlavní vlevo a pokračujete návsí rovně. Přejedete přes řeku do Střelských Hoštic. Za samoobsluhou a před kostelem odbočíte doprava. U kostela sv. Martina pokračujte v těsné blízkosti podél kostelní zdi, ať se nevracíte stejně jako my. Pro jistotu budete mít fotku v bodech zájmu. Za Hošticemi se polní cesta zlomí ostře vlevo na kraťoučké stoupání s posezením a vyhlídkou. V Horním Poříčí odbočíte doprava ke vzdělávacímu středisku univerzity Karlovy. Teď dobrý pozor. Již na začátku chatek odbočte doleva na malý mostík, za kterým je vyvýšený poklop. Dále přijedete k pěknému jezu, kde se můžete natáhnout a vykoupat. Za jezem přijedete na hlavní a odbočíte doleva a vzápětí doprava k místu, kde stojí Žižkův most. Za potokem se nachází PR Kněží hora, na jejímž vrcholu je slovanské hradiště Kněží hora z devátého století našeho letopočtu. Dále minete Jakubovu studánku a přijedete do Katovic.
V Katovicích projedete Husovo náměstí, za kterým odbočíte doprava do Nádražní ulice. Pak ignorujte veškerá značení, přejeďte přes řeku a hned za ní odbočte doleva. Pojedete kilometr a půl frekventovanou silnicí a na konci rovinky před Pracejovicemi odbočíte doleva na cyklostezku. Chvilku pojedete polní cestou k rozcestí ve tvaru písmena T. Zde odbočíte doprava na asfaltku. Za chvilku odbočíte na hlavní silnici doleva a přejedete zpomalovací pruh na silnici. Sjedete na betonku a odbočíte na rozcestí ve tvaru Y doprava. Podjedete viadukt a na hlavní silnici odbočíte doleva. Chvilku se svezete a odbočíte doleva do zahrádkářské kolonie. Přejedete přes dva mostíky a odbočíte doprava k pivovaru Dudák.
Ještě před pivovarem je pěkná travnatá pláž s kabinkou na převlečení. U pivovaru najeďte na hlavní silnici, odbočte doprava přejeďte přes řeku, lépe řečeno řeky Otavu a Volyňku. U hradu se nachází soutok těchto řek. Za řekou jeďte po hlavní silnici (minete kino) cca. jeden kilometr až ke světelné křižovatce ve tvaru písmene T. Rovně se nachází autobusové i vlakové nádraží ve Strakonicích. Na této křižovatce odbočte doprava (směr České Budějovice, Vimperk) a podjeďte viadukt. Na začátku kruhového objezdu přejeďte přes přechod ke kostelu sv.Václava. Po schůdkách vyneste kola nahoru a pokračujte v jízdě.
Otavská cyklostezka č.1045 vás dovede až do Pracejovic. V Pracejovicích odbočte doleva. Na začátku Štěkně u zastávky odbočte opět doleva. Projedete okolo domu, kde žil Karel Klostermann. Na návsi odbočíte doleva k zámku. Před zámkem zahněte vpravo a po chvilce vlevo do pěkného areálu. Ideální místo pro posezení. Poté se vrátíte na náves, kterou projedete po hlavní silnici směrem Kestřany.
Ze Štěkně pokračujte přes Nové Kestřany do Kestřan. Zde je toho doopravdy mnoho k vidění. Po příjezdu na náves máte po pravé ruce kostelík a po levé dvě nádherné tvrze, které se nacházejí za zámkem. Jedna je na začátku rekonstrukce. Jedná se o horní a dolní tvrz Kestřany. Je to nádherné místo, kde se zajisté zdržíte. Pak se vraťte kousek zpět a odbočte doleva na Lhotu u Kestřan ke kapli Sv. Kříže. Za chvilku dojedete k řece, kde se vlevo kaplička nachází. Poté přejeďte řeku, projeďte Lhotu u Kestřan a kousek za vsí odbočte doleva k rybníků Řežabinec. Chcete-li dojet k památníku bitvy u Sudoměře, pokračujte za Lhotou u Kestřan rovně (bod zájmu mimo trasu). Za rybníkem přejedete s opatrností hlavní silnici a vjedete do Švejkovo Putimi. :-) Za kamenným mostíkem si prohlédnete Švejkovu sochu a jen kousek dál si prohlédnete CK stanici, kde se natáčely záběry z Dobrého vojáka Švejka. Otavská cyklostezka pokračuje mezi mostem a CK stanicí. Za Putimí přejedete velmi frekventovanou hlavní silnici rovně!
Minete soutok Otavy a Blanice, za kterým dojedete opět na hlavní silnici, zde odbočte doleva a před nedalekým mostem sjeďte vpravo. Do písku pojedete velmi pěkný úsek podél řeky. V určitých místech je cyklostezka úzká. Dávejte si pozor na proti jedoucí cyklisty.
Výlety v Písku a okolí | Procházka v Písku
V Písku podjedete železnici a frekventovanou silnici. Za dalších 300 metrů odbočte doleva a přejeďte přes ostrov na druhou stranu řeky. Ti co chtějí k nádraží, pokračují rovně okolo plaveckého stadionu. Nádraží i parkoviště najdete v mapě mimo trasu. Ti co jedou dále, odbočí na druhém břehu doprava k nedalekému nejstaršímu kamennému mostu v Čechách. Přejedete na druhou stranu řeky a odbočíte doleva.
Úsek Písek-Praha popis a GPS:
Podél řeky pojedete až k Plynové lávce, přes kterou přejedete na druhý břeh. Na rozcestí Borečnice u mostu odbočíte doprava a za chvilku u autobusové zastávky opět doprava. Projedete Borečnici, Varvažov, Zvíkovské Podhradí, hrad Zvíkov. Úsek Písek-Zvíkov je dlouhý 30 km. U hradu můžete nastoupit na vyhlídkovou plavbu do Orlíka nad Vltavou (za kola zaplatíte jako za děti). V hlavní turistické sezoně vás parník doveze až k hrázi přehrady. Kousek od hradu Orlík se nachází Schwarzenberská hrobka.
Informace pro ty, kteří jedou dále na kole po pravém břehu, podle gps. Za Starým Sedlem odbočíte doleva a přejedete přes zrekonstruovaný Žďákovský most (cyklotrasa 1155). V Kostelci nad Vltavou se napojíte na cyklotrasu č.7. Dojedete do Krásné Hory nad Vltavou a posléze do Kamýka nad Vltavou.
Informace pro ty co pokračují po levém břehu. pokračujte na Kožlí, Kozárovice, Zbenice, Bukovany, Pečice, minete Bohostice, Smolotely. Ze Smolotel dojdete NS k poutnímu místu Maková hora. Velmi pěkný barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské postavil na zakázku Jana Felixe Chanovského-Kaselovského Marc Antonio Canevalle.Dolní Líšnice, Orlická přehrada hráz, Podmoky, Krásná Hora nad Vltavou, Kamýk nad Vltavou. Kousek od Kamýka nad Vltavou západním směrem dojdete po zelené ke zřícenině hradu Vrškamýk, který byl založen na místě staršího knížecího hrádku a sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků. Uvidíte zříceniny hradních budov, příkopy a valy.
Stručně a s pomocí GPS úsek Kamýk nad Vltavou-Živohošť. Drážkov, Chramosty, Líchovy, Křepenice, Nalžovice-Chlum. Za Chlumem můžete dojet rovně dva kilometry k rozcestí U Křížku. Projdete se po NPR Drbákov-Albertovy skály k vyhlídkám Bartůňkova a Bílá skála. Uvidíte nádherné výhledy na údolí Vltavy.
Drbákov - Albertovy skály - video
Dále pokračujte Radíč, Nahoruby, Stranný, Blažim, Živohošťský most.
Živohošť letní dovolená. V Živohošti jsme trávili letní dovolenou, takže i zde najdete pár tipů na výlet z okolí.
Výlety v okolí Živohošti
Úsek Živohošť-Praha. Čím, Buš, Slapy. Ve Slapech můžete odbočit doprava a dojet k místu kde bývaly Svatojánské proudy.
Zaniklá krása Svatojánských proudů na Vltavě - Video
Vyhlídka Máj – nejkrásnější pohled na Vltavu - Video
Pojedete okolo hráze Slapské přehrady do Třebenic. Z parkoviště Třebenice-bus pokračujte pěšky NS Svatojánské proudy (tam i zpět 3,5 km). Pěší mohou dojít do Štěchovic. Cestou projdete skrz skály a minete trampské osady. Autobus vás doveze zpět do Třebenic, takže stezku můžete projít celou.
Štěchovice, Davle, kde je soutok Vltavy a Sázavy, Radotínský most. U Davle se určitě vyplatí strávit dva, tři dny. Pokud si budete chtít prohlédnout významné archeologické naleziště Čekanka a Orlí vyhlídku, zahněte již ve Štěchovicích na most Dr.Edvarda Beneše do Hradišťka. Ještě před soutokem Vltavy a Sázavy se na ostrově sv. Kiliána nachází základy Ostrovského kláštera, založeného knížetem Boleslavem II. roku 999. Bohužel na zarostlý ostrov se dostanete pouze lodí, nebo člunem. Pokud přejedete v Davli přes řeku Vltavu, můžete nad vesnicí Petrov u vrchu Ďábel 398 m.n.m. navštívit geometrický střed Čech. Od věci není ani projížďka vlakem proti proudu řeky Sázavy. Za železniční stanicí Petrov u Prahy se přímo u trati vypíná skalní útvar Pikovická jehla, na jejímž vrcholku se nachází kříž. Dále si užijete vyhlídky z nádherného železničního viaduktu Žampach na rokli Kocour. Doporučujeme vystoupit z vlaku v Jílovém u Prahy a projít se NS k tomuto nejvyššímu železničnímu kamennému mostu v Čechách. Jeden ze sedmi oblouků dosahuje výšky 41,73 m. První vlak po mostě projel stejně jako po Kláštereckém viaduktu u Vimperka v roce 1900. Na NS Jílovské zlaté doly navštívíte přístupné štoly Sv. Antonína Paduánského a Sv. Josefa, ve kterých se pravděpodobně těžila zlatá ruda. Z Jílového u Prahy se můžete vydat pěšky i opačným směrem a navštívit přístupnou štolu Halíře. Prohlédnete si křemičité žíly s obsahem zlata a moderní i středověký způsob ražení zlata. Davle stojí za zastávku, co říkáte?
Proč jsme se zmínili o Radotínském mostu. Pod mostem vede cyklostezka a na druhém břehu Vltavy a poté Berounky můžete pokračovat s námi na hrad Karlštejn a dále ke Křivoklátu. Zpět do Prahy vás sveze vlak. Z Karlštejna se můžete projít k lomům Amerika a nebo navštívit muzeum betlému a voskových figurín.
Výlet na Karlštejn
Ti co pokračují do centra, mohou s námi navštívit nejvýznamnější turistické zajímavosti hlavního města mimo trasu. Mohou se hodit i záchytná parkoviště na okraji Prahy. Cestou do centra můžete vyběhnout schody na Vyšehrad a nebo se svézt parníkem z Rašínova nábřeží třeba k ZOO.
GPS vás za Karlovo mostem dovede k hlavnímu nádraží.
Výlety v Praze a okolí
15.7.2016
-
Výbava na výlet
Na této dlouhé cyklotrase pojedete okolo dvou nouzových nocovišť, v Nové Hůrce a na Poledníku (prvních 25 km obě, Poledník je zároveň nejvyšším bodem cyklotrasy 1315 m.n.m.), nejnižším bodem je úplně na konci Karlův most v Praze 200 m.n.m. Cestou minete nespočet kempů. Pojedete v tomto pořadí - okolo říčky Vydry, řeky Otavy, Orlické přehrady, řeky Vltavy, vodní nádrže Slapy, v.n. Štěchovice. V Železné Rudě začínají i další naše dálkové trasy - Hardcore cyklo Šumava a Nouzová nocoviště - propojená. Najdete vpravo v banneru ,,související trasy´´.
Vybavení pro dlouhou cestu (povánoční slevy až 66 %) najdete zde: 4camping.cz
Pronájem reklamních ploch: Informace pro půjčovny (prodejny) kol, elektrokol, lodí, raftů, motokár, prodejny se sportovním vybavením, hospůdky, kempy, restaurace, penziony, hotely, plovárny, cestovní kanceláře, apod., kteří se najdou poblíž trasy. Každému kdo bude mít zájem přidat do této cyklotrasy bod zájmu, pošleme na vyžádání ceník. Tato cyklo trasa je intenzivně propagována na sociálních sítích. Za období květen - září jsme měli téměř 100 000 návštěvníků. Protože jsme šikovní, tak očekáváme nárůst s dvojkou na začátku ... :-)
Kontakt: info@vyletynaden.cz
Otevřeno: PO–PÁ: 12:00–19:00 Vstupné: -
Bankomat Železná Ruda (mimo trasu)
Bankomat ČSOB v Železné Rudě najdete vedle kostela naproti informačnímu středisku. Lékárna se nachází v nedalekém Alžbětíně (směr ke státní hranici) přímo u hlavní silnice vlevo za autobusovou zastávkou.
Otevřeno: Vstupné: -
Samoobsluha COOP (mimo trasu)
Samoobsluha COOP v Železné Rudě. Najdete 200 m od centra a bankomatu v ulici 1. máje.
Otevřeno: Vstupné: -
Nádraží a parkoviště Železná Ruda
Výchozím bodem výletu je nádraží a přilehlé parkoviště - Železná ruda centrum.
Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete.
Otevřeno: Vstupné: -
Penzion U Kaplicky ***
Penzion U Kapličky je situován na klidném místě, pouhých 200 metrů od vlakového nádraží Železná Ruda. Je vzdálen pouhých 5 minut chůze od lyžařského areálu Samoty. Nabízí bezplatné parkoviště.
Všechny pokoje a apartmány mají vlastní koupelnu a satelitní TV. Mezi společné vybavení patří salonek, lyžárna a zahrada s grilem.
Otevřeno: Vstupné: -
Vyhlídka na Velký Javor
Vyhlídka na nejvyšší horu Šumavy Velký Javor 1456 metrů nad mořem, která leží na německé straně pohoří. Na Velkém Javoru se nachází známé lyžařské středisko.
Otevřeno: Vstupné: -
Nouzové nocoviště Hůrka
Nouzové nocoviště Hůrka, kde je možnost přenocovat jednu noc.
Otevřeno: Vstupné: -
Hrobka rodiny Abelů
Hrobka sklářského rodu Abelů, která se nacházela v osadě Nová Hůrka. Podle pověsti Němečtí vojáci vytáhli nebožtíky z hrobů, tancovali s nimi a poté je rozstříleli. Každý voják, který se tohoto účastnil, prý do půl roka zemřel na infekci z mrtvol. Mezi potomky rodu Abelů patří známý šumavský spisovatel Karel Klostermann.
Osada Nová Hůrka
Osada začala vznikat po velkých vichřicích mezi lety 1764 až 1777. Šlo o nutnost nějakým způsobem využít dřevo z kalamit. Byla zde vystavěna sklárna a brusírna zrcadel, které patřily rodině Abelů. Poté co se jejich majetek dostal do dražby (1844), se zde vystřídala řada neúspěšných nájemců. V roce 1938 zde stálo 19 domů, ve kterých žilo 288 obyvatel výhradně německé národnosti. Po druhé válce bylo veškeré obyvatelstvo vysídleno a usídlila se zde československá armáda. Armáda zde měla největší vojenskou základnu v rámci výcvikového prostoru Dobrá Voda až do roku 1991.Otevřeno: Vstupné: -
Jezero Laka
S nadmořskou výškou 1096m nad mořem je nejvýše položeným jezerem na Šumavě. Jezero je hluboké 3,9 metrů.
Otevřeno: Vstupné: -
Horní Ždánidla
Horní Ždánidla (Steindlberg) nebo také Horní Kamenec, bývala dřevařská osada, ve které v roce 1910 žilo 120 obyvatel v 15 domech. Po druhé světové válce jí zastihl stejný osud jako osady v okolí. Ještě před Prášily projdete místem, kde stávala osada Dolní Ždánidla.
Otevřeno: Vstupné: -
Potraviny a cukrárna
Cukrárna a potraviny v Prášilech.
Otevřeno: Vstupné: -
Informační středisko Prášily (mimo trasu)
Informační středisko v Prášilech. Středisko nabízí informace o historii Prašil a jejich okolí, suvenýry, pohlednice, cyklistické potřeby a v zimě lyžařské vosky, korky.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: říjen - květen
St - Ne: 8.30 - 15.30 hod.
červen, září
St - Pá: 8.30 - 15.30 hod.
So, Ne: 9.00 - 17.00 hod.
červenec, srpen
Po - Ne 9.00 - 17.00 hod. Vstupné: -
Archeopark (mimo trasu)
Archeopark je po požáru z prosince 2016 mimo provoz!
Zde se dozvíte vše o životě Keltů. Naproti přes cestu můžete navštívit lanové centrum.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Květen:
pondělí - pátek zavřeno
sobota - neděle 09:00 - 18:00
Červen - Srpen:
pondělí - neděle 09:00 - 18:00
Říjen:
sobota - neděle 09:00 - 18:00
* Poznámka
Začátky programů v 9:00 a ve 13:00 hodin nebo dle dohody. Vstupné: Cena: 70 Kč
Snížená cena: 40 Kč
Rodinné vstupné: 160 Kč -
Chata U Jakuba
Chata U Jakuba se nachází v Národním parku Šumava v centru Prášil, v nejstarším domě v obci postaveném v roce 1777. Nabízí společenskou místnost s TV, sklep s krbem a sdílenou vybavenou kuchyni.
Všechny pokoje mají posezení se stolem a sdílenou koupelnu na chodbě. K dispozici je také ložní prádlo. Nedaleko najdete obchod s potravinami, restauraci a cukrárnu.
Otevřeno: Vstupné: -
Bizoni v botanické zahradě
V Botanické zahradě v Prášilech naleznete ohradu s bizony.
Otevřeno: Vstupné: -
Prášilské jezero (mimo trasu)
Jezero ledovcového původu ležící ve výši 1080 m. n. m. má rozlohu 3,91 ha a maximální hloubka je 14,9 metrů. V roce 1927 zde tragicky utonul student O. Kareis a na hrázi jezera se nachází jeho pomník. Prášilské jezero je jedno z pěti jezer ledovcového původu na české straně Šumavy. Výlety k dalším jezerům: Čertovo a Černé, Laka, Plešné.
Otevřeno: Vstupné: -
Rozhledna Poledník
Někdejší vojenská věž, která za bývalého režimu umožňovala sledovat rádiový provoz hluboko uvnitř území Spolkové republiky Německo. Od roku 1998 se stala věž měřící 37 metrů rozhlednou. Z rozhledny je nerušený výhled do všech světových stran.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Květen
úterý - čtvrtek: 10:00 - 16:00
sobota - neděle: 10:00 - 16:00
Červenec - Srpen
pondělí - neděle: 10:00 - 17:00
Září
pondělí - neděle: 10:00 - 16:00
Říjen
sobota - neděle 10:00 - 16:00 Vstupné: plné 30 Kč
zlevněné 15 Kč -
Nouzové nocoviště Poledník
Druhé nouzové nocoviště na trase.
Otevřeno: Vstupné: -
Polední hora vrchol
Zde se nachází mobilní WC, informační středisko a bufet.
Otevřeno: Vstupné: -
Odvodňovací rigoly
Za Předělem si dejte pozor na nebezpečné odvodňovací rigoly, projíždíte strmějším sjezdem.
Otevřeno: Vstupné: -
Oblík (mimo trasu)
Ze 1225 metrů vysoké hory jsou krásné výhledy do krajiny a na hrad Kašperk.
Otevřeno: Vstupné: -
Javoří pila
Místo zaniklé osady nedaleko soutoku Javořího a Tmavého potoka. Stávala zde pila a hájovna sloužící jako výletní hostinec U Tetřeva. Jen kousek ve směru výletu se nachází mezolitické sídliště.
Otevřeno: Vstupné: -
Tříjezerní slať
Rozloha slati je asi 5Ha. Vyskytuje se zde mnoho vzácných rostlin. Slať je nejmenší ze tří zpřístupněných rašelinišť na České straně Šumavy. Další podrobnosti si můžete přečíst na informačních tabulích.
Otevřeno: Vstupné: -
Rybárna
Podrobnosti naleznete na informačních tabulích.
Otevřeno: Vstupné: -
Nouzové nocoviště Modrava
Třetí nouzové nocoviště na trase. Přejdete-li Roklanský potok po nové lávce, dojdete k místnímu pivovaru.
Otevřeno: Vstupné: -
Modrava
V Modravě u parkoviště se můžete podívat na soutok Roklanského a Modravského potoka, čímž vzniká dravá říčka Vydra. Jen po pár kilometrch jízdy uvidíte soutok Vydry a Křemelné. Tímto místem vzniká řeka Otava. V Rejštejně se přidá k Otavě zlatonosný potok Losenice, ve Strakonicích u hradu Volyňka a kousek před Pískem Blanice. U hradu ve Zvíkově se Otava vlévá do Orlické přehrady. Všechny místa cestou navštívíte.
Dovolená v Modravě
Otevřeno: Vstupné: -
Hotel Madr ***
Hotel Mádr nabízí ubytování v Modravě. Na místě najdete i bar.
Pokoje jsou vybavené satelitní TV s plochou obrazovkou a mají vlastní koupelnu s vanou nebo sprchou, ve které jsou připravené župany a přezůvky. Pro pohodlí hostů jsou k dispozici také bezplatné toaletní potřeby a fén. Nechybí ani TV.
Hotel má nepřetržitě otevřenou recepci a na místě najdete i obchod se suvenýry.
Otevřeno: Vstupné: -
Hradlový most a parkoviště
Hradlový most Rechle je dlouhý 72 metrů a nachází se mezi Antýglem a Modravou. Tato věrná kopie Hradlového mostu nesloužila pouze k přemostění řeky, ale zároveň jako hradlo, které odvádělo plavené dříví z řeky Vydry do Vchynicko - tetovského plavebního kanálu. Podél kanálu jste jeli k Hauswaldské kapli. Od roku 1953, kdy byl provoz ukončen, chátral až do roku 1999. Poté byl most obnoven a lze zde i zaparkovat.
Otevřeno: Vstupné: -
Vchynicko - Tetovský plavební kanál
Tento vodní tok sloužil v minulosti pro plavení Šumavského dřeva a obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Spojoval řečiště Vydry s říčkou Křemelná.
Otevřeno: Vstupné: -
Hauswaldská kaple
Toto poutní místo se proslavilo díky mnoha nevysvětlitelným uzdravením. Na počest těchto zázračných uzdravení zde bylo v roce 1820 vystavěna první kaple. V roce 1860 pro velikou oblibu byla postavena druhá kaple. Pro její špatnou stabilitu byla vystavěna třetí kaple a to v roce 1902. Z kaplí zbyly základní kameny. Můžete si na informační tabuli přečíst zajímavé pověsti svázané s tímto poutním místem.
Výlety za Srní
Otevřeno: Vstupné: -
Kostel Srní
Barokní kostel Nejsvětější Trojice pochází z počátku 19. století.
Otevřeno: Vstupné: -
Naučná stezka Vlčí výběh
K vlčímu výběhu o rozloze cca 3 ha vede naučný okruh, který vás seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými stromy a rostlinami. Výběhem vede 300 metrů dlouhá lávka s pozorovacími přístřešky. Lávka je vyvýšená 3-4 metry nad terénem.
Otevřeno: leden, únor, březen: 8.30 - 15.30 hod
duben (pouze SO+NE): 8.30 - 15.30 hod
květen, červen: 8.30 - 16.00 hod
červenec, srpen: 8.30 - 16.00 hod
září, říjen: 8.30 - 16.00 hod
listopad, prosinec: 8.30 - 15.30 hod Vstupné: Zdarma -
Srní
Informační středisko, pošta a samoobsluha COOP v Srní. U křižovatky je restaurace penzion Panenka (formou bufetu se zde dobře a rychle najíte).
Otevřeno: Vstupné: -
Hotel Srní ****
Hotel Srní se nachází uprostřed krásné šumavské přírody, obklopený čerstvým vzduchem, rybníky a svěžími zelenými lesy, a nabízí vyhřívaný bazén, saunu a fitness centrum.
Noci můžete strávit v klidu plně zařízených pokojů a den začít snídaní formou bufetu zdarma.
Ve společných prostorách hotelu Srní je k dispozici Wi-Fi připojení zdarma.
Otevřeno: Vstupné: -
Parkoviště u benzínové pumpy
Placené parkoviště u benzínové pumpy. Parkoviště se nachází na výpadovce ze Srní směrem na Sušici. Cena parkovného je 70 kč / den.
Otevřeno: Vstupné: -
Parkoviště a bufet Čeňkova pila
Parkoviště s přilehlým bufetem v Čeňkově Pile.
Otevřeno: Vstupné: -
Čeňkova pila a soutok
Cestou k elektrárně jste šli kolem původního kamenného náhonu, který byl prodloužen o dřevěný přivaděč (vantroku). Tímto se dosáhlo 10 ti metrového spádu, který využívá horizontální Francisova turbína o hltnosti 1,4 m3/s a výkonu 125 HP při 375 ot./min. Ve strojovně je instalován generátor o výkon 96kW, který dodává do sítě v průměru 500 tis. kWh ročně. Tato elektrárna je zachována v téměř původním stavu a byla zařazena mezi národní technické památky.
Za elektrárnou se stékají dvě šumavské říčky Vydra a Křemelná, čímž vzniká řeka Otava. Řeka dále protéká městy Sušicí, Horažďovicemi, Strakonicemi a Pískem. Za Pískem se vlévá do přehrady Orlík.
Expozici Šumavské energie naleznete za mostem přes řeku Vydru.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Květen
středa: 09:00 - 15:00
sobota: 09:00 - 15:00
Červen - Září
úterý - neděle: 09:00 - 15:00 Vstupné: Vstup volný -
Rejštejn
V Rejštejně minete parkoviště, autobusovou zastávku a odbočíte před kamenným mostem doleva. Dále pojedete přes dřevěný most. Z mostíku uvidíte soutok Otavy a Losenice. Proti proudu šumavské říčky Losenice se nachází Zlatý potok a nejvýše položené keltské hradiště na území České republiky Obří hrad. Dozvíte se něco o těžbě a rýžování velmi kvalitního zlata. Na horní liště vpravo napište hledaný výraz.
Otevřeno: Vstupné: -
Hotel Kašperk ****
Hotel Kašperk se nachází v centru Kašperských Hor uprostřed Šumavy, nedaleko od tajemného hradu stejného jména. Nabízí Wi-Fi zdarma.
Hotel má vlastní krytý bazén a vkusně zařízené pokoje, kde můžete relaxovat po skvělém dni stráveném v malebném okolí.
Bazén a wellness centrum jsou pro děti do 15 let zdarma a pro starší děti a dospělé za příplatek.
Otevřeno: Vstupné: -
Muzeum lehkého opevnění Annín
Muzeum československého předválečného lehkého opevnění v Anníně.
Otevřeno: Vstupné: -
Most pro pěší
Přejeďte přes most a odbočte doprava.
Otevřeno: Vstupné: -
Kamenná lávka
Lávka vede na ostrov Santos k dětskému hřišti a ke zvonici pátera Ferdy. Trasa pokračuje u lávky rovně a po levé straně se nachází přírodní placené koupaliště s parkovištěm. Dále se nachází jez Na Fufernách, kde se můžete za přízně počasí také vykoupat.
Otevřeno: Vstupné: -
Chata s rozhlednou Svatobor (mimo trasu)
Kamenná rozhledna je vysoká 31,6 metrů a leží na vrcholku hory Svatobor (845 m). Historie rozhledny sahá do roku 1894 (zastřešení dokončeno r. 1896). V roce 1934 byla pro kvůli špatnému stavu rozhledna zbourána, ale za tři měsíce téhož roku znovu postavena. Chata u rozhledny byla postavena v roce 1935 a to z dobových materiálů staré útulny, která vyhořela v roce 1905.
Z vrcholku rozhledny si užijete výhled do všech světových stran.
Při dobré viditelnosti lze vidět:
- SV - Zřícenina hradu Rabí, Prácheň a na obzoru Středočeská vrchovina
- V - vrchy na Strankonicku
- JV - Javorník, Ždánov, hrad Kašperk a kopec Sedlo
- J a JZ - centrální Šumava - vrch Sokol, Huťskou horu, Poledník, Ždánidla, Plesnou, Velký Javor, Jezerní horu, Pancíř a Můstek
- SZ a S - kopce na Klatovsku* v odkazech naleznete výlety, které vedou okolo daného místa.
Oficiální web
Otevřeno: Vstupné: -
Apartmany Basta
Tyto apartmány se nachází v historické budově postavené v roce 1900, která prošla celkovou rekonstrukcí, jen 100 metrů od hlavního náměstí v Sušici a vodního parku s wellness zařízením. Svým hostům nabízí plně vybavené apartmány, Wi-Fi zdarma a bezplatné parkování.
Všechny apartmány jsou elegantně zařízené a disponují kuchyní s mikrovlnnou troubou a myčkou. Apartmány Bašta mají parketové podlahy, postele z masivu a satelitní TV s plochou obrazovkou.
V přízemí budovy Apartmány Bašta se nachází nově otevřený Cigar Club.
Otevřeno: Vstupné: -
Náměstí Svobody Sušice
Dominantou náměstí je radnice, která pochází z konce 16. století, ale svou dnešní podobu získala až v polovině 19. století. Na náměstí dále naleznete zachovalé historické (př. Voprchovský dum s bílou atikou a Rozacínovský dům s černobílím sgrafity) a nechybí samozřejmě kašna.
Otevřeno: Vstupné: -
Kaple sv. Anděla Strážce (mimo trasu)
Kaple z konce 17. století je oblíbeným cílem turistů i místních. V kapli se v sezoně konají pravidelné mše, jinak je kaple uzavřená. Od kaple jsou výhledy na Sušici i okolní krajinu.
Na vrchol vede od řeky křížová cesta nebo schody z Alšovy ulice.
Otevřeno: Vstupné: -
Zřícenina Rabí (mimo trasu)
Počátky hradu patrně sahají do 13. století. Domnívá se, že za účelem, kdysi ještě obytné věže, bylo chránit obchodní cestu mezi Sušicí a Horažďovicemi a rovněž hojná rýžoviště zlata podél řeky Otava.
První písemná zmínka o hradu sahá do roku 1380, kdy majiteli zdejšího území byli Rýzmberkové. Na přelomu 14. a 15. století byl hrad pravděpodobně v důsledku bojů mezi Václavem IV. a panskou jednotou přestavěn a opevněn a patřil mezi nejpevnější v Čechách. V letech 1420 a 1421 obléhali a dobyli Rabí husité a při druhém obléhání přišel Jan Žižka o své druhé oko.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Duben
so–ne 10.00–16.00
Květen
út–ne 9.00–16.00
Červen - Srpen
út–ne 9.00–17.00
Září
út–ne 9.00–16.00
Říjen
so–ne 10.00–16.00
Vstupné: Dospělí: 90 Kč
Snížená cena: 60 Kč
Rodinné: 240 Kč
(více na webu hradu)
Vstup pouze na nádvoří:
Dospělí: 30 Kč
Snížená: 20 Kč -
Vyhlídka na hrad Rabí
Nad Žichovicemi budete mít výhled na zříceninu hradu Rabí.
Otevřeno: Vstupné: -
Zřícenina hradu Prácheň
K zřícenině si pohlídejte odbočku vlevo. U zříceniny se nachází parkoviště.
Bavor III. ze Strakonic nechal v roce 1315, na původním slovanském hradišti z 10. století, vystavět kamenný hrad. V 15. století hrad přestavěl Půta Švihovský z Rýzmberka a od roku 1558 je připomínán jako pustý. Dnes si zde můžete prohlédnout zbytky věží, hradeb a bašt.
Otevřeno: Vstupné: -
Zámek Horažďovice (mimo trasu)
Renesančně barokní zámek stojící na místě gotické tvrze ze 13. století, kterou zde postavil Bavor ze Strakonic. V roce 1483 získal panství rod Švihovských z Rýzmberka a přestavěli gotický hrad na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře (1620) bylo Švihovským panství zabaveno. Roku 1622 zámek koupil Adam ze Šternberka. další přestavbu zámek zažil v letech 1681 - 1692, kdy Šternberkové přestavěli zámek v barokním stylu podle návrhů italského stavitele Solominiho.
V areálu zámku se nachází restaurace a městské muzeum.
Stálá expozice muzeu:
- Lidová kultura Horažďovicka: kroje z 18. - 19. století (šněrovačky, čepce, atd.)
- Zámecký pokoj a modrý salonek: Místnosti patřící do zámecké části muzea nabízí např. intarzovaný nábytek a porcelán z Míšně z let 1730- 1774, šesti pedálový klavír z roku 1827
- 19. století: Fotografie a listinné dokumenty z tohoto významného období pro Horažďovice
- Válečná historie: Zbroje a zbraně z dob husitské bouře a 30. leté války
- Středověk: Datované cechovní truhly, pohřební prapory, korouhve, atd.
- Archeologie: Paleolitické nástroje, bronzové palstavy a hřivny, doklady keltského osídlení, slovanského osídlení a zdokumentovány jsou i výboje Římanu na zdejší území
- Mineralogie: Křišťály, záhnědy, spinely, diopsidy a korundy z jedenácti nalezišť v okolí Horažďovic
- Židé v Horažďovicích: Zachovalé části synagogy, listinné dokumenty po obětech koncentračních táborů
Oficiální webV Horažďovicích také nejdete náměstí a aquapark.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Červen - září:
Út - Ne 9:00 - 16:00 Vstupné: Muzeum:
Dospělí: 40 Kč
Snížená: 20 Kč
Rodinná: 60 Kč
Pouze na výstavy: 10 Kč -
Kaple sv. Anna
Na místě stávala dříve kaplička u léčivého pramene, která byla v roce 1667 přestavěna na barokní kapli a následně v roce 1752 zde byly založeny lázně.
Otevřeno: Vstupné: -
Odbočka u kostela sv. Martina, Střelské Hoštice
Ve Střelských Hošticích odbočíte za samoobsluhou doprava ke kostelu. Držte se podél kostelní zdi.
Otevřeno: Vstupné: -
Vyhlídka s posezením
Před Horním Poříčím si můžete odpočinout u vyhlídky do krajiny.
Otevřeno: Vstupné: -
Horní Poříčí
V Horní Poříčí odbočte doprava (značka VS Univerzity Karlovy) a následně doleva (lehce přehlédnutelná odbočka).
Otevřeno: Vstupné: -
Jez Dolní Poříčí
Místo k vykoupání.
Otevřeno: Vstupné: -
Žižkův most a přírodní rezervace Kněží hora
Most, který nyní stojí mimo koryto potoka (kvůli regulaci toku ve 20. století), je ve staré pověsti spojen s Žižkovým tažením na hrad Rabí. Ovšem most byl postaven až v 17. nebo 18. století, kdy zde jezdily formanské vozy.
Důvodem ochrany okolního prostředí je lesní porost (hrachor černý, bělolist rolní, jehlice plazivá a další). V lokalitě se také nachází naleziště grafitu, které se tu v letech 1913 - 1922 těžilo.
Otevřeno: Vstupné: -
Odbočka před Pracejovicemi
Odbočte doleva na polní cestu a na následném rozcestí doprava.
Otevřeno: Vstupné: -
Odbočka do zahrádkářské kolonie
Odbočte doleva do zahrádkářské kolonie.
Otevřeno: Vstupné: -
Travnatá pláž
Travnatá pláž u řeky Otavy.
Otevřeno: Vstupné: -
Penzion na Zborově
Penzion na Zborově je rodinný penzion, který se nachází 5 minut chůze od centra města, nabízí bezplatné Wi-Fi připojení a každé ráno podává snídani. Parkování je možné v areálu hotelu a autobusová zastávka je vzdálená 300 metrů.
Všechny pokoje zahrnují TV, ledničku a koupelnu se sprchovým koutem. Apartmá má vířivku.
Penzion na Zborově nabízí pivnici a nekuřáckou restauraci, která je otevřena denně.
Otevřeno: Vstupné: -
Pivovar Dudák
Měšťanský pivovar založený v roce 1649, vyrábí piva značek Nektar a Dudák.
Otevřeno: Vstupné: -
Hrad Strakonice
První písemná zmínka o hradu se píše v roce 1235, kdy se o něm zmiňuje listina Václava I. Další dochovaná listina z roku 1243 přibližuje podobu hradu a Bavor ze Strakonic v ní daruje rytířům řádu sv. Jana Jeruzalémského kostel a dům s výjimkou domu knížecího. Od té doby jsou historie řádu a strakonického hradu spojeny na dlouhá staletí.
Symbolem hradu je 31 metrů vysoká gotická věž Rumpál. Své jméno získala po rumpálu, kterým do jejich hlubin spouštěli vězně. V podzemí věže se totiž nacházela hladomorna. Znalci historie si zajisté všimnou, že hrad v sobě snoubí všechny slohy od románského až po baroko. V hradu se nachází muzeum a zámecká galerie.
Oficiální web
Otevřeno: HRADNÍ SAFARI
Zimní období 1. 11.-31. 3.
Po-Pá 8.00-16.00
So-Ne 10.00-16.00
Letní období 1. 4.-31. 10.
Po-Ne 8.00-20.00 Vstupné: -
Napojení ze Strakonice
Za viaduktem, směrem na České Budějovice, vystoupáte u kruhového objezdu tyto schody a pokračujete cyklostezkou 1045 do Přebororvic, kde odbočíte doleva na Štěkeň.
Otevřeno: Vstupné: -
Dům Karla Klostermanna (mimo trasu)
Dům, kde žil Karel Klostermann.
Otevřeno: Vstupné: -
Zámek Štěkeň (kousek mimo trasu)
Barokní zámek, kde trávil svá poslední léta Karel Klostermann a v roce 1932 zde zemřel. Na tomto místě dříve stála tvrz ze 14. století, kterou v roce 1648 koupili Losiové z Losimthalu a přestavěli jí na zámek. V areálu se nachází rozsáhlý anglický park, který je hojně využíván turisty.
Otevřeno: Vstupné: -
Horní tvrz Kestřany
V České republice jenom těžko naleznete takovéto dvě tvrze, které jsou tak blízko u sebe. Tato tvrz je obklopena vodním příkopem. Přes příkop vede most do gotické brány.
Otevřeno: Vstupné: -
Dolní tvrz Kestřany (Barchovská)
Menší ze dvou tvrzí v Kestřanech. Dolní tvrz byla postavená na počátku 14. století.
Otevřeno: Vstupné: -
Kaple sv. Kříže
Krásná kaple se zajímavou pověstí. Pověst a další zajímavosti si přečtěte na informační tabuli (viz. foto).
Otevřeno: Vstupné: -
Žižkova mohyla (mimo trasu)
Památník byl postaven na počest vítězné bitvy husitů. Jednalo se o první větší bitvu husitských válek a předznamenalo směr husitského vojenství. Nejvýznamnější svědectví z této bitvy pochází z Husitské kroniky literáta Vavřince z Březové, který se husitských válek účastnil. Dle jeho pamětí tehdy nebyl vrchním velitelem Jan Žižka, ale Břeněk Švihovský. Žižka řídil takticko - operační záležitosti, výběr terénu a vozovou hradu. V roce 1955 natočil režisér Otakar Vávra o této bitvě film.
Otevřeno: Vstupné: -
Rybník Řežabinec
Mělký rybník založený v první polovině 16. století. Řežabinec byl v roce 1949 prohlášen přírodní rezervací pro ochranu vodních rostlinných společenstev a vodního ptactva.
Otevřeno: Vstupné: -
Kamenný most přes Blanici
Kamenný most přes řeku Blanici stojí na místě původního dřevěného mostu. Most se stavěl dva roky a to mezi léty 1862 - 1864. V současné době je most chráněn.
Otevřeno: Vstupné: -
Švejkovská CK stanice
Zde se natáčel film „Osudy dobrého vojáka Švejka”.
Otevřeno: Vstupné: -
Soutok Otavy a Blanice
Soutok řek Otavy a Blanice.
Otevřeno: Vstupné: -
OtavArena ***
Tento hotel se nachází v Písku na břehu zlatonosné řeky Otavy. Nabízí pokoje a apartmá se satelitní TV s plochou obrazovkou a psacím stolem. K dispozici je Wi-Fi zdarma a bezplatné soukromé parkoviště.
OtavArena stojí v areálu sportovního centra s tenisovými kurty a dalším zázemím. Centrum jihočeského Písku je odtud vzdálené 300 metrů.
V hotelové restauraci se podávají pokrmy české a mezinárodní kuchyně.
Otevřeno: Vstupné: -
Nádraží Písek (mimo trasu)
Nádraží v Písku.
Otevřeno: Vstupné: -
Kamenný most v Písku
Nejstarší stojící kamenný most v Čechách. Most je postaven v gotickém slohu a jsou na něm umístěny repliky barokních soch a kříže. Kamenný most přemosťuje řeku Otavu.
Místní obyvatelé nazývají most jako „Starý most”. Neoficiální název je Jelení most, protože podle pověsti se měl most pojmenovat podle prvního, kdo přes most přejde na druhý břeh. Stalo se ale něco, co nikdo nečekal a prvním kdo přešel most se stal jelen z nedalekých lesů, a tak byl most podle něho pojmenovaný. Od roku 2007 je oficiální název „Kamenný most v Písku”.
Most byl zřejmě postaven ke konci 13. století za panování Přemysla Otakara II., ale první písemná zmínka o mostě je z roku 1348, kdy se o něm zmiňuje Karel IV. Zajímavostí je, že byl stavěn na suchu a až po jeho dostavění byla řeka uměle puštěna do nového koryta, které vedlo pod mostem. Most se stal důležitou spojnicí na solné stezce. Solná stezka spojovala baltské oblasti se středomořím.
Otevřeno: Vstupné: -
Hotel Zvíkov ***
Tento hotel se nachází ve Zvíkovském podhradí, 20 minut pěší chůze od hradu Zvíkov, na soutoku řek Vltavy a Otavy. Nabízí restauraci, venkovní bazén a saunu.
Hotel Zvíkov nabízí standardně zařízené pokoje vybavené bezplatným Wi-Fi internetem a satelitní TV. Pokoje mají vlastní koupelnu s toaletními potřebami a vysoušečem vlasů.
V restauraci se podávají pokrmy národní kuchyně a snídaně formou bufetu. Hotel má také bar s terasou s výhledem na řeku Otavu.
Otevřeno: Vstupné: -
Parkoviště u hradu Zvíkov
Placené parkoviště nedaleko hradu Zvíkov, u kterého se nachází občerstvení.
Otevřeno: Vstupné: -
Hrad Zvíkov
Hrad stojí na skalnaté ostrožně nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Byl založen na sklonku vlády Krále Přemysla Otakara I. Po vymření rodu v roce 1306 hrad získali Rožmberkové, od kterých ho vykoupil král Karel IV., ovšem během husitských válek se vrátil do zástavy Rožmberkům. Poté se na hradě vystřidali Švamberkové, Eggenbergové a Schwarzenbergové. O Zvíkovském hradu se vede několik zajímavých pověstí.
WWW: www.hrad-zvikov.eu
U hradu je přístaviště parníku.
Otevřeno: 1. 4.–30. 4. so–ne 9.30–15.30
1. 5.–31. 5. út–ne 9.30–16.00
1. 6.–30. 6. út–ne 9.00–17.00
1. 7.–10. 7. po–ne 9.00–17.00
11. 7.–31. 8. út–ne 9.00–17.00
1. 9.–30. 9. út–ne 9.30–16.00
1. 10.–27. 10. so–ne 9.30–15.30
28. 10.–31. 10. pá–ne 9.30–15.30
Vstupné: Dospělí 70 Kč
Děti 45 Kč
Studenti, senioři 45 Kč
Rodinné (2 dospělí + 3 děti) 185 Kč -
Zámek Orlík nad Vltavou
Na skalnatém ostrovu nad Vltavou stojí tento krásný, zachovalý zámek, který vlastní Schwarzenbergové. V okolí zámku se rozkládá rozsáhlý anglický park. Hrad založil Karel IV. a v roce 1357 jej udělil Dětřichovi z Portic a biskupu Mindenskému (také jeho synovci Jetřichovi). K hradu se později dostali Zmrzlíkové ze Svojšína, kteří měli kladný postoj k husitskému hnutí a získali také nedaleký hrad Zvíkov. Následně hrad vlastnili Švamberkové, Eggenberkové až k nynějším vlastníkům Schwarzenberkům.
WWW: www.zamekorlik.cz
Otevřeno: Duben
út - ne 09:00 - 16:00
Květen
út - ne 09:00 - 17:00
Červen - Srpen
po - ne 09:00 - 18:00
Září
út - ne 09:00 - 17:00
Říjen
út - ne 09:00 - 16:00 Vstupné: Dospělí: 120 Kč
Snížená cena: 80 Kč
Rodinné vstupné: 340 Kč -
Vyhlídka nad vodní nádrží Orlík
Vyhlídkové místo nad vodní nádrží Orlík. Otevře se vám krásný pohled na zámek Orlík nad Vltavou.
Otevřeno: Vstupné: -
Schwarzenberská hrobka
V parku panství Orlík se nachází částečná kopie schwarzenberské hrobky u Třeboně. V hrobce se nachází ostatky významných osobností rodu. Hrobka je bohužel pro veřejnost nepřístupná.
Otevřeno: Vstupné: -
Chaty Vlachová **
Chaty Vlachová se nacházejí v Milešově, 40 km od Tábora. Nabízejí výhled na jezero, gril, bowling, restauraci, bar, Wi-Fi zdarma a neplacené parkoviště.
Bungalovy mají posezení, ložní prádlo a kuchyňský kout s mikrovlnnou troubou, ledničkou, varnou deskou a rychlovarnou konvicí.
Chaty Vlachová zahrnují také sluneční terasu.
Na místě si hosté mohou zahrát tenis a v okolí se věnovat jízdě na koni, potápění a cyklistice. Letiště Václava Havla v Praze je vzdáleno 59 km.
Otevřeno: Vstupné: -
Penzion Paták
Penzion Paták nabízí možnost ubytování s domácími mazlíčky v Kamýku nad Vltavou. Hotel má zázemí pro grilování a výhled na řeku a hosté si mohou vychutnat jídlo v restauraci nebo si zajít na skleničku do baru.
Ve všech pokojích je TV a některé mají posezení. Z některých pokojů je výhled do zahrady nebo na město. Ve všech je také vlastní koupelna. Penzion Paták nabízí bezplatné Wi-Fi.
K dispozici je také pokojová služba.
Otevřeno: Vstupné: -
Lom Hříměždice (mimo trasu)
Tento lom proslul výcvikem potápěčů a točili se zde i některé filmy např. Výchova dívek v Čechách, Bobule, Cesta peklem. Dnes je využíván turisty pro rekreaci a koupání, zejména pro adrenalinové skoky do vody.
Otevřeno: Vstupné: -
Větrný mlýn (mimo trasu)
Mlýn holandského typu byl v provozu do 1. poloviny 18. století. Dnes už se jedná o zříceninu bývalé rarity.
Otevřeno: Vstupné: -
Tvrz Křepenice
V roce 1580 prodal Vilém z Rožmberka Sedlčany i s Křepenicemi Jakubu Krčínovi z Jelčan, známému budovateli jihočeského rybníkářství. Tvrz se po vystavení jmenovala Nový hrádek Krčínova na Křepenicích, dokončena roku 1584. Dnes je bohužel nepřístupná.
Otevřeno: Vstupné: -
Zámek Radíč
Zámecký interiér je ve francouzském stylu, zdobený zrestaurovanými barokními freskami. Při prohlídce zámku se lze dotýkat exponátů, vaše děti se mohou proměnit v princeznu či rytíře. Na nádvoří je možnost vyzkoušet lukostřelbu a šerm. Tento zámek také navštívilo několik známých osobností. Prohlídky se konají vždy v celou hodinu.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Duben - Červen
so - ne: 10:00 - 17:00
Červenec - Srpen
út - ne: 10:00 - 17:00
Září - Říjen
so - ne: 10:00 - 17:00
* Poznámka
Ve státní svátky 28.9. 28.10. a 17.11. otevřeno 10:00 - 17:00 hod. Vstupné: Cena: 95 Kč
Snížená: 75 Kč
Děti: 70 Kč
Rodinná: 270 Kč -
Vyhlídka opata Zavorala (mimo trasu)
Zde se Vám otevřou úžasné výhledy na přehradní nádrž Slapy.
Otevřeno: Vstupné: -
Rozhledna Drahoušek (mimo trasu)
Výhled do všech světových stran ze 48 metrů vysoké rozhledny. Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. března 2004.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Duben - Červen
so - ne: 10:00 - 17:00
Červenec - Srpen
út - ne: 10:00 - 17:00
Září - Říjen
so - ne: 10:00 - 17:00
* duben - červen, září - říjen otevřeno ve svátek 10.00-17.00 Vstupné: Dospělí: 20 Kč
Snížená: 15 Kč -
Penzion Lidovka
Penzion Lidovka se nachází ve středočeské obci Křečovice, 38 km od Prahy, a nabízí sluneční terasu, výhled na řeku, vlastní restauraci i bezplatné soukromé parkoviště.
Koupelny jsou sdílené.
Otevřeno: Vstupné: -
Resort Beach Nová Živohošť
Resort Beach Nová Živohošť nabízí bezplatnou půjčovnu kol, Wi-Fi zdarma a terasu s grilem. Stojí 100 metrů od soukromé pláže na Slapské přehradě v Nové Živohošti.
Bungalovy stojí mezi stromy a najdete v nich ledničku a koupelnu se sprchou. Všechny mají vlastní vchody.
Hosté si tu mohou zahrát šipky, kulečník, stolní tenis nebo plážový volejbal. K dispozici jsou také kanoe a katamarány. Všechna tato zařízení pskytuje Resort Beach zdarma.
Otevřeno: Vstupné: -
Pod Pražským okruhem-Radotínský most
Fotka je z druhé strany řek a můžete se zde napojit na cyklovýlet do Karlštejna. Cyklostezka vede pod mostem.
Otevřeno: Vstupné: -
Hotel Bohemians ***
Hotel Bohemians se nachází na nábřeží, pouhých 10 minut jízdy tramvají od centra města, a nabízí pohodlné pokoje s bezplatným Wi-Fi.
Bohemians Hotel stojí v poklidné části města plné zeleně a poskytuje ubytování v pokojích s vlastní koupelnou i satelitní TV. Pro své hosty má hotel připravené také hlídané soukromé parkoviště.
Pouhých 500 metrů od hotelu můžete navštěvovat veřejné wellness centrum s krytým i venkovním bazénem a parní i suchou saunou.
Otevřeno: Vstupné: -
Vyšehradské sady
V patnáctém století bylo toto původně holé místo využíváno jako vinice. Svojí podobu získal park až v 19. století. Na místě kde je dnes Myslbekovo sousoší stávala jeden čas zbrojnice, která byla po vyhoření zrušena. Východní část plynule navazuje na vyhlídkovou terasu.
Otevřeno: Vstupné: -
Přístaviště Rašínovo nábřeží
Výletní plavby mezi centrem Prahy a ZOO Troja a celodenní výlety na Slapy a do Mělníka. Další informace na www.paroplavba.cz
Otevřeno: Vstupné: -
Petřín (mimo trasu)
327 metrů vysoký kopec v centru Prahy na jehož vrcholu stojí 63,5 metru vysoká Petřínská rozhledna, zrcadlové bludiště, kostel sv. Vavřinec, park a restaurace. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn s příplatkem za použití výtahu. Web rozhledny
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: říjen, březen: po-ne 10-20
listopad–únor: po-ne 10-18
duben–září: po-ne 10-22 Vstupné: Dospělí: 150 Kč
Snížené: 80 Kč
Rodinné: 350 Kč
Výtah
Dospělí: 60 Kč
Senioři nad 65 let: 35 Kč -
Karlův most
Nejstarší stojící kamenný most přes řeku Vltavu v Praze. Byl dokončen roku 1402 a spojuje Staré město s Malou stranou. Most je doplněn třemi věžemi s možností prohlídky. Do konce 17. století byl postupně doplněn o 30 převážně barokních soch. Svůj dnešní název získal až kolem roku 1870 na základě podnětů Karla Havlíčka Borovského. Pokud si chcete z prahy odvést hezké fotky doporučujeme si zaplatit návštěvu Staroměstské věže.
Pro školy: Skupina žáků (min. 10 osob) ZŠ a SŠ: 30 Kč/os., mateřské školy: 10 Kč/os. Pedagogický dozor zdarma.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Staroměstská věž
říjen, březen: po-ne 10-20
listopad-únor: po-ne 10-18
duben-září: po-ne 10-22 Vstupné: Staroměstská věž
Dospělí 90 Kč
Děti, Studenti 6-26 let a důchodci 65 Kč
Děti 3-6 25 Kč
Rodinné (2+4) 250 Kč -
Pražský hrad (mimo trasu)
Nejvýznamnější český hrad a sídlo českých panovníků. Oblast pražského hradu byla osídlena již v období neolitu. První písemné prameny se o tomto území zmiňují v roce 885, kdy zde byl postaven knížetem Bořivojem kostel Panny Marie. Stavbu samotného hradu nejspíše započal až Bořivojův syn Spytihnev I.. Velkého rozšíření a přestaveb se hrad dočkal za vlády Přemysla Otakara II., posléze Lucemburků, Jagellonců a Habsburků. Posledních úprav se hrad dočkal za První republiky.
Pražský hrad - akce tento rok
Oficiální web hradu
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: AREÁL PRAŽSKÉHO HRADU
duben - říjen: 6 - 22 hod.
listopad - březen: 6 - 22 hod.
NÁVŠTĚVNICKÉ OBJEKTY
duben - říjen: 9 - 17 hod.
listopad - březen: 9 - 16 hod.
Vstupné: VELKÝ OKRUH
Dospělí: 350 Kč
Snížená: 175 Kč
Rodina: 700 Kč
-
Staroměstské náměstí
Při příchodu na Staroměstské náměstí vás jako první zaujme Staroměstská radnice s orlojem z počátku 15. století. Orloj se spouští každou celou hodinu. Samotné náměstí je plné galerií, restaurací a zajímavých památek.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Sály po 11 - 18, út - ne 9 - 18
Věž po 11 - 22, út - ne 9 - 22 Vstupné: Sály
Dospělí: 250 Kč
Snížená: 150 Kč
Rodinná: 500 Kč
Věž
Dospělí: 250 Kč
Snížená: 150 Kč
Rodinná: 500 Kč
-
Křižíkova fontána (mimo trasu)
Pokud si chcete výlet zpestřit, můžete ho večer zakončit návštěvou Křižíkovy fontány, která se nachází v areálu Výstaviště Holešovice. Nejsnáze se k ní dostanete ze zastávky Újezd tramvajovou linkou číslo 12. Z Václavského náměstí se k fontáně nejrychleji dostanete metrem linky C do stanice Nádraží Holešovice.
Jedná se o ozvučenou a osvětlenou fontánu využívanou ke kulturním akcím. Byla postavena českým inženýrem a vynálezcem Františkem Křižíkem na konci 19. století. Momentálně probíhají v Křižíkově fontáně každodenní představení v časech 20:00, 21:00 a 22:00.
Poslední aktualizace 3. 4. 2017
Otevřeno: Duben - Prosinec
20:00, 21:00 a 22:00
Délka představení je 30-40 minut. Vstupné: 230 Kč / 10 Eur osoba
děti do 6 let zdarma -
ZOO Praha (mimo trasu)
Před vstupními turnikety se nachází informační centrum s množstvím informací v několika jazycích. Hned za turnikety pak naleznete neplacené WC. www.zoopraha.cz
Otevřeno: Duben, květen, září, říjen 9.00 - 18.00
Červen, červenec, srpen 9.00 - 21.00
Březen 9.00 - 17.00
Listopad, prosinec, leden, únor 9.00 - 16.00 Vstupné: Dospělí 200 Kč
Děti do 3let zdarma
Děti (3-15) 150 Kč
Studenti 150 Kč
Rodina (2+3) 600
Důchodci (70) 1Kč -
Hlavní nádraží
Nejvýznamnější pražské železniční nádraží. Otevřeno 14. prosince 1871 jako Nádraží císaře Františka Josefa. Přímo v budově nádraží se nachází stanice metra C Hlavní nádraží, množství obchodů, restaurace, lékárna, bankomaty, úschovna zavazadel a placené WC včetně sprch.
Otevřeno: Vstupné:
Rady a tipy
Tip na dovolenou v Česku. Dálková cyklotrasa Šumava-Praha Otavská a Vltavská vede okolo řek a přehrad. Tento dlouhý cyklovýlet je vhodný pro babí léto, teplý podzim a jaro.
Informace pro vodáky:
Vydra z Modravy je splavná pouze od 15.3. do 31.5. jen o sobotách a nedělích. Pouze kanoe a kajaky.
Z Rejštejna, Čeňkovy pily mohou nastoupit vodáci a sjíždět řeku Otavu. Jet mohou při dostatku vody až k Orlické přehradě. Úsek ze Strakonic bývá splavný i při menším stavu vody.
Pronájem reklamních ploch: Informace pro půjčovny kol, elektrokol, lodí, raftů, motokár, prodejny se sportovním vybavením, hospůdky, kempy, restaurace, penziony, hotely, plovárny, cestovní kanceláře, apod., kteří se najdou poblíž trasy. Každému kdo bude mít zájem přidat do této cyklotrasy bod zájmu, pošleme na vyžádání ceník. Tato cyklo trasa bude propagována na sociálních sítích.
Upozornění: na MODRAVĚ se později cyklotrasa rozdvojí na dálkovou cyklotrasu Železná Ruda, Lipno, České Budějovice, Zvíkov, Praha!!! Bude možné ujet i kolečko zpět na Šumavu.
Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.
-
Nádraží a parkoviště Železná Ruda
Výchozím bodem výletu je nádraží a přilehlé parkoviště - Železná ruda centrum.
Jak k parkovišti? Klikněte si na kolonku PARKOVIŠTĚ, poté na bod v mapě a potvrďte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, klikněte na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete.
Otevřeno: Vstupné: -
Zličín parkoviště
U parkoviště se nachází stanice metra linky B.
Otevřeno: Vstupné: -
Černý most
Nachází se zde dvě hlídaná rozsáhlá parkoviště. Po zaparkování vozidla se vydejte směrem k nedaleké budově autobusového nádraží, kde se nachází stanice metra B Černý most.
Otevřeno: PO-NE 07:30 H – 00:30H Vstupné: 20Kč na den -
Letňany
U parkoviště se nachází stanice metra C Letňany.
Otevřeno: Vstupné: -
Chodov
Stanice metra C se nachází přímo v obchodím centru Chodov.
Otevřeno: Vstupné: -
Parkoviště u hradu Zvíkov
Placené parkoviště nedaleko hradu Zvíkov, u kterého se nachází občerstvení.
Otevřeno: Vstupné:
Přibližné vzdálenosti mezi turistickými centry:
1. den: Železná Ruda - Modrava 40 km.
2. den: Modrava - Sušice 40 km.
3. den: Sušice - Strakonice 40 km, Sušice - Písek 65 km. Pokračujeme z Písku. Ze Strakonic je cesta do Zvíkova o 25 km delší!
4. den: Písek - Zvíkov 30 km, Zvíkov - parníkem do Orlíka nad Vltavou a na kole kemp Orlík Loužek-chaty Vlachová 20 km, Orlík nad Vltavou - Kamýk n.Vlt. cca. 30 km, celkem na kole 60-70 km.
5. den: kemp Orlík Loužek chaty Vlachová, nebo Kamýk nad Vltavou - Živohošť, cca 30-40 km,
6. den: Živohošť - Praha-50 km.