Cyklo Třeboň, náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice

Typ: Cyklo trasa Vzdálenost: 82.6 km Obtížnost: Těžká Převýšení: 171 m Hodnocení: 100/5

Třeboňsko, Česká Republika

Cyklo Třeboň, náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice

Booking.com

Výlet začíná na výpadovce z Třeboně směrem na Borovany, kde si nejdříve prohlédnete Schwarzenberskou hrobku a poté pokračujete po hlavní silnici až do Borovan.

Na křižovatce na náměstí v Borovanech odbočíte doleva až k nedalekému viaduktu, za kterým odbočíte doleva k bunkru. V zápětí se vrátíte na náměstí, u zámku odbočíte doleva a pokračujete okolo hotelu k fotbalovému areálu. Ještě před hřištěm napravo je krytý bazén. U hřiště vpravo se nachází letní koupaliště, vy odbočte doleva a za hřištěm doprava po cyklotrase č. 1122 směr Trocnov. 

 
 
 

Po silnici III. Třídy pokračujte rovně až k odbočce na Trocnov vzdálené zhruba 1,8km. Zde odbočíte doprava a pokračujte 800m k odbočce doleva k rodišti Jana Žižky. Poté dojedete k muzeu Jana Žižky, které můžete navštívit v sezoně od 1. května do 30. září, úterý – neděle v čase 9-17hod. Po prohlídce pokračujete doprava za muzeum a dojedete k rozcestníku ''Trocnov – RODIŠTĚ''. Na tomto rozcestí pojedete kousek doprava, kde se vám po levé straně vyskytne krásný výhled na Sochu Jana Žižky. Pak se vraťte na rozcestí a vydejte se mírným stoupáním po trase č. 1122 doprava. Po necelých 300m dojedete k rozcestí. Zde se dáte doprava a dojedete se podívat na sochu Jana Žižky zblízka. Jestliže budete pokračovat pěšinou kolem sochy, narazíte na místo, kde se podlé pověsti Jan Žižka narodil. Poté se vrátíte zpět na rozcestí a vydáte se po cyklotrase č. 1122 směrem do lesa.

 

Pojedete lesem po horší cestě s nebezpečnými úseky. Po vyjetí z lesa dojedete na rozcestí k hlavní silnici, kde se vydáte doleva po silnici II. Třídy. Zde se napojíte na cyklotrasu značenou č. 1121. Po krátkém sjezdu v esíčku na vás čeká kilometr dlouhé stoupání do Strážkovic. Ve Strážkovicích odbočíte doprava na silnici I. Třídy a zhruba po 500m, odbočíte z této silnice doleva. Stále se držte cyklotrasy č. 1121.

Následný kilometr a půl do Lomce pojedete po kvalitní silnici III. Třídy. Zde se vám naskytnou výhledy do krajiny, na vesničky v okolí, ale i na jadernou elektrárnu Temelín. Lomec projedete rovně a stále se držíte č. 1121. Dorazíte do Střížova, kde odbočíte doprava na rozcestí ve tvaru T. Pak si užijete sjezdu, protože před vesničkou Borovnice vás čeká krátké ale nepříjemné stoupání.

Borovnicí projedete po hlavní silnici a dojedete do vesničky Heřmaň. Tam se na prvním rozcestí ve tvaru Y dáte zkratkou doleva (nebudete se tedy řídit značením cyklotrasy, které vás vede doprava). Na dalším rozcestí po 300m odbočíte doleva a napojíte se znovu na cyklotrasu č. 1121. Za obecním úřadem odbočte doleva k památníku padlých občanů Heřmani v I. Světové válce. Po prohlídce památníku se vraťte na hlavní silnici a odbočte doleva. Po této silnici jeďte rovně až do obce Plav.

Pokud se chcete podívat na místní kouzelnou vyhlídku nad řekou Malší odbočte před dětským hřištěm doleva a následně znovu vlevo směrem k listnatému lesu. Po odpočinku na vyhlídce se vraťte stejnou cestou zpět na rozcestí u dětského hřiště a pokračujte dolů do Plava. Na rozcestí s kapličkou odbočte doprava. Zde se napojíte na cyklotrasu č. 1018. (Restaurace na Ostrově se nachází u kapličky rovně.)

Po 1300m sjedete z asfaltové komunikace na polní pěšinu, která vás dovede až do Vidova. Vidov projedete podle dobře značené cyklotrasy č. 1018. Za Vidovem se dostanete k řece Malši. Po jejím břehu dojedete k mostu. Ten přejeďte a v Roudném na návsi pokračujte po hlavní silnici vpravo. Za křižovatkou zahněte doprava do Jakubovy ulice. Projedete mezi vilkami, za nimi se napojíte na hlavní komunikaci a odbočíte vpravo. Mírným sjezdem se dostanete až do Českých Budějovic, kde vás stezka před bytovými domy navede doprava zpět k řece. Po chvilce přejeďte přes lávku na druhý břeh řeky a odbočte vlevo. Držte se podél řeky, kde minete čtyři mosty. Až u šestého mostu ''Železný most'' u cukrárny, se vydejte doprava a ulicí Biskupská se dostanete na náměstí Přemysla Otakara II. 

Zde začnou Ti, co pojedou z náměstí v Českých Budějovicích.

Z náměstí se vraťte k řece Malši Biskupskou ulicí u radnice. Před řekou odbočte vlevo a pokračujte podél řeky. Až podjedete šestý most, což je železniční viadukt, odbočíte na rozcestí za ním (u bistra) doleva. Přejedete přes stoku až k rozcestí ve tvaru T, kde odbočíte doprava a vzápětí vás hlavní silnice stočí vlevo. Okolo fotbalového hřiště dojedete k autosalonu, před kterým odbočíte vpravo. Za chvíli odbočíte doleva Říční ulicí dojedete k železničnímu přejezdu, před kterým odbočíte vpravo. Další železniční přejezd přejeďte a hned za ním odbočte vpravo. Za chvilku jste na velmi frekventované křižovatce, kterou s opatrností přejeďte rovně na Staré Hodějovice. Za křižovatkou začíná mírné stoupání, které vás dovede až na náves. Po levé ruce minete kostel a nad ním u dětského hřiště odbočíte vlevo. V těchto místech bude stoupání příkřejší, netrvá ovšem dlouho.  Na dalším rozcestí odbočte vpravo ulicí K Hůrce. 

Kousek za Starými Hodějovicemi přijedete k rozcestí s betonovou zdí a zde odbočíte vlevo. Pojedete kousek horší cestou a na rozcestí u vilek pokračujte rovně. Již lepší cestou přijedete do Zborova, kde na návsi a u dětského hřiště odbočíte doprava a následně doleva. Projdete vesničkou Ohrazeníčko, za kterou přijedete k velmi frekventované křižovatce, kde dáte přednost v jízdě a odbočíte doprava na Ledenice. V Ledenicích na kruhovém objezdu sjedete posledním sjezdem na náměstí. Zde je cukrárna a restaurace. Na náměstí odbočíte druhou odbočkou vpravo do ulice 5. května. Projedete okolo sokolovny a na konci Ledenic se cesta stočí vlevo.

Na rozcestí před skládkou pokračujte rovně. Na rozcestí, které jsme nazvali ''Před Borovanami'' odbočte vlevo. Na začátku Borovan se nachází golfové hřiště a za ním na rozcestí se stopkou pojedete rovně. Za autobusovém nádraží odbočte doleva a jeďte po hlavní silnici zpět do Třeboně.

 

  • Kiosek u hrobky Kiosek u hrobky

    Zde je možnost občerstvení a startovní bod naší trasy.

    Otevřeno: Vstupné:
  • Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka

    Hrobka rodu Schwarzenbergů byla dokončena roku 1877. Založil ji Jan Adolf II. Schwarzenberg na podnět své manželky Eleonory Schwarzenbergové. V hrobce je uložena 26 rakví s těly Schwarzenbergů. Okolí hrobky bylo upraveno jako anglický park.

    Poslední aktualizace 3. 4. 2017

    Otevřeno: Duben - květen
    út–ne 9.00–16.00
    Červen - srpen
    út–ne 9.00–17.00
    Září - říjen
    út–ne 9.00–16.00
    Vstupné: Dospělí: 70 Kč
    Zlevněné: 50 Kč
    Rodinné: 190 Kč
    Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka Schwarzenberská hrobka
  • Bunkr z II. Světové války Bunkr z II. Světové války

    Na tomto místě si prohlédnete dochovalý bunkr s možností si přečíst zajímavosti o bariérách z II. Světové války. Tento bunkr byl postaven v předválečné době a je jeden z 5 dochovalých v okolí Českých Budějovic. Bunkr unikl pozdějšímu zničení, kvůli blízkosti železniční tratě. 

    Otevřeno: Vstupné:
    novější fotka z roku 2015 Na tomto místě jsi můžete přečíst zajímavosti o bunkrech Stejnou cestou, kterou jsme přijeli se vracíme zpět k viaduktu
  • Zámecká zahrada Zámecká zahrada

    V Zámecké zahradě se nachází významné ovocné dřeviny, které jsou označkované, tak aby jste je rozeznali. Ze zahrady si užijete výhled na kostel a nachází se zde i dětské hřiště. 

    Otevřeno: březen - září: 6:00 - 20:00
    říjen - únor: 6:00 - 17:00
    Vstupné: Zdarma
    Vchod do zámecké zahrady Zámecká zahrada Zámecká zahrada Zámecká zahrada Dětšké hřiště Návštěvní řád Tudy pokračujeme podél zdi.
  • Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech

    Zámek založený v roce 1455 Petrem z Lindy. Objekt by měl být spíše řazen mezi kláštery, protože většinu času působil k tomuto účelu. Až ke konci 18.století se dostal do šlechtických rukou a proto jej můžeme řadit mezi zámky. Na nádvoří zámku můžete posedět v zámecké kavárně. 

    Prohlídky:

    Květen, červen, září:
    - prohlídky ve všední dny: v 10 a ve 14 hodin
    - prohlídky o víkendu: v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

    Červenec, srpen:
    - prohlídky v 10, 11, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin 

    internetové stránky kláštera.

    Poslední aktualizace 3. 4. 2017

    Otevřeno: Květen - Červen
    úterý - neděle: 09:00 - 16:00
    Červenec - Srpen
    úterý - neděle: 09:00 - 17:00
    Září
    úterý - neděle: 09:00 - 16:00
    Vstupné: Cena: 60 Kč
    Snížená: 30 Kč
    skupiny min. 3 osob 180 Kč
    Kostel v Borovanech Nádvoří zámku v rekonstrukci Nádvoří zámku
  • Přírodní koupaliště Lazna Přírodní koupaliště Lazna

    Přírodní koupaliště, ve ketrém je k dispozici skluzavka, houpačka a vodní hřib pro děti. 

    Webkamera online

    Poslední aktualizace 3. 4. 2017

    Otevřeno: Červen - Září
    pondělí - neděle: 11:00 - 19:00
    Červenec - Srpen
    pondělí - neděle: 10:00 - 21:00
    Vstupné: Červen - Září
    Cena Po - Pá: 40 Kč
    Cena So - Ne: 50 Kč
    Snížená: 30 Kč

    Červenec - Srpen
    Cena Po - Pá: 50 Kč
    Cena So - Ne: 60 Kč
    Snížená: 30 Kč
    Přírodní koupaliště Lazna Přírodní koupaliště Lazna Přírodní koupaliště Lazna Přírodní koupaliště Lazna Přírodní koupaliště Lazna Přírodní koupaliště Lazna
  • Výhled na pomník Jana Žižky Výhled na pomník Jana Žižky

    Zde můžete navštívit Žižkovo a husitské muzeum, či si prohlédnout památník Jana Žižky. 

    Poslední aktualizace 3. 4. 2017

    Otevřeno: Vstupné:
    Muzeum Jana Žižky Otevírací doba muzea Dále se vydáte za muzeem doprava. Cesta k rozcestníku Doprava k pohledu na sochu, doleva pokračujete po 1122. Rozcestník
  • Žižkovo rodiště Žižkovo rodiště

    Zde se podíváte na místo, kde se podle pověstí narodil Jan Žižka z Trocnova. Na počest tohoto husitského vůdce zde byla vystavěna socha a pomník z kamenů na místě jeho narození. 

    Otevřeno: Vstupné:
    Památník Jana Žižky. Místo narození Jana Žižky Zajímavostí o místě narození Jana Žižky.
  • Vyhlídka na okolí Vyhlídka na okolí

    Na horizontu si za cesty můžete vychutnat výhledy do krajiny, na okolní vesnice, ale i na jadernou elektrárnu Temelín. 

    Otevřeno: Vstupné:
    Vyhlídka na okolí V dáli je vidět Temelín. Vyhlídka na okolí
  • Památník padlým občanům Heřmaňským v I. světové válce Památník padlým občanům Heřmaňským v I. světové válce

    Na památku každého vojína byly po obvodu mohyly vsazeny památné kameny. Na vrchol byly dány čtyři kamenné kvádry nesoucí jména českých velikánů: J. A. Komenského, J. Husa, J. Žižky a prvního presidenta republiky, T. G. Masaryka. Pomník byl slavnostně odhalen 4. září 1921 za účasti hojného počtu obyvatel obce.

    Otevřeno: Vstupné:
    Památník padlým občanům Heřmaňským v I. světové válce Nedaleký kříž Informační tabule, kde si přečtete více zajímavostí.
  • Vyhlídka na Malši Vyhlídka na Malši

    Vychutnejte si vyhlídku na ostrohu nad Malší u sochy sv. Jana Nepomuckého. 

    Otevřeno: Vstupné:
    Vyhlídka na Malši Vyhlídka na Malši
  • Hostinec Na Ostrově Hostinec Na Ostrově

    Příjemná a námi vyzkoušená restaurace s možností posezení na zahrádce.

    Otevřeno: Vstupné:
    Hostinec Na Ostrově
  • Malý jez s dětským hřištěm Malý jez s dětským hřištěm

    Cestou pojedete okolo Malého jezu, kde kousek od něj je i dětské hřiště. Je zde možnost se vykoupat v řece i občerstvení. 

    Otevřeno: Vstupné:
    Dětské hřiště.
  • Náměstí Přemysla Otakara II. Náměstí Přemysla Otakara II.

    Náměstí Přemysla Otakara II. - Náměstí je pojmenované po zakladateli města, Českém králi Přemyslu Otakaru II. o rozloze 1,7 Ha ( 133 x 133). Po Vysokém Mýtě druhé největší čtvercové náměstí v ČR. V Jihovýchodní části náměstí najdete bludný kámen opředen pověstí, že na tomto místě stával popravčí špalek. Současná pověst říká, ten kdo překročí kámen v určitou hodinu a nevědomky, tak zabloudí. Dominantou náměstí je Samsonova Kašna, radnice a Černá věž.

    Černá věž – Nejznámější stavba Českých Budějovic, která byla postavena v 16. století. Věž má čtvercový půdorys o délce strany 11,6 a je vysoká 71,9m. Měla sloužit jako strážná a hlásná, zvonice a jako symbol bohatství města. Věž je veřejnosti přístupná a můžete si z ní užít výhledy zejména na město i okolí. Poblíž stojí katedrála sv. Mikuláše.

    Samsonova kašna – Tato barokní kašna je jednou z největších svého druhu v ČR a patří mezi významné symboly města. V roce 1716 rozhodla městská rada vybudovat kašnu, z níž byla rozváděna voda do některých ulic. Toto rozhodnutí přímo souviselo s rozvojem města a zvyšujícím se počtem obyvatel. Voda byla přiváděna z řeky Vltavy. Originály soch jsou vystavěny v přízemí českobudějovické radnice.

    Radnice - Jde o renesanční stavbu z poloviny 16. století. Do barokní podoby byla přebudována v první polovině 18. století. Uvnitř radnice můžete zhlédnout originální sochy z Samsonovy kašny i sochy ctností z atiky radnice(moudrost, statečnost, opatrnost, spravedlnost ). Plastiky jsou umístěny v atice. 

    Otevřeno: Vstupné:
    Pohled na náměstí z Černé věže. Černá věž. Náměstí Přemysla Otakara II.
  • Rozcestí ve Zborově u hřiště Rozcestí ve Zborově u hřiště

    Otevřeno: Vstupné:
    Rozcestí ve Zborově u hřiště Rozcestí ve Zborově u hřiště Zde odbočte vlevo
  • Golfové hřiště v Borovanech Golfové hřiště v Borovanech

    Devíti jamkové hřiště, které nabízí krátkou hru na jamkách PAR 3.

    Otevřeno: Vstupné:

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

  • Kiosek u hrobky Kiosek u hrobky

    Zde je možnost občerstvení a startovní bod naší trasy.

    Otevřeno: Vstupné:
TOPlist
Neustále přidáváme trasy