Centrum Českých Budějovic

Typ: Pěší trasa Vzdálenost: 5.7 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 53 m Hodnocení: 80/5

Jihočeská města, Česká Republika

Centrum Českých Budějovic

Počátečním bodem tohoto pětikilometrového pěšího výletu po nejvýznamnějších místech Českých Budějovic je budova vlakového nádraží a nedaleké autobusové nádraží na střeše obchodního centra MERCURY. Od budovy nádraží se dejte vpravo na blízký přechod pro chodce na Lannovu třídu nebo využijte podchod pod silnicí. Pokud začínáte na autobusovém nádraží vyjděte předním vchod naproti budově nádraží a podchodem projděte pod silnicí na zastávku MHD proti nádraží. Jděte rovně směrem od obchodního centra a nádraží a zahněte vlevo na Lannovu třídu.

 

 

Po Lannově třídě dojdete až k centru Českých Budějovic začínající světelnou křižovatkou a po levé straně budovou hlavní pošty. Již z konce Lannovy třídy uvidíte Černou věž, kterou vždy můžete použít jako bezpečný orientační bod. Přejděte přes křižovatku rovně a pokračujte Kanovnickou ulicí ke katedrále svatého Mikuláše a k Černé věži. Katedrála je mimo bohoslužeb volně přístupna veřejnosti. Černá věž pak skýtá možnost nádherných výhledů na České Budějovice a daleké okolí.

 

Od věže pokračujte kolem budovy České spořitelny na náměstí Přemysla Otakara II. Jedná se o jedno z největších čtvercových náměstí v České republice. Dominantou náměstí je kašna se sochou Samsona a barokní budova radnice. V budově radnice se nachází informační turistické centrum a je také je zde možné zaplatit si prohlídku budovy.

Na severozápadním rohu náměstí vyjděte Piaristickou ulicí. Na konci ulice se nachází křižovatka s Českou ulicí a vstup na Piaristické náměstí s kostelem Obětování Panny Marie. Jedná se o jednu z historicky nejstarších částí města, postavenou už při jeho založení. Další zajímavou budovou na náměstí je Solnice (zbrojnice) v jejíž menší části se nachází Jihočeské motocyklové muzeum.

Z náměstí se vydejte kolem motocyklového muzea do Panské ulice. Pokračujte rovně až k Rabštejnské věži, která je pozůstatkem středověkého opevnění města. Od věže se dejte jakoby zpět Mlýnskou ulicí k slepému rameni a dominantní červené mlýnské budově, která slouží jako hotel.

U budovy hotelu se dejte vpravo a pak hned vlevo, kolem slepého ramena k sokolovně s parkovištěm. Projděte parkoviště a pokračujte parčíkem k budově plaveckého stadionu a blízkému dětskému hřišti. Na pravé straně se nachází lávka, ze které jsou krásné výhledy na soutok Malše a Vltavy. Z lávky se vraťte zpět a kolem hřiště pokračujte rovně. Přes dřevěnou lávku přejděte na Zátkovo nábřeží se Solní branou. Za lávkou zahněte doprava a jděte po nábřeží až k Železné panně. Jedná se o dochovanou věž z původních hradeb města. Svůj název dostala podle mučícího nástroje, který se dle pověstí ve věži nacházel.

Od Železné panny přejděte blízký modrý Železný most. Na jeho konci zahněte vpravo do parku a pokračujte rovně k budově hvězdárny a planetária. Místní park byl původně osázen jako botanický a můžete zde nalézt několik vzácných stromů. Naproti budově planetária se nachází také letní kino.

Od planetária pokračujte dál kolem řeky k budově zimního stadionu a pokračujte rovně až k sanatoriu a frekventované silnici s vodárenskou věží. Zde zahněte doleva a přes blízký přechod přejděte na parkoviště u obchodního domu. Na konci parkoviště se nachází jedno z nejmenších muzeí v České Republice, muzeum Koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec.

Od muzea přejděte křižovatku rovně a kolem budov továrny KOH-I-NOOR ulicí F.A. Gerstnera. Pokračujte rovně okolo budovy zimního stadionu (tentokrát zepředu) a jděte až k modrému Železnému mostu, kde jste už byli.

Před mostem zahněte vpravo a po nábřeží a kolem budovy soudu pokračujte k druhému mostu. Přejděte přes most a zahněte vpravo a pokračujte kolem budovy Jihočeského divadla. Za budovou zahněte vlevo kolem bysty Emy Destinové a pokračujte rovně k Jihočeskému muzeu. Muzeum je momentálně v rekonstrukci a jeho znovuotevření je plánované na druhou polovinu roku 2015. Pokračujte rovně kolem Biskupského gymnázia Jirsíkovou ulicí. Přejděte dlážděnou silnici a jděte kolem budovy pošty až ke světelné křižovatce, kterou se vrátíte na Lannovu třídu. Po ní dojdete až zpět k budovám hlavního a autobusového nádraží. 

 
 
 

 • Vlakové nádraží a autobusové nádraží Mercury

 • Obchodní dům Prior

 • Lannův památník

 • Černá věž a katedrála sv. Mikuláše

 • Náměstí Přemysla Otakara II.

 • Piaristické náměstí

 • Rabenštejnská věž

 • Slepé rameno

 • Sokolský ostrov a plovárna

 • Soutok Vltavy a Malše

 • Solní brána

 • Železná panna

 • Hvězdárna a planetárium

 • Zimní stadion - Budvar Aréna

 • Muzeum koněsprežky

 • KOH-I-NOOR

 • Věznice a soud

 • Jihočeské muzeum

TOPlist
Neustále přidáváme trasy