Bunkry lehkého opevnění, památník Jana Žižky Trocnov

Typ: Vzdálenost: 29.0 km Obtížnost: Snadná Převýšení: 156 m Hodnocení: 100/5

České Budějovice a okolí, Česká Republika

Bunkry lehkého opevnění, památník Jana Žižky Trocnov

Jak se dostat k zajímavostem? Klikněte si na kolonku parkoviště, poté na bod v mapě a potvrdíte tlačítkem OK. Pokud chcete najít trasu, jak se dostat na parkoviště, kliknete na ''Jak se tam dostanu''. Zvolíte svůj výchozí bod a načtou se vám varianty, jak se k parkovišti dostanete. 

 Vyhledat ubytování v okolí

Stručný popis ke každému bodu:

Řopík Jedovary:

  • Pojedete - li od Budějovic, projedete Strážkovice směr Trhové Sviny. Kousek za Strážkovicemi projedete lesem, za kterým vás čeká sjezd. Na konci sjezdu je odbočka doprava na Jedovary. Zde odbočíte a odbočka k bunkru se nachází po sto metrech opět doprava. Bunkr budete mít po pravé ruce.
  • Pojedete-li od Trhových Svinů, čeká vás za Otěvěkem dlouhý sjezd. Hned za říčkou Stropnice odbočíte doleva na Jedovary. Po sto metrech odbočíte doprava k bunkru.
  • Možno uskutečnit prohlídku po předchozí domluvě s panem Martinem Pekárkem tel: 721 816 126.
  • K pomníku Jana Žižky se kousek vrátíte odkud jste přijeli a odbočíte doprava na Ostrolovský Újezd. Za Újezdem v lese odbočíte doleva.
 

 


Pomník Jana Žižky:

  • Odbočku k pomníku a muzeu Jana Žižky naleznete mezi Ostrolovských Újezdem a Borovanami.


Zámek Borovany a zámecká zahrada:

  • Zámek se nachází v jižní části náměstí a nelze jej přehlédnout. Do zámecké zahrady naleznete vstup z ulice Petra z Lindy. 
  • K dalšímu bunkru pokračujte z náměstí směrem na Trhové Sviny.


Bunkr z II. Světové války:

 
  • Na výpadovce z Borovan směr Trhové Sviny projedete viadukt a hned za ním odbočíte doleva. Bunkr se nachází mezi silnicí a tratí. 
  • K ZOO Dvorec se vrátíte k viaduktu, zahnete doleva a pokračujete směr Trhové Sviny, ve vesničce Dvorec se držíte vpravo po hlavní silnici.


ZOO Dvorec:

  • Zoologická zahrada se nachází mezi Borovanami a Trhovými Svinami. 
  • Je zde dostatečně veliké parkoviště.
  • K Buškovu hamru pokračujte do Svinů. Přijedete na náměstí a odbočíte doprava. Za náměstím vjedete mezi domky a zde odbočíte doleva na Ločenice, Velešín. Hamr se nachází kousek za Svinama.


Buškův hamr:

  • Přijedete-li do Trhových Svinů od Českých Budějovic zahnete doprava na Ločenice, Velešín. 
 
 
 

  • Řopík Jedovary

  • Pohled na pomník Jana Žižky

  • Žižkovo rodiště

  • Zámecká zahrada

  • Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech

  • Bunkr z II. Světové války

  • ZOO Dvorec

  • Buškův hamr

Poznámka: Kliknutím na ikonku Vám bude zobrazena trasa.

  • Řopík Jedovary Řopík Jedovary

    Bunkr Českosloveského lehkého opevnění Řopík u obce Jedovary.

    Něco z Historie:

    S nástupem Adolfa Hitlera k moci (30.1.1933) začalo předválečné Československo s výstavbou vojenského opevnění. První linie byla budována přímo na hranici a to zejména na severu, odkud se předpokládal největší útok. Byla zbudována i tzv. Plzeňská čára, která měla chránit průmyslové město Plzeň. Z těchto linií se plánovalo ustoupit až k čáře Liběchovské, která plynule navazovala na Pražskou a Vltavskou čáru. Pražská čára byla budována v dostatečné vzdálenosti od Prahy, mimo dostřel Německého dělostřelectva. Po ústupu na Českomoravskou vrchovinu naši velitelé počítali se zapojením našeho spojence Francie do války. Následně jsme se měli přidat i my se svým protiútokem. Tato taktika ovšem počítala ještě se dvěma důležitými faktory - neutrálním Rakouskem a přátelským Polskem (bohužel Polsko si v té době činilo nároky na část našeho území - část Těšínska). A to z důvodů, aby nás Německo nemohlo sevřít do kleští. Náš stát se obával i napadení ze strany Maďarska, proto se stavěla opevnění i na jižní hranici s Maďarskem. Opevnění nebyla dokončena v plném rozsahu a po Anschlussu Rakouska (12.3.1938), vše vzalo za své. Po Mnichovském diktátu a připojení Sudet k Německu (30.9.1938) toto obranné postavení ztratilo veškerý smysl. Naše armáda dosáhla po mobilizaci zhruba stejného počtu vojáků, jakého měla Německá před mobilizací. Počet našich vojáků čítal po mobilizaci cca. 1,2 milionů mužů. Němci disponovali ke konci války armádou čítající 17 mil. vojáků. Případná pomoc Ruska byla neuskučnitelná, protože žádný příhraniční stát nesouhlasil s přechodem Sovětské armády přes svá území. V té době jsme na východě sousedili s Rumunskem, které ovšem svolení dalo příliš pozdě. Výstavba bunkrů byla finančně velmi náročná a k důkladnému dokončení potřebovala ještě několik dlouhých let. Naší slabinou bylo zastaralé letectvo, které by v případném konfliktu hrálo důležitou roli.

    Jeden z českých generálů pravil: „Nikdy v historii nebránil nikdo tak složité území, proti tak veliké přesile.”

    Otevřeno: Vstupné:
    Řopík Jedovary Řopík Jedovary Řopík Jedovary
  • ZOO Dvorec ZOO Dvorec

    Zoologická zahrada se zaměřuje na velké kočkovité šelmy (lvi, tygři, levharti, atd.). Naleznete tady přes 70 druhů zvířat.

    Otevřeno: viz foto Vstupné: viz foto
    ZOO Dvorec Rozsáhlé parkoviště u ZOO
  • Bunkr z II. Světové války Bunkr z II. Světové války

    Na tomto místě si prohlédnete dochovalý bunkr. Na tabuli si můžete přečíst zajímavosti o bariérách z II. Světové války. Tento bunkr byl postaven v předválečné době a je jeden z 5 dochovalých v okolí Českých Budějovic. Bunkr unikl pozdějšímu zničení, díky blízkosti železniční tratě. 

    Otevřeno: Vstupné:
    novější fotka z roku 2015 Na tomto místě jsi můžete přečíst zajímavosti o bunkrech Stejnou cestou, kterou jsme přijeli se vracíme zpět k viaduktu
  • Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech Zámek (augustiniánský klášter) v Borovanech

    Zámek založený v roce 1455 Petrem z Lindy. Objekt by měl být spíše řazen mezi kláštery, protože většinu času působil k tomuto účelu. Až ke konci 18.století se dostal do šlechtických rukou a proto jej můžeme řadit mezi zámky. Na nádvoří zámku můžete posedět v zámecké kavárně. 

    Prohlídky:

    Květen, červen, září:
    - prohlídky ve všední dny: v 10 a ve 14 hodin
    - prohlídky o víkendu: v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

    Červenec, srpen:
    - prohlídky v 10, 11, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin 

    internetové stránky kláštera.

    Poslední aktualizace 3. 4. 2017

    Otevřeno: Květen - Červen
    úterý - neděle: 09:00 - 16:00
    Červenec - Srpen
    úterý - neděle: 09:00 - 17:00
    Září
    úterý - neděle: 09:00 - 16:00
    Vstupné: Cena: 60 Kč<br /> Snížená: 30 Kč<br /> skupiny min. 3 osob 180 Kč
    Kostel v Borovanech Nádvoří zámku v rekonstrukci Nádvoří zámku
  • Pohled na pomník Jana Žižky Pohled na pomník Jana Žižky

    Zde můžete navštívit Žižkovo a husitské muzeum, či si prohlédnout památník Jana Žižky. 

     

    Otevřeno: Vstupné:
    Muzeum Jana Žižky Otevírací doba muzea Dále se vydáte za muzeem doprava. Cesta k rozcestníku Doprava k pohledu na sochu, doleva pokračujete po 1122. Rozcestník
  • Buškův hamr Buškův hamr

    Buškův hamr je jedním ze tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Dnes je v objektu instalována stálá muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí hamerníka. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu na vlastní oči. 

    Otevřeno: Vstupné:
    Buškův hamr Buškův hamr Parkoviště
TOPlist
Neustále přidáváme trasy