Cesta do Itálie

Typ: Vzdálenost: 1,000.0 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 1372 m Hodnocení: 60/5

Toskánsko výlety, Itálie

Cesta do Itálie

Cesta z Českých Budějovic trvala 10,5 hodiny a měřila 1070 km. Z Plzně by to mělo být velmi podobné.

Minulý rok jsme vyrazili do Toskánska v út 9.9. a odjezd naplánovali na neděli 21.9. Nedělní odjezd z destinace Follonica je výhodný hned z několika důvodů: minimální pohyb kamionů, končící turnusy v sobotu již odjely, Italové v neděli dopoledne příliš nejezdí a následná siesta je zárukou i po obědě celkem klidu i v okolí větších měst po cestě. V Rakousku i úsek v Německu je také poměrně klidný.

 
 
 

Výchozím bodem jsme zvolili jednu z posledních možností tankování na českém území a tím je benzínka Shell v Kaplici, kde si můžete zakoupit dálniční známku na 10 dní v hodnotě cca 250Kč pro vozidla do 3,5t. V Kaplici doporučujeme být nejpozději do 8 hodin ráno, abyste co nejdelší časový úsek v Itálii jeli v době siesty 12:30-15:30. Po natankování jsme se vydali směr Dolní Dvořiště. Zde v bezcelním pásmu je možno natankovat o 3 koruny levněji za litr. 

Po přejetí státní hranice pokračujte na Freistadt (nové informace o obchvatu). 15km před Linzem se napojíte na nově budovanou dálnici A7. Možná, že už i dříve, neboť se zde usilovně pracovalo. Po projetí Linze se držte směr Salzburg. Za dalších necelých 40km se napojí ti z vás, kteří přijedou po dálnicí od Pasova. Před Salzburgem si užijete výhledů na jezera a Alpy. V Salzburgu sjedete na Innsbruck, Mnichov. Jako již tradičně u větších měst, kde jsou důležité dopravní uzly, doprava vždy zhoustne. Na konci Salzburgu jsme se zastavili v McDonaldu, můžete si jídlo vzíti s sebou a popojet k nedalekému jezeru Chiemsee. Necelých 25km za jezerem je sjezd na Kufstein a Innsbruck. Ještě před vjezdem do Itálie si doplňte nádrž u rakouské čerpací stanice, protože mezi Rakouskými a Italskými cenami za litr byl v roce 2014 rozdíl 8 korun! V Innsbrucku, po projetí tunelu, nad kterým je vidět skokanský můstek, můžete natankovat u čerpací stanice Shell, kde je další McDonald (viz. bod zájmu). Na Rakousko-Italské hranici vás čeká poplatek 8,5 euro za průjezd tunely. 

 

V Itálii přijedete k mýtným branám, kde vám automat po stisknutí tlačítka vyjede doklad, který se platí až tam kde dálnici opustíte. V našem případě to bylo u Livorna, naše cena za ...cca 600 km... dlouhý úsek byla cca 50 euro. Držte se na Modenu. Přes Trento se dostanete až k Veroně. U Modeny sjedete na La Speziu. Na La Speziu vás čeká úsek, pro který nemám jiného vyjádření než ,,Hráli jsme kličkovanou''. Neustále zatáčky a s nimi omezení rychlosti vás už po tak dlouhé cestě moc nebaví. U La Spezii sjedete na Livorno a u Livorna zaplatíte v automatu mýto. Dále pokračujete po rychlostní komunikaci směr Roma podél pobřeží až do městečka Follonica. Sjedete na sjezdu Follonica nord.

Na kruhovém objezdu odbočíte doprava pod viadukt. Hned za ním napravo je námi popsaná ubytovací kapacita. V areálu Villaggio IL Girasole, kde jsme byli ubytovaní my, je soukromá pláž, bazén, tenisový kurt a velmi hezké apartmány. Ubytování je výhodné z důvodu polohy v severní části města nedaleko prvního sjezdu. Zde se domluvíte určitě anglicky.

Apartmán má kapacitu 5 osob, kuchyňku, 2 ložnice, klimatizaci v každé místnosti a terasu. Venku je umyvadlo se sprchou, kde jsme si kdykoliv opláchli kola. Spotřeba benzínu do Itálie je skoro o litr/100km nižší. Follonicu, jako výchozí bod doporučujeme zejména těm, kteří v Toskánsku ještě nikdy nebyli. Krámek na zakoupení čerstvého pečiva je nedaleko od areálu. V málé samoobsluze v areálu u bazénu koupíte jen to nejnutnější. Nafukovací lehátko jsme zde ovšem zakoupili. Naše výlety budou tudíž popisovány přímo od tohoto areálu.

Doporučení : Na naše cesty si vozíme výjezdový košík s ostrým nožem, utěrkou, škrabkou na brambory, papírové ubrousky, koření, polévky a jiné drobnosti. Určitě si na zdejší prašné cesty nezapomeňte vzít sebou speciální šampon na kola po jehož aplikaci stačí kola umýt proudem teplé vody. Zde má venkovní sprchu každý více hvězdičkový apartmán. Po umytí a uschnutí kol vždy namažte všechny namáhané části, zejména se držíme zásady, že řetěz nesmí nikdy vyschnout. Nářadí, lepení, pumpičku a náhradní duši ke každému kolu na tak daleký výlet již bereme jako naprostou samozřejmost. Kola jsme po celou dobu pobytu zamykali na zastřešené terase a strčili do kouta, kde je přes den co nejvíce stínu. Sušák na prádlo můžete nechat doma, je připraven na terase. V areálu je možnost připojení k internetu, požádat o nové ručníky a vyprat. Na cestu určitě sundejte z kol sedačky, blatníky, světla, a nezapomeňte si obstarat na váš držák na kola poznávací značku. Možnost polopenze, i plné penze. Hezkou dovolenou v Toskánsku vám přeje tým výletynaden.cz. V této oblasti máme vytipované další zajímavé destinace k výletům, které se budeme snažit připravit v tomto roce. 

 

 

  • Benzínka Agip v Kaplici

  • Benzínka ONO

  • McDonalds

  • Shell a McDonalds

  • Mýtná brána Brennero

  • Mýtná brána

  • Agip a Autogrill

Toskánsko výlety, Itálie

Toskánsko má rozlohu 22 990 km², 3,5 miliónu obyvatel a dělí se na 10 provincií. Hlavním městem je Florencie (366 000 obyvatel).

Toskánsko je kraj proslulý uměním, historií, působivou scenérií a také významnou produkcí vína. Města často obklopují etruské hradby a hojně rozšířená vegetace cypřišů. Krásné paláce svědčí o bohatství tohoto kraje a středověké radnice ukazují na odvěkou tradici demokracie a samosprávy. Za renesance se uměleckou špičkou stala Florencie, která dodnes láká tisíce turistů svou galerií Uffizi s největší kolekcí italského renesančního umění, půvabným mostem Ponte Vecchio s krámky zlatníků, dómem s baptisteriem, gotickýmkostelem Santa Croce a dalšími památkami. Pisa dokázala ve středověku využít cest do zámoří k obohacení jak městské pokladnice, tak i vzdělanosti a kultury. Dokladem toho jsou stavby v centru města, z nichž nejznámější je určitě Šikmá věž na Campo dei Miracoli „náměstí Zázraků". Arezzo patří k nejbohatším toskánským městům, které prosperuje výrobou šperků. Mezi jedinečné památky tohoto města patří fresky v kostele S. Francesco. Náměstí Piazza del Campo, které se nachází v městě Siena a má tvar lastury, se řadí k největším renesančním náměstím v Evropě. 

 Wikipedia.com

Rady a tipy

Silniční pravidla Rakousko:

Povinná výbava:

Mimo běžných dokladů (řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu, doklad o pojištění zákonné odpovědnosti...) je třeba v případě, kdy řidič vozidla není zároveň jeho vlastníkem mít u sebe potvrzení o zapůjčení vozidla. Dokument by měl být z důvodu srozumitelnosti psán v němčině popř.angličtině.

Omezení rychlosti

pro osobní automobily a motocykly (není-li dopravními značkami vyznačeno jinak):
Nejvyšší rychlost na silnicích: 100 km/h.
Nejvyšší rychlost na dálnicích: 130 km/h.
Nejvyšší rychlost na území obce mezi značkami označujícími začátek a konec obce: 50 km/h,
ve Štýrském Hradci (Graz) 30 km/h; na hlavních ulicích 50 km/hod. Pro automobily s přívěsy nad 750 kg platí mimo obec nejvyšší rychlost 80 km/h, na dálnicích 100 km/h. V případě potřeby může být povolená rychlost omezena.

Dálniční poplatky:

Roční poplatek
motocykly € 32,90
osobní automobily a obytné vozy (do 3,5 t) € 82,70
Dvouměsíční poplatek
motocykly € 12,40
osobní automobily a obytné vozy € 24,80
10-denní poplatek
motocykly € 4,90
osobní automobily a obytné vozy € 8,50

Platí se formou dálničnch známek a mýtného u tunelů.

Alkohol za volantem
Povolená hranice obsahu alkoholu v krvi je 0,5 promile!

Silniční pravidla Německo:

Povinná výbava:

zelená karta, lékárnička, varovný trojúhelník a reflexní vesta. +doklady, atd.

Alkohol za volantem:

Alkohol v krvi : 0.5 promile

Povolené rychlosti:

v obci: 50km/h

mimo obec: 100km/h

Rychlost na dálnici: neomezeně (Za mlhy je rychlost na dálnici omezena.)

-Automobil s obytným přívěsem vybavený plaketou TEMPO 100 může jet na dálnicích 100 km/h.

Dálniční poplatky:

Pro automobili: bezplatné

Nad 12t: 10 – 30 Eur/100km (mýtné)

Silniční pravida Itálie:

Povolené rychlosti:

auto - v obci: 50 km/h (s karavanem 50 km/h)

mimo obec: 90 km/h (80 km/h)

na dálnici: 130 km/h (100 km/h).

Dálniční poplatky:

Mýtné: cca 5,5 Eur/100km

Povinná výbava:

Ve výbavě musí být červený trojúhelník. Povinné je používat světla při průjezdu tunelem. Podle novely italského silničního zákona s účinností od 07.08. 2002 jste povinni svítit kromě obvyklých případů (snížená viditelnost, noc a pod.) zajízdy po dálnici a hlavních mimoměstských komunikacích vždy.

Alkohol za volantem:

0,5 promile

Silniční pravida Francie:

Povinná výbava:

Alkoholtester, výstražný trojúhleník, reflexní vesta.

Povolené rychlost:

V obci: 50km/h

Mimo obec: 90km/h

Na dálnici: 130 km/h

Dálniční poplatky:

Bezplatné + některé úseky placené (mýto).

Alkohol za volantem:

0,5 promile. 

Související trasy

Sledujte nás nepřetržitě

TOPlist
Neustále přidáváme trasy